Latvija ASV kinoakadēmijas balvai "Oskars" kategorijā "Labākā ārzemju filma / Best International Feature Film" virzīs Daces Pūces debijas spēlfilmu "Bedre", portālu "Delfi" informē Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa. Latvija savu pretendentu prestižajam apbalvojumam virza jau 14. reizi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijas studiju iesniegtos pieteikumus izvērtēja Nacionālā Kino centra izveidotā ekspertu komisija, kurā šogad strādāja Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma vadītāja un kinoteorētiķe Zane Balčus, pagājušajā gadā izvirzītās filmas "Dvēseļu putenis" režisors Dzintars Dreibergs, producents Uldis Cekulis, kinokritiķe un žurnāliste Kristīne Simsone, Kultūras ministrijas Valsts sekretāre, Filmu padomes locekle Dace Vilsone un NKC vadītāja, kinokritiķe un teorētiķe Dita Rietuma.

Ekspertu izvērtēšanai tika pieteiktas trīs pilnmetrāžas spēlfilmas (visas šogad arī nominētas Nacionālajai kino balvai "Lielais Kristaps" kā gada labākās spēlfilmas) – Daces Pūces "Bedre", Dāvja Sīmaņa "Gads pirms kara" un Lailas Pakalniņas "Spogulī". Ekspertu komisija attālinātā diskusijā apsprieda visu filmu potenciālu un iespējamo rezonansi dažādās auditorijās, atzinīgi novērtējot katras filmas atsevišķās un atšķirīgās kvalitātes – gan Lailas Pakalniņas drosmīgi nekonvencionālo un radikālo pasakas interpretāciju filmā "Spogulī", gan režisora Dāvja Sīmaņa autorrokraksta un kinovalodas attīstību vizuāli blīvajā, bagātīgi fakturētajā un stilistiski noslēgtajā filmā "Gads pirms kara".

Kā norāda Matīsa, apsverot visus argumentus, ekspertu komisija galu galā vienojās kā Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai par labāko ārzemju filmu izvirzīt režisores Daces Pūces spēlfilmu "Bedre" – skaidri izstāstītu, reālistisku un cilvēcisku stāstu ar precīzu mazpilsētas dzīves raksturojumu un pamatīgiem aktierdarbiem. Turklāt šī filma ir pārliecinoša režisores debija, kas jau piedzīvojusi panākumus ārvalstīs, tātad ir starptautiski konvertējama un saprotama arī ārpus lokālās auditorijas – "Bedres" pasaules pirmizrāde notika pirms gada Vācijā, Lībekas festivālā, kur filma uzreiz saņēma festivāla Grand Prix, sekoja labākās filmas balva Krievijas festivālā "Baltijas debijas"; aizvadītā gada laikā filma "Bedre" atlasīta vēl vairākiem prestižiem starptautiskiem kinofestivāliem. Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" atlasē filma saņēmusi astoņas nominācijas balvām, tai skaitā par labāko spēlfilmas režiju, scenāriju, operatora un komponista darbu, balvām nominēti arī trīs filmas aktieri.

"Oskara" balvu kandidātu pieteikšanas un nominēšanas procesi arī šogad ārkārtas situācijas dēļ ir novirzīti laikā – apbalvošanas ceremonija, kas parasti notiek februāra beigās, šobrīd plānota 2022. gada 27. martā. Valstīm savi nacionālie pieteikumi jāiesniedz līdz 1. novembrim, 15 filmu pretendentu saraksts tiks paziņots 21. decembrī, bet piecas balvai nominētās filmas tiks nosauktas 8. februārī.

Savus pieteikumus ASV Kinoakadēmijas balvai jau paziņojušas arī kaimiņvalstis, un Latvijai īpaši nozīmīga ir Lietuvas izvēle – "Oskara" balvas sacensībai tiek pieteikta Lietuvas, Latvijas un Francijas kopražojuma dokumentālā filma "Lēciens / Jump", kas jau izrādīta arī Latvijā; filmas līdzproducents ir Uldis Cekulis, studija "VFS Films".

Tags

Filma Bedre Dace Pūce Oskara balva
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form