Senās mūzikas festivālā skanēs senās Indijas mūzika
Foto: Publicitātes foto

10. jūlijā plkst. 19.30 Rīgas Reformātu baznīcā Senās mūzikas festivāla ietvaros notiks koncerts "Indijas klasiskās mūzikas šedevri: no Indijas caur tūkstošgadēm", kurā senās indiešu rāgas atskaņos - Akašs Sergejs Ancupovs, sārods (Latvija); Sandžu Višnu Sahai, tabla (Indija) un Ludmila Žurkova, tampura (Latvija).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Koncertā spēlēs Eiropā labi pazīstamais Akašs Sergejs Ancupovs (Latvija) - pasaulslavenā mūziķa, Indijas izcilākā sārodista Ustada Amdžada Ali Hāna māceklis, kurš sāroda spēles mākslai un Indijas mūzikas pamatu un filozofijas apguvei veltījis vairāk nekā 30 gadus, stāsta koncerta rīkotāji.

Priekšnesumu sniegs arī Benaresas tablas spēles skolas patriarha Pandita Šarda Sahai dēlu Sandžu Višnu Sahai (Indija), kurš jau sestajā paaudzē dāvā pasaulei šo izsmalcināto mākslu, stāsta organizatori. Savulaik viņš uzstājies arī Soltleiksitijas Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā un ir biežs viesis Velsas prinča Čārlza rezidencē.

Senāko indiešu mūzikas instrumentu - tampuru spēlēs Ludmila Žurkova. Viņa ir indiešu mūzikas interprete ar vairāk nekā 20 gadu stāžu.

Rāga (no sanskrita - noskaņa, nokrāsa) ir indiešu klasiskās profesionālās mūzikas melodijas pamatmodelis - Indijas klasiskās mūzikas žanrs ar stingrām likumībām, reglamentētu uzbūvi, skaņkārtām un transcendentālu iedarbīgumu. Tās savdabība un izpildījuma maniere veidojusies daudzu gadsimtu gaitā, stāsta koncerta organizatori. 

Vienlaikus rāga ir vistīrākā improvizāciju māksla, jo notīs rāgas nepieraksta. Indiešu guru - bambusa flautas bansuri, sāroda, sitāras, tablas, tampūras un citu instrumentu spēles meistari - šo prasmi nodod no paaudzes paaudzē saviem dēliem un pacietīgajiem mācekļiem. Rāgas tiek atskaņotas bez steigas, nereti pat vairāku stundu garumā, turklāt tās saistītas gan ar konkrētām stihijām (uguns, ūdens, zeme), gan gadalaikiem un diennakts ciklu. Teorētiski rāgu skaits ir bezgalīgs, un mācība par tām izstrādāta saskaņā ar Senās Indijas teoriju par poētiskajām jūtām, emocijām un estētiku: rāgām jāizsauc noteiktas sajūtas un pārdzīvojums, un Senās Indijas teorētiskie uzskati rāgu interpretam paredz noteiktu sejas izteiksmi, atkarībā no skaņdarba rakstura, kā arī atbilstošus žestus, informē pasākuma rīkotāji.

Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs.

Tags

Indija Koncerti Latvijas Koncerti Senās mūzikas festivāls
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form