LNO koncertēs Mariss Jansons un Bavārijas Radio simfoniskais orķestris
Foto: Publicitātes foto

13. maijā Latvijas Nacionālajā operā notiks gada nozīmīgākais notikums simfoniskajā mūzikā – Marisa Jansona un Bavārijas Radio simfoniskā orķestra koncerts, kas notiks Latvijas valsts simtgadei veltītā cikla "Dzimuši Latvijā" ietvaros, portālu "Delfi" informē Latvijas Nacionālās operas un baleta pārstāve Irbe Treile.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Koncerta tiešraidi varēs klausīties Latvijas Radio 3 Klasika pulksten 19.00 un skatīties LTV 1 programmā pulksten 21.35.

Pasaules slavu guvušais latviešu diriģents Mariss Jansons, Bavārijas Radio simfoniskais orķestris (Das Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks) un vācu vijolnieks Franks Peters Cimmermans (Frank Peter Zimmerman) atskaņos Sergeja Prokofjeva 1. vijoļkoncertu, Džoakīno Rosīni uvertīru operai "Vilhelms Tells", Riharda Štrausa simfonisko poēmu "Dons Žuans" un Morisa Ravēla "Valsi".

Kopš 2003. gada Mariss Jansons ir Bavārijas Radio simfoniskā orķestra galvenais diriģents. Maestro bijis Oslo Filharmoniskā orķestra, Pitsburgas simfoniskā orķestra, Amsterdamas Karaliskā Concertgebouw orķestra galvenais diriģents un Londonas Filharmoniskā orķestra galvenais viesdiriģents. Mariss Jansons regulāri sadarbojas gan ar Berlīnes, gan arī Vīnes filharmoniķiem. Par savu darbu viņš ir saņēmis vairākus starptautiskus apbalvojumus – Austrijas valsts apbalvojumu "Goda krustu" par nopelniem mākslā un zinātnē, Norvēģijas valsts "Komandiera Zvaigznes" ordeni, Londonas Karaliskās Filharmonijas "Gada diriģenta" titulu u.c. 2006. diriģentam tika pasniegts arī augstākais Latvijas valsts apbalvojums – Triju Zvaigžņu ordenis. Mariss Jansons ir vairākkārtējs Lielās mūzikas balvas laureāts, tostarp 2015. gada martā šo augstāko Latvijas valsts apbalvojumu mūzikā saņēmis par mūža ieguldījumu. 2017. gada novembrī diriģentam tika piešķirts viens no augstākajiem pagodinājumiem pasaulē – Lielbritānijas Karaliskās filharmonijas biedrības zelta medaļa, bet 2018. gada janvārī "Berlīnes filharmoniķi", pateicībā un cieņā par ilggadējo sadarbību, iecēla Marisu Jansonu par savu goda biedru. Šogad mūziķis saņēmis arī Dānijas augstāko apbalvojumu mūzikā – Leonijas Zonnigas balvu.

Savukārt Franks Peters Cimmermans tiek dēvēts par vienu no izcilākajiem savas paaudzes vijolniekiem. Viņš regulāri saspēlējas ar pasaules ievērojamākajiem orķestriem, tostarp ar Berlīnes filharmoniķiem, Vīnes filharmoniķiem, kā arī Amsterdamas Karalisko "Concertgebouw" orķestri, visiem Londonas orķestriem, un arīdzan vadošajiem Amerikas orķestriem. Cimmermanis ir arī biežs viesis nozīmīgākajos mūzikas festivālos, tostarp Zalcburgas, Edinburgas un Lucernas forumos. Cimmermaņa karjeru paspilgtina arī iespaidīgais ieskaņojumu saraksts – viņa albumus klajā laidušas tādas kompānijas kā "EMI Classics", "Sony Classical", "BIS", "Ondine", "Hänssler", "Decca", "Teldec" un "ECM". Viņš ieskaņojis teju visus nozīmīgākos vijoļkoncerta žanra paraugus.

Bavārijas Radio simfoniskais orķestris (BRSO), kas dibināts 1949. gadā, dažādās kritiķu aptaujās regulāri tiek atzīts par vienu no desmit labākajiem orķestriem pasaulē. Orķestra neparasti plašo repertuāru un programmas daudzveidību nodrošinājuši gan galvenie diriģenti, gan visu mūziķu neparastās spējas. Paralēli aktīvai koncertdzīvei Minhenē un citās Vācijas pilsētās, BRSO viesojies teju visās Eiropas valstīs, devies koncertturnejās pa Āziju, Ziemeļameriku un Dienvidameriku. Bavārijas Radio simfoniskais orķestris Marisa Jansona vadībā ir saņēmis prestižo mūzikas balvu "Grammy "par "Labāko orķestra uzstāšanos" un "Labāko klasikas albumu". BRSO plašais ieskaņojumu klāsts – albumi, kas tapuši vadošajos ierakstu namos un kopš 2009. gada septembra arī Bavārijas Raidsabiedrības dibinātā pašmāju zīmola BR-KLASSIK paspārnē, tiek regulāri novērtēti ar nacionālas un starptautiskas nozīmes apbalvojumiem. Nesenākie no tiem ir 2016. gada novembrī saņemtā "Diapason d'Or" balva par diriģenta Daniela Hārdinga vadībā ieskaņoto Mālera Sesto simfoniju, kā arī 2018. gada aprīļa sākumā par BBC Gada ierakstu pasludinātais BRSO un diriģenta Bernarda Haitinka Mālera Trešās simfonijas ieskaņojums.

Koncertcikls "Dzimuši Latvijā" ir Latvijas valsts simtgades notikums, kuru atbalsta Kultūras ministrija. Koncertcikla ietvaros Latvijas klausītājiem tiek piedāvāta iespēja pieredzēt gan Latvijas jauno talantu, gan jau starptautiski atzītu un pasaulē pieprasītu mūzikas zvaigžņu uzstāšanos Latvijas simtgadē Latvijas koncertzālēs.

Tags

Latvijai 100 Latvijas Nacionālā opera Latvijas simtgade Mariss Jansons
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form