Rīgā uzstāsies amerikāņu avangarda džeza zvaigzne – bundzinieks Džims Bleks
Foto: Schindelbeck

27. martā pulksten 19.30 Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā "Zirgu pasts" pirmoreiz Rīgā uzstāsies prominentais amerikāņu džezmenis – sitaminstrumentālists Džims Bleks (Jim Black). Koncerā piedalīsies arī ilggadējs avangarda mūzikas duets – ģitārists Marks Dukrē (Marc Ducret) no Francijas un saksofonists Ļuds Mockuna (Liudas Mockunas) no Lietuvas, portālu "Delfi" informē koncerta rīkotāju pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bleka, Dukrē un Mockuna uzstāšanās notiks biedrības "Riga Room" organizētās koncertsērijas "Riga Room Avant-garde Sessions" ietvaros. Avangards tiek definēts kā kaut kas neparasts, eksperimentāls un pat radikāls. Amerikāņu sitaminstrumentālists Džims Bleks ir tieši tāds – viņš ir viens no ievērojamākajiem mūsu laika bundziniekiem, kurš joprojām turpina pārsteigt pat rūdītus melomānus, džeza mūzikā iekļaujot jaunas skaņas un sarežģītas tehnikas, sākot ar Balkānu mūzikas poliritmiju un beidzot ar elektroniskās mūzikas skaņu ainavu pievienošanu improvizācijai. 50 gadu vecumā Bleks tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem džeza mūzikas pārnesējiem uz 21. gadsimtu. Paralēli solodarbībai un dažādiem projektiem viņš bijis līderis plaši atzītajā avangarda mūzikas grupā "AlasNoAxis". Viņa jaunākais projekts ir kvintets "Malamute", kurā muzicē arī strauju atpazīstamību gūstošais islandiešu saksofonists Oskars Gudjonsons (Oskar Gudjonsson).

Franču ģitārists Marks Dukrē ir viens no mūsdienu oriģinālākajiem improvizatoriem. Viņš ir īpaši apdāvināts mūziķis, kurš pašmācības ceļā iemācījies ne tikai tehniku, bet arī drosmi nepieskaitīt sevi kādam noteiktam stilam. Dukrē var uzbrukt ar negantiem elektriskās ģitāras kliedzieniem, ieslīdēt gaistošā impresionisma abstrakcijā, aprakt skaņu lavīnā vai paspēlēties ar gabaliņiem no flamenko un klasiskās mūzikas. Ar lietuviešu saksofonistu Ļudu Mockunu viņš saspēlējies jau kopš šā gadsimta sākuma un saprotas bez vārdiem. Ļuds pats uz Eiropas džeza skatuves ir bijis aktīvs gan kā solomākslinieks, gan kā dažādu sastāvu dalībnieks, tai skaitā uz starptautisku atzinību guvušajā grupā "Toxikum". Abi jau vairākas reizes uzstājušies arī Rīgas publikai.

Savukārt Dukrē un Bleks savulaik saspēlējušies amerikāņu saksofonista Tim Berne kvintetā "Bloodcount", ierakstot arī vairākus albumus. Dukrē īpaši izceļ Bleka muzikalitāti un daudzpusību. "Fakts, ka, būdams komponists, viņš vienmēr spēlē vadoties pēc grupas skaņas, nevis "tikai" spēlē bungas, vienmēr padarījis viņu par vienu no maniem iecienītākajiem bundziniekiem," saka Dukrē.

"Pirmoreiz Džima un Marka spēli dzirdēju kopā ar "Bloodcount" 90. gadu vidū," saka Mockuns. "Viņi abi izklausījās tik patiesi, svaigi un īpaši. Godīgi sakot, man vienmēr ir bijis slepens sapnis uzspēlēt kopā ar abiem šiem lieliskajiem mūziķiem."

"Šie vārdi ir gan pieskārušies manai dvēselei, gan mācījuši man spēlēt," saka biedrības "Riga Room" mākslinieciskais vadītājs, saksofonists Deniss Paškevičs. "Ļuds ar savu unikālo tehniku un instrumenta pārvaldīšanu pārsteidz daudzus cilvēkus. Marks Dukrē ir zināms visiem avangarda mūzikas un brīvās improvizācijas mūzikas mīlētājiem. Viņš noteikti neatstāj vienaldzīgu nevienu. Bet Džimu Bleku es saucu par patriarhu modernās improvizācijas mūzikā. Viņa mūzika ir viens no stūrakmeņiem, kas deva man drosmi kustēties tālāk, dziļāk un skatīties uz mūziku lielākā perspektīvā."

Biļetes pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā, kā arī pasākuma dienā stundu pirms koncerta.

Tags

Deniss Paškevičs Zirgu pasts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form