Senās mūzikas festivālā skanēs gregoriskie dziedājumi
Foto: Latvijas Radio koris (Publicitātes foto)

Senās mūzikas festivāla programmā 6. jūlijā plkst. 22.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā Latvijas Radio kora izpildījumā izskanēs viduslaiku gregoriskie dziedājumi. Koncertprogramma veidota kopā ar viduslaiku baznīcas mūzikas speciālisti Simonu van den Dūlu (Simone van den Dool) no Vācijas, portālu "Delfi" informē festivāla rīkotāji no VSIA "Latvijas koncerti".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Katoļu lūgšanu vienbalsīgie gregoriskie dziedājumi un britu renesanses harmoniski izvītie vokālās daudzbalsības paraugi ir mūzika, ko pirmajai tikšanās reizei ar Latvijas Radio kori un diriģentu Pēteri Vaickovski izraudzījusies viduslaiku baznīcas mūzikas speciāliste Simone van den Dūla no Vācijas.

Iecerētā programma veltīta Jaunavai Marijai un tajā tiks virknētas nelielas vienbalsīgas lūgšanas un himnas vīru, sievu un solobalsīm, kas Eiropas katoļu liturģijā un klosteru garīgajā dzīvē pazīstamas jau no 9. un 10. gadsimta.

Iepretim atturīgajai Eiropas gregorikai pilnskanīgu un sulīgu daudzbalsību 15. gadsimtā karaļa Henrika VI dibinātajā Ītonas koledžā komponēja britu skaņraži. Laikā no 1500. gada līdz 1505. gadam tika izveidota īpaša Ītonas kora grāmata – Anglijas 15. gadsimta sakrālās mūzikas manuskripts –, kurā tika iekļauti 24 komponistu darbi. Daudzas motetes līdz mūsdienām nav saglabājušās, bet tās, kuras ir izdevies pilnīgi vai daļēji restaurēt, atklāj 15. gadsimta dziedātāju un komponistu augsto meistarību polifonijas mākslā. Trīs no Ītonas kora grāmatā publicētajām motetēm – tās, kas veltītas Jaunavas Marijas slavēšanai un kurās atpazīstami gregorisko dziedājumu citāti – krāšņos Eiropas gregorikai veltīto koncertprogrammu.

Jau ziņots, ka 23. Starptautiskais Senās mūzikas festivāls šogad notiek no 6. līdz 8. jūlijam. Koncertos Rīgā un Rundālē klausītājus priecēs lielākais Itālijas baroka mūzikas orķestris "Coin du Roi", Itāļu baroka ansamblis "Artemandoline", baroka orķestris "Collegium Musicum Riga", "Sinfonietta Rīga", Latvijas Radio koris, solisti – Elīna Šimkus, Sergejs Jēgers. Koncertos skanēs Klaudio Monteverdi, Georga Frīdriha Hendeļa, Antonio Vivaldi un citu komponistu meistardarbi. Festivāla īpašais notikums – Henrija Pērsela operas "Didona un Enejs" atskaņojums.

Biļetes uz šo un citiem Senās mūzikas festivāla koncertiem nopērkamas visās "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Tags

Latvijas Radio koris Senās mūzikas festivāls
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form