'Kamēr vien gliemeži skrien'. 79. jubileju svin komponists Imants Kalniņš
Foto: F64

Šā gada 26. maijā 79. jubileju svin izcilais latviešu komponists Imants Kalniņš. Šogad dzimšanas diena tiks svinēta atšķirīgi - ar īpašu koncertuzvedumu "Kamēr vien gliemeži skrien" Liepājā, ko klātienē skatīties varēs vien 20 klausītāju. Pārējie komponistu varēs sveikt attālināti – koncertu vērojot tiešraidē internetā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jau kopš studiju laika 60 gados Imants Kalniņš vienlīdz aktīvi darbojies gan rokmūzikā, gan akadēmiskajā mūzikā. Turklāt viņa komponista rokraksts vienlīdz labi atpazīstams gan klausoties viņa rakstīto akadēmisko mūziku, gan populāro un rokmūziku. Viņa radošajā mantojumā ir sešas simfonijas, vairākas operas, tai skaitā pirmā rokopera PSRS "Ei, jūs tur!", trīs oratorijas, piecas kantātes, ap 60 koru dziesmu, filmu un teātra mūziku. Imanta Kalniņa Ceturtā simfonija iekļauta Latvijas Kultūras kanonā. Viņš ir Latvijas Komponistu savienības biedrs kopš 1966. gada.

Lielu tautas mīlestību Imants Kalniņš iemantojis ar populāro mūziku – viņa dziesmas pamatā veido grupu "Menuets", "Turaidas Roze" un "Autobuss debesīs" repertuāru. Dziesma "Pilsētā, kurā piedzimst vējš" kļuvusi par Liepājas oficiālo himnu. Vairākas Imanta Kalniņa dziesmas bijušas iekļautas Dziesmusvētku repertuārā.

Imants Kalniņš rakstījis mūziku Rolanda Kalniņa kinofilmai "Četri balti krekli" (1967), kas pēc uzņemšanas tika aizliegta, bet 2018. gadā, vairāk nekā 50 gadu vēlāk tika izrādīta Kannu kinofestivālā. Mūzikai filmā ir būtiska nozīme, ne tikai tāpēc, ka tās sižets saistīts ar muzicēšanu, bet arī tāpēc, ka darbs montēts, ieklausoties Imanta Kalniņa mūzikas dramaturģijā.

Viens no zināmākajiem Imanta Kalniņa darbiem ir mūzika Gunāra Pieša kinofilmai "Pūt, vējiņi!" (1973), tāpat augstu novērtēta ir mūzika filmai "Ezera sonāte" (1976). Komponista radītā mūzika skan arī filmās "Emīla nedarbi" (1985), "Sprīdītis" (1985), "Maija un Paija" (1990) un daudzās citās – kopumā vairāk nekā 40 animācijas un spēlfilmās.

80. gadu beigās Imants Kalniņš aktīvi iesaistījās Atmodas procesos, piedalījās Latvijas Tautas frontes (LTF) I kongresā un kā LTF kandidāts tika ievēlēts Augstākajā Padomē. 1990. gada 4. maijā Imants Kalniņš bija viens no deputātiem, kas balsoja Latvijas Neatkarības atjaunošanu. Vēlāk kā LNNK un LNNK/Tēvzemei un brīvībai kandidāts ticis ievēlēts 5. Saiemā, 7. Saeimā, 8. Saeimā un 9. Saeimā.

1998. gadā Imants Kalniņš apbalvots ar III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un 1991. gada barikāžu dalībnieku piemiņas zīmi.

2012. gadā iznāca Imanta Kalniņa latviešu valodā iztulkotais Korāns.

Jubilejas koncertuzvedums "Kamēr vien gliemeži skrien" Liepājā, koncertzālē "Lielais dzintars" 26. maijā veidots kā stāsts, kas kas aizsniedzas līdz pat komponista daiļrades pirmsākumiem, atskaņojot gan mazāk zināmas, gan klausītāju iemīļotas Imanta Kalniņa dziesmas. Iestudējuma režisore ir Māra Ķimele, koncertā piedalīsies Daumants Kalniņš un Kaspars Zemītis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Koncertuzveduma tapšanā piedalījies arī pats Imants Kalniņš, daloties esejiskās pārdomās par laika ritējumu. Tās caurvīsies koncertuzvedumam, vienojot skaņdarbu radīšanas laiku ar šodienu.

Koncerta tiešraide būs skatāma "Biļešu paradīzes" mājaslapā.

Tags

Imants Kalniņš
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form