Latviešu aktierim, režisoram un teātra reformatoram Eduardam Smiļģim 23. novembrī aprit 130 gadi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pašmāju teātrī svarīgā persona atstājusi nedzēšamas pēdas modernajā skatuves mākslā – viņš bijis viens no Dailes teātra dibinātājiem, kaismīgi iestājies par sava darba nozīmīgumu, izcēlies ar nepārspējamu fantāziju izrāžu režijā un ugunīgu trauksmainību aktierspēlē. Latviešu Homo ludens jeb spēlējošais cilvēks, kā Smiļģi raksturojis teātra kritiķis Kārlis Strauts, savas pāri pusgadsmitam ilgās karjeras laikā nospēlējis vairāk nekā 100 dažādu lomu – pārsvarā varoņus – vērienīgās, izteiksmīgās un emocionāli sakāpinātās izrādēs ar plašu idejisko lauku. Savukārt par jauna virziena teātri viņš nopietni domājis jau tad, kad vēl pats nebija iestudējis nevienu izrādi.

Šajā Smiļģa jubilejas gadā īpašs notikums ir līdz šim pilnīgākās mākslinieka biogrāfijas izveide. Lai arī par Eduardu Smiļģi ir publicēti pētnieciska rakstura darbi, atmiņu krājums, kā arī vairāki raksti presē, mākslinieka biogrāfijas precīzs un konsekvents pārskats tiek publiskots pirmo reizi.

Smiļģa dzīves izvērstu hronoloģiju ar nosaukumu "Ceļš pa dzīvi", balstoties pētījumos, izveidojusi Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Eduarda Smiļģa Teātra muzeja eksperte un pētniece Rita Rotkale. Sarunā ar portālu "Delfi" Rotkale atklāj, ka jau nākamā gada martā tiks laista klajā viņas un Agras Straupenieces sarakstīta grāmata par Eduardu Smiļģi, bet ar Smiļģa biogrāfiju "Ceļš pa dzīvi" no 23. novembra ir iespējams iepazīties Teātra muzejā (Rīgā, Eduarda Smiļģa ielā 37-39).

Ritas Rotkales stāstījums par Smiļģa dzīvi un jaunizveidotās biogrāfijas pārlapošana padziļina izpratni par slavenā mākslinieka grūtībām pilno, iedvesmojošo un apbrīnojami ražīgo mūžu.

No melošana varas iestādēm un neparastas pieredzes Krievijas ziemeļos līdz "jauniņo dresēšanai" un skatuviskiem triumfiem – pieminot izcilo kultūras darbinieku, piedāvājam iepazīties ar būtiskiem un, iespējams, mazāk zināmiem Smiļģa dzīves mirkļiem, kas balstās gan dokumentos, gan nostāstos.

Tags

Lasāmgabali Latvijas Kultūras akadēmija Kārlis Ulmanis Rainis Aspazija Eduards Smiļģis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form