Senās mūzikas festivālā skanēs itāļu baroka un franču galma mūzika
Foto: Publicitātes foto

VSIA "Latvijas Koncertu" organizētais 23. Starptautiskais Senās mūzikas festivāls šogad notiks no 6. līdz 8. jūlijam, portālam "Delfi" pavēstīja "Latvijas Koncertu" pārstāve Rinta Bružēvica.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Koncertos Rīgā un Rundālē klausītājiem spēlēs lielākais Itālijas baroka mūzikas orķestris "Coin du Roi", Itāļu baroka ansamblis "Artemandoline", baroka orķestris "Collegium Musicum Riga", "Sinfonietta Rīga", Latvijas Radio koris, solisti – Elīna Šimkus, Sergejs Jēgers. Koncertos skanēs Klaudio Monteverdi, Georga Frīdriha Hendeļa, Antonio Vivaldi un citu komponistu meistardarbi. Festivāla īpašais notikums – Henrija Pērsela operas "Didona un Enejs" atskaņojums.

Senās mūzikas festivālu 6. jūlijā Mazajā ģildē atklās lielākais Itālijas baroka mūzikas orķestris "Coin du Roi". Mūziķi spēlē autentiskos instrumentus un lasa mūziku tieši no manuskriptiem, iedziļinoties skaņdarbu vēsturiskajā kontekstā un meklējot tiltus starp tradīcijām un jauninājumiem. Latvijas publika šo unikālo orķestri, kurā apvienojušies gados jauni un enerģijas pilni senās mūzikas speciālisti, iepazina jau pērn. Šogad Senās mūzikas festivālā "Coin du Roi" atgriežas jau ar trim atšķirīgām programmām. Visās no tām pie diriģents pults būs Kristians Fratima, kas slavu iemantoja kā brīnumbērns un vijolspēles virtuozs. Koncertā Mazās ģildes velves pieskandinās izcila baroka meistaru mūzika, kas savulaik rakstīta svinīgiem galma pasākumiem un veltīta dažādu karaļnamu pārstāvjiem, tostarp Anglijas, Francijas, Prūsijas valdniekiem.

Savukārt viduslaiku mūzikas noslēpumainajā pasaulē vēlajā 6. jūlija vakarā Rīgas Sv. Pētera baznīcā vedīs gregoriskie dziedājumi Latvijas Radio kora izpildījumā. Koncerta programma veltīta Jaunavai Marijai un tajā tiks virknētas nelielas vienbalsīgas lūgšanas un himnas vīru, sievu un solobalsīm, kas Eiropas katoļu liturģijā un klosteru garīgajā dzīvē pazīstamas jau no 9. un 10. gadsimta. Diriģente – Simone van den Dūla no Vācijas.

Īpašs notikums senās mūzikas cienītājiem būs Rīgas Sv. Pētera baznīcā 7. jūlijā, kur tiks atskaņota Henrija Pērsela opera "Didona un Enejs". Līdz ar starptautiska vēriena radošo komandu un spožu solistu sastāvu iestudējuma kodols ir "Coin du Roi" – vienīgā privātā operkompānija Itālijā, kuras uzmanības lokā ir opermūzika, kas tapusi pirms romantisma ēras. Stāstu par kaislīgo mīlu un nāvi mūzikā stāstīs arī soprāns Elīna Šimkus, Latvijas Radio kora grupu, kā arī itāļu dejotāji un solisti.

8. jūlijā pulksten 13.00 Senās mūzikas festivāls Rundāles pilī sāksies ar muzikālu uzvedumu bērniem. Šogad tā nosaukums ir "Brīnišķā pērle", un to iedvesmojušas spāņu pasakas un spāņu komponistu senā mūzika. Muzikālais stāsts saistīts ar pērli, kuras dēļ risināsies neparastie notikumi. Tajos būs iesaistīti arī pasakas tēli – skaistā spāņu meitene Ursuleta, ļaunais burvis, princis Alvaro un citi. Pasaka ļaus iepazīt skaisto spāņu mūziku – komponistu Sevastjana Durona, Gaspara Sansa, Alonso Mudarras un Huana del Ensinas sacerētu.

Rundāles pils Baltajā zālē pulksten16.00 koncerta programma būs veltīta agrīnajiem opermūzikas darbiem. Skanēs lappuses gan no operas žanra celmlauža Monteverdi un viņa tautieša Vivaldi daiļrades, gan fragmenti no franču rokoko meistaru Lullī un Ramo skatuves darbu partitūrām. Īpašs akcents tiks likts uz vairākām Hendeļa opermūzikas pērlēm. Koncertā spēlēs baroka mūzikas orķestris "Coin du Roi", latviešu vokālās mākslas lepnums – Elīna Šimkus un Sergejs Jēgers, kuri par sniegumu šajā repertuārā saņēmuši žilbinošas publikas un kritiķu atsauksmes arī aiz dzimtenes robežām. Diriģents – Kristians Fratima.

Pukksten 18.00 Rundāles pils Zelta zālē itāļu baroka mūzika izskanēs itāļu baroka ansambļa "Artemandoline" izpildījumā. Ansambļa skanīgais nosaukums sasaucas ar saspēles dzidrumu un trauslo spēku, kāds rodas, savijoties mandolīnu un ģitāru skaņām. Meklējot seno instrumentu oriģinālus un šodien maz zināmu komponistu – mandolīnu mūzikas autoru – manuskriptus, "Artemandoline" dibinātājam Huanam Karlosam Muņjozam (Juan Carlos Muñoz) izdevies vienkopus saaicināt izcilius itāļu un spāņu mandolīnas un ģitāras virtuozus.

Pulksten 20.00 Baltajā zālē baroka orķestris "Collegium Musicum Riga" un mākslinieciskais vadītājs Māris Kupčs piedāvās klausītājiem Latvijā maz iepazītu Francijas karaļa galma mūziku. Koncertā skanēs Žana Marī Leklēra opusi – deju svīta no muzikālās traģēdijas "Skilla un Glauks", kas tapusi pēc Ovīdija "Metamorfozēm", kā arī krāšņais Koncerts vijolei un orķestrim, ko atskaņos viena no ievērojamākajām rumāņu izcelsmes vijolniecēm un Leklēra mūzikas vēstnesēm pasaulē – Mira Glodeanu.

Fransuā Kuperēna sonāti klavesīnam atskaņos latviešu klavesīnists Ernests Neimanis, kurš jau vairākus gadus āmuriņklavieru spēli un klavesīnu apgūst Vīnē.

Festivāla programmas noslēgumā pulksten 22.00 Rundāles pils dārzā arī šogad skanēs Antonio Vivaldi vijolkoncertu cikls "Gadalaiki" – viens no populārākajiem klasiskās mūzikas opusiem, kas piedzīvojis neskaitāmus ieskaņojumus un interpretācijas visā pasaulē. Kompozīcijā iekodēto temperamentu un krāsu saspēlē ar kamerorķestri "Sinfonietta Rīga", kura vadības groži šajā vakarā būs harizmātiskā itāļu multitalanta Kristiana Fratimas rokās, apliecinās jauneklīgas enerģijas un nobriedušas emocionalitātes piesātinātā Jurija Reviča vijolspēle.

Biļetes pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

Tags

Collegium Musicum Riga Elīna Šimkus Latvijas Radio koris Māris Kupčs Rundāles pils Senās mūzikas festivāls Sergejs Jēgers Sinfonietta Rīga
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form