Noskaties! 10 vēsturiskas koncertfilmas, kas jāredz īstiem melomānam
Foto: Vida Press

Nesen Latvijā pirmizrādi piedzīvijusi Uģa Oltes un Mortena Travika filma "Atbrīvošanas diena" ("Liberation Day") par slovēņu grupas "Laibach" uzstāšanos Ziemeļkorejā. Tas ir viens no savdabīgākajiem vēstījumiem, kas filmēts vienā no noslēgtākajām 21. gadsimta valstīm, tomēr tā ir arī zīmīga koncertfilma, kaut gan pats koncerts tajā pilnā garumā nemaz netiek parādīts. Atskatoties rokenrola vēsturē, piedāvājam 10 vēsturiski nozīmīgu koncertfilmu izlasi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Koncertfilma ir sarežģīts žanrs, jo cenšas atdarināt kāda konkrēta vakara pārejošos pārdzīvojumus un radīt klātesamības izjūtu. Fiksēt to, kas bijis paredzēts mirklim un pūlim, lai to spētu pieredzēt ikviens kino un mūzikas cienītājs savā mājoklī pie ekrāna.

Protams, par koncertfilmu teorētiski var uzskatīt jebkuru koncerta video ierakstu – pat tad, ja visa uzstāšanās filmēta no viena skatpunkta, kā to darījušas neskaitāmas nopelnīt gribošas grupas. Tomēr ir vairāki režisori, kas saprot, ka tādējādi nav iespējams pietuvoties izjūtām, ko sniedz dzīvais koncerts. Tādēļ labākās koncertfilmas tiecas izmantot visas kino valodas iespējas un – veiksmīgākajā gadījumā – spēj skatītāju aizraut tikpat, cik spraigākās mākslas filmas.

20. gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos radītas vairākas nu jau klasiskas koncertfilmas, piemēram, "Dont Look Back" par Boba Dilana turneju Lielbritānijā, "Led Zeppelin" mistificējošā "The Song Remains The Same", "Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" par Deivida Bovija, iespējams, krāšņāko radošās dzīves periodu. Arī vairāki mūsdienu mākslinieki izdevuši augstvērtīgas koncertfilmas, tostarp ir "The White Stripes" – "Under Great White Northern Lights" un "LCD Soundsystem" – "Shut Up and Play The Hits".

Šajā sarakstā piedāvājam desmit koncertfilmas, kas meistarīgi notver kādu nozīmīgu koncertu vai priekšnesumu sēriju un ir kļuvušas ne tikai slavenas, bet arī – atzītas par mākslinieciski un formāli oriģinālām.

Tags

Beastie Boys Bobs Dilans Džons Lenons Laibach Led Zeppelin Nirvana Radiohead Rolling Stones Sigur Ros White Stripes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form