Vīnes orķestra 50. gadadienā galvenā diriģenta amatam izraudzīta Marina Alsopa
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Vīnes Radio simfoniskais orķestris trešdien, 6. novembrī, 50. gadadienu ar īpašu koncertu, un galvenā diriģenta zizlis būs sievietes rokās, kas Austrijā ir nebijis gadījums.

Klasiskās mūzikas galvaspilsētā Vīnē prestižākajos orķestros līdz šim tradicionāli dominējuši vīrieši.

Kā skaidro jomas pazinēji, ASV diriģentes Marinas Alsopas nonākšana orķestra vadītāja amatā ir zīme tam, ka arī dziļi konservatīvā Vīne sākusi mainīties līdzi laikam.

63 gadus vecā amerikāniete, kas līdz šim bijusi galvenā diriģente orķestriem Bornmutā Lielbritānijā, Baltimorā ASV un Sanpaulu Brazīlijā, sacīja, ka viņa Austrijas galvaspilsētā uzņemta "ļoti silti".

"Es labu laiku nebiju pieredzējusi šādu uzņemšanu," nesen pēc mēģinājuma ziņu aģentūrai AFP sacīja Alsopa.

Pasaulē tikai 4% diriģentu ir sievietes, un Austrijā situācija nav atšķirīga.

Pasaulslavenais Vīnes Filharmonijas orķestris, kura Jaungada koncerts tiek translēts 90 pasaules valstīs, sievietes sāka pieņemt tikai 1997. gadā.

Koncertos orķestra mājvietā leģendārajā koncertzālē "Musikverein" vīriešu skaits orķestra dalībnieku vidū joprojām ievērojami pārsniedz sieviešu skaitu.

Kā atcerējās Alsopa, karjeras sākumā koncertu rīkotāji dažkārt sliekušies pieņemt viņu darbā, jo, spriežot pēc viņas vārda, kas oriģinālā ir "Marin" un var būt gan sievietes, gan vīrieša vārds, kļūmīgi nosprieduši, ka kandidāts ir vīrietis.

Tomēr tā tas nav bijis gadījumā ar Vīnes orķestri.

"Kad man tika ierosināta Marina, es biju kā elektrizēts," Vīnes Mūzikas un izpildītājmākslas universitātes organizētā simpozijā par dzimumu vienlīdzību nesen sacīja orķestra direktors Kristofs Behers. "Es ierosināju viņu saviem mūziķiem, un viņi bija sajūsmināti."

Source

LETA
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form