Latvijas kino zelta fonds. Jubilāra Vara Braslas 10 filmas, kas jānoskatās ikvienam
Foto: Publicitātes foto

Šā gada 25. aprīlī 80. jubileju nosvinēja kino un teātra režisors Varis Brasla (1939). Viņa vadībā tapušas izrādes Valmieras teātrī, bet kino viņš veidojis tādas Latviešu kino zelta fonda filmas kā "Emīla nedarbi", "Ezera sonāte", "Ziemassvētku jampadracis" un citas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vara Braslas kinorežisora karjera sākās 60. gadu pirmajā pusē, vispirms Ļeņingradas Teātra, mūzikas un kinematogrāfijas institūtā un Maskavā Augstākajos scenāristu un režisoru kursos, bet vēlāk jau strādājot Rīgas kinostudijā. Brasla bijis otrais režisors 10 filmām, tai skaitā "Elpojiet dziļi!" (1967), "Mērnieku laiki" (1968), "Klāvs – Mārtiņa dēls" (1970), "Ceplis" (1972) un citām. 70. gadu sākumā debitēja kā režisors un inscenētājs ar īsfilmu "Salātiņš" (1970), bet 1976. gadā uz lielajiem ekrāniem nonāca Braslas un Gunāra Cilinska kopīgi veidota filma "Ezera sonāte".

Īpaši prasmīgi režisors prot strādāt ar bērniem – aktieriem. Iespējams, tāpēc Braslas vārds vispirms saistās ar sirsnīgām ģimenes filmām. Kopumā Brasla veidojis 13 spēlfilmas, vienu dokumentālo filmu, vairākas TV īsfilmas, kā arī latviešu valodas mācību seriālu "Palīgā!". Jaunākā Braslas filmas ir "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru", kas 2017. gadā atklāja programmu "Latvijas filmas Latvijas simtgadei".

Varis Brasla saņēmis četras "Lielā Kristapa" balvas par filmām "Novēli man lidojumam nelabvēlīgu laiku" (1980), "Emīla nedarbi" (1985), "Par mīlestību pašreiz nerunāsim" (1988) un "Ūdensbumba resnajam runcim". Savukārt starptautisku atzinību guvusi viņa filma "Ziemassvētku jampadracis" (1993).

Varis Brasla ir Triju zvaigžņu ordeņa virsnieks (2009). 2012.gadā režisors saņēmis VDT balvu par mūža ieguldījumu.

2017.gadā saņēmis Ministru kabineta un Kultūras ministrijas Atzinības rakstu par nozīmīgu un mākslinieciski augstvērtīgu ieguldījumu Latvijas kinomākslā.

Sveicot režisoru jubileja, piedāvājam Varam Braslas 10 filmu izlasi, kas būtu jānoskatās ikvienam latviešu kino cienītājam.


Tags

Varis Brasla
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form