Foto: Ziemas salā Latgalē top Viestura Kairiša jaunā filma
Foto: Agnese Zeltiņa

Šīs ziemas saltākajās dienās Latgalē noslēdzies režisora Viestura Kairiša jaunās spēlfilmas "Pilsēta pie upes" pirmais filmēšanas posms. Vairākas filmai svarīgas epizodes uzņemtas Krāslavā un Ludzā, piedaloties vairāk nekā 300 masu skatu dalībniekiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ziemas ainu filmēšanā tapušas vairākas svarīgas un ietilpīgas epizodes – piemēram, ebreju kāzas un padomju laika parāde 1940. gadā. Visās ziemas ainās kopumā piedalījās vairāk nekā 300 masu skatu dalībnieki, kam filmas veidotāji ir ļoti pateicīgi par izturību.

Atskatoties uz aizvadītajām filmēšanas dienām, Viesturs Kairišs secina: "Pilsētā pie aizsalušās upes beidzies pirmais filmēšanas posms. Visi dzīvi, deguni un ausis arī nevienam nav atlūzuši. Apstākļi bija ekstrēmi, taču ļoti piemēroti filmas garam – cīņai ar neiespējamo. Aizsalušās upes dēļ pat nāksies mazliet koriģēt scenāriju, jo šādu ziemu prognozēt nebija iespējams.

Anša lomas izpildītājs Dāvis Suharevskis izrādījās ārkārtīgi jautrs un inteliģents pilsonis, kurš nemitīgi izstaro "breineigu" (brīnišķu) enerģiju. Būs interesanti sekot, kā viņš attīstīsies līdzi lomai.

Krāslavā mums viss bija jauns, bet Ludzā esam kā mājās, jo dzīvojam tajā pašā viesnīcā, kur nakšņojām, kad filmējām ziemas epizodes filmai "Melānijas hronika". Tolaik arī tieši uz ziemas filmēšanām bija uznācis milzīgs aukstums, tad jau laikam jāgaida arī trakais karstums vasarā. Tikmēr mums atliek rūpīgi analizēt uzņemto materiālu un virzīties uz priekšu. Pagaidām izskatās, ka diezgan pārdrošie risinājumi gan aktieru atlasē, gan filmas vizuālajā risinājumā izskatās pārliecinoši un pareizi. Tuoļuok iz prīšku!"

Filmas aktieri, kuru ansambļa centrā ir Dāvis Suharevskis, Agnese Cīrule, Gundars Āboliņš un Brigita Cmuntova no Čehijas, bija tie, kam ziemas spelgonis sagādāja vislielākos pārbaudījumus. Tāpat arī masu skatu dalībniekiem – nereti visai plānos vēsturiskos kostīmos bija stundām ilgi jāgaida, kamēr tiek izmēģinātas un uzfilmētas plānotās ārskatu ainas. Neraugoties uz skarbajiem apstākļiem, vietējie Latgales iedzīvotāji, kas bija atlasīti masu skatiem un dažādu otrā plāna lomu atveidošanai, ne mirkli nesūdzējās un bija ļoti priecīgi par iespēju piedalīties filmēšanā, savukārt vietējie mediji regulāri un ar lielu interesi seko filmas uzņemšanai, atklāj filmas veidotāji.

Jau ziņots, ka Viestura Kairiša jaunākā filma ir traģikomēdija, kas top pēc Gunara Janovska tāda paša nosaukuma romāna motīviem. Galvenajam varonim Ansim ir nevainīga profesija – daiļkrāsotājs –, un viņš ir pieprasīts pie visiem režīmiem. Vispirms visas pilsētas šiltes jākrāso zaļā krāsā, tad komunistiem viss jāpārkrāso sarkans, nacistiem atkal sarkanais jākrāso ciet ar brūno. Neskatoties uz to, ka stāsta vēsturiskais fons ir traģisks, tajā valda vieglums, jaunu cilvēku attiecību jutekliskums un humors.

Filmas uzņemšana turpināsies šā gada vasarā – jūlija un augusta mēnešos Latgalē.

Tags

Pilsēta pie upes Viesturs Kairišs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form