Apaļu jubileju svin Valmieras teātra aktieris Januss Johansons
Foto: Publicitātes foto

19. aprīlī 60. jubileju svin Valmieras teātra aktieris Januss Johansons. Viņš pirmo skatuves pieredzi guvis jau pusaudža gados un palicis aktiermākslā visu turpmāko dzīvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Toreiz, būdams vien septiņpadsmitgadīgs pusaudzis, rīdzinieks ar igauņu asinīm no tēva puses, Latvijas patriots un Rīgas 6.vidusskolas skolnieks, Januss piedalījās savā pirmajā izrādē – Pētera Lūča "Kas tie tādi, kas dziedāja" Pionieru pils teātrī. Un kopš tā brīža pēc Latvijas valsts konservatorijas Teātra fakultātes beigšanas, 1978. gadā ienākot Valmieras teātrī, jau vairāk nekā 30 gadus līdz galam ir palicis uzticīgs teātrim. "Ja skaita izrādes mācību laikā, tad vasarā būs pilni 40 gadi, ja pieskaita vēl Rīgas Pionieru teātri, tad visi 50," Januss precizē.

Viņa lielākā bagātība ir viņa trīs dēli – Reinis, Lauris un Eduards. Eduards šosezon ienāca teātrī kā jaunais aktieris un jau divās izrādēs paguvis spēlēt ar tēvu uz vienas skatuves. Kad Janusam vaicā, vai reizēm nav pārņēmusi vēlme dēlu režisēt, viņš atbild, ka dēla lauciņā mēģina nelīst, un piebilst, ja tagad sāktu no sākuma, tad noteikti būtu pašpārliecinātāks un vēlreiz mācītos režiju – šajā dzīvē tam laika pietrūka: bērni, bija jāpelna nauda, lomas…

Apaļu jubileju svin Valmieras teātra aktieris Januss Johansons
Foto: Matīss Markovskis. Skats no izrādes "Meistars un Margarita"

Otra Janusa lielākā bagātība ir teātrī nospēlētās vairāk nekā 90 lomas, no kurām neaizmirstams ir bijis viņa Kavalieris di Ripafrata Goldoni "Mirandolīna jeb Sirmums bārdā, bet sātans ribās", Stass Kivirehka "Igauņu bērēs", Birkenbaums Blaumaņa "Nāves ēnā", par šo lomu saņemot Baltijas teātra skates balvu un Jukums "Minhauzena precībās", par kura saņēmta Mārtiņa Zīverta balva.

Karalis Aspazijas "Vaidelotē", Sergejs G. Priedes "Smaržo sēnes", Nikanors Bosojs M.Bulgakova "Meistarā un Margaritā", Levickis Ž.Lorensa un V.Delmāra "Eņģeļa kreisajā spārnā", Kapuleti V.Šekspīra "Romeo un Džuljetā" – šīs ir lomas, ar kurām aktieris dzīvo šobrīd. Tomēr par sev tuvām un godam nospēlētām lomām viņš pats saka: "Pie Feliksa Deiča bija ļoti auglīgs periods – Andrievs "Ļaunajā garā", Brencis "Trīnes grēkos", Jukums "Minhauzena precībās". Pie Mihaila Gruzdova Batists "Paradīzes bērnos", ar visu to, ka 41 gada vecumā sāku apgūt pantomīmu! Arī Perlis "Dona Perlimplina mīlestībā" pie Gruzdova, interesants bija Strauss bērnu izrādē "Ninigru un Aligru". Man pašam liekas, ka es neko neesmu pārāk izgāzis."

Par Janusu var sacīt – daudzi latvieši stāvētu klusu, bet viņš kā karstasinīgs igaunis aizstāvēs savu lietu līdz galam. Brīvajā laikā Januss tulko no igauņu valodas un otrādi, bet uz jautājumu, ko viņam nozīmē teātris, Januss atbild: "Laikam jau dzīvi. Tulkošana, aktieru apvienība – tas ir tikai darbs, pārējo laiku aizņem dzīve – teātris."

Apaļu jubileju svin Valmieras teātra aktieris Januss Johansons
Foto: Publicitātes foto. Skats no izrādes "Smaržo sēnes"

Aktieris Eduards Johansons: "Tēt, Tu esi un būsi Aktieris. Un, jā, ar lielo burtu - ārkārtīgi gudrs, neizmērojami profesionāls un harizmātisks. Cilvēks - aktieris. Būsim atklāti, Tu esi pie vainas, ka es arī esmu šeit. Daudz laimes Tavos vīrišķīgajos 60!"

Tags

Januss Johansons Valmieras teātris
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form