Noskaties! 'Balsis' zīmju valodā – 'Gula meitīna' un 'Kur tu teci, gailīti'
Foto: Kadrs no video

Ar divu jaunu videoklipu publicēšanu turpinās jauniešu kora "Balsis" veidotais projekts cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, kas ļauj iepazīt un izbaudīt kormūzikas burvību. Šonedēļ publicēti video tautasdziesmām "Gula meitīna" un "Kur tu teci, gailīti".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jau ziņots, ka projektā šobrīd plānots publicēt 11 dziesmu versijas, kas pielāgotas cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, bet vēlāk taps arī īpaša aplikācija.

Projekta pirmais video tika nopublicēts pagājušajā nedēļā, 9. februārī, kad pie klausītājiem nonāca Raimonda Paula un Ineses Zanderes dziesma "Venta".

Katrā video ir izmantots kāds oriģināls risinājums mūzikas vizualizēšanai - 3D un kinētiskās tehnoloģijas, animācijas, zīmju valoda, subtitri, informatīvās grafikas u.c., kas ataino dziesmas dinamiku, ritmu, skaņas intensitāti, tādējādi palīdzot uztvert arī dziesmas emocionālo un saturisko līniju.

"Gula meitīna" video ir izmantota "motion capture" jeb mirkļa tveršanas tehnoloģija, ar kuras palīdzību trīs dimensijās ir redzami dziesmas vārdi zīmju valodā un diriģenta manuālās tehnikas vizualizācija dziesmas laikā. Ekrāna augšējā labajā stūrī redzama pulsējoša plauksta, kas norāda dziesmas ritmu.

Video veidojuši: videomākslinieks - Alvis Misjuns, Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas skola, izpildītāja zīmju valodā – Elza Veismane, zīmju valodas eksperte - Brigita Lazda.

Savukārt "Kur Tu teci, gailīti" klipā redzama Gata Šļūkas veidota karikatūra. Dziesmas teksts atainots titros, bet dziesmas ritmu norāda gailītis, kurš dziesmas ritmā pārvietojas virs teksta. Video veidojuši: montāža – "Green Media", karikatūra – Gatis Šļūka.

Ilgtermiņā, šī projekta ietvaros tiks izveidota aplikācija, ar kuras palīdzību cilvēki ar dzirdes traucējumiem varēs pieredzēt visus mūzikā esošos žanrus, stilus un veidus. Ar aplikācijā iestrādātā audiogrāfa palīdzību skaņas celiņš tiks pielāgots katra klausītāja dzirdes uztveramībai, viedtālruņa vibrācijas funkcija palīdzēs labāk uztvert ritmu, un austiņu lietošana samazinās apkārtējo trokšņu ietekmi. Plānots, ka šī aplikācija ar algoritma palīdzību varēs individualizēt jebkuru ierakstītu mūziku, kas pieejama digitālā formātā.

Vizualizācija ir izveidota šādām dziesmām:

"Venta", Inese Zandere, Raimonds Pauls (09.02.2022.)
"Gula meitīna", Latviešu tautas dziesma Jauniešu kora BALSIS apdarē (16.02.2022.)
"Kur Tu teci, gailīti", Latviešu tautas dziesmas vārdi, Aldonis Kalniņš (16.02.2022.)
"Vasaras vakars", Aspazija, Jāzeps Mediņš (23.02.2022.)
"Krauklīt`s sēž ozolā", Latviešu tautas dziesma Jāņa Cimzes apdarē (23.02.2022.)
"Rīgai", Aleksandrs Čaks, Arturs Maskats (02.03.2022.)
"Mūsu Tēvs", Lūcija Garūta (02.03.2022.)
"Labvakari, rudzu lauki", Latviešu tautas dziesmas vārdi, Māris Muktupāvels, Emīla Rusova kora salikums (09.03.2022.)
"Kalado", Latviešu tautas dziesmas vārdi, Juris Vaivods (09.03.2022.)
"Šūpuļdziesma", Pēteris Brūveris, Jānis Lūsēns (16.03.2022.)
"Pērkonami melni zirgi", Latviešu tautas folkloras materiāli, Vilnis Šmīdbergs (16.03.2022.)

Tags

Ints Teterovskis Koris Balsis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form