Foto: LNOB sezonu sāk ar greznu 'Gulbju ezera' jauniestudējumu
Foto: Andris Tone

Latvijas Nacionālā opera un balets jauno sezonu sāk 2. septembrī ar greznu Pētera Čaikovska baleta "Gulbju ezers" pirmizrādi, ko veidojuši horeogrāfs-inscenētājs Aivars Leimanis, diriģents Mārtiņš Ozoliņš, scenogrāfs Huans Giljermo Nova, kostīmu mākslinieks Roberts Perdziola un gaismu mākslinieks Ainārs Pastars.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Prinča Zigfrīda lomā 2. un 4. septembrī pirmo reizi Latvijā viesosies viens no šobrīd labākajiem baletdejotājiem pasaulē, Londonas Karaliskā baleta premjers Vadims Muntagirovs. Viņa skatuves partnere Odetas-Odīlijas lomā būs Jūlija Brauere. Odetas-Odīlijas lomu jaunajā iestudējumā dejos arī Jolanta Lubēja, Alise Prudāne un Annija Kopštāle, prinča Zigfrīda lomā būs arī Viktors Seiko, Zigmārs Kirilko un Aidens Viljams Konefrijs.

Balets "Gulbju ezers" pirmoreiz tika uzvests 1877. gadā Maskavas Lielajā teātrī, kur Vaclava Reizingera veidotā horeogrāfija neguva īpašu kritikas atzinību. 1895. gadā, turpinot godināt 1893. gadā mirušā komponista piemiņu, "Gulbju ezeru" Marijas teātrī Sanktpēterburgā iestudēja Mariuss Petipā un Ļevs Ivanovs. Viņu radītā horeogrāfija, jo īpaši Ivanova iestudētais otrais cēliens, ir kļuvusi par klasiskā baleta etalonu. Latvijas Nacionālais balets "Gulbju ezeru" pirmoreiz iestudēja 1926. gadā. Šis uzvedums būs astotais "Gulbju ezera" jauniestudējums LNOB.

Foto: LNOB sezonu sāk ar greznu 'Gulbju ezera' jauniestudējumu
Foto: Andris Tone

Baleta horeogrāfs-inscenētājs Aivars Leimanis saglabājis Mariusa Petipā un Ļeva Ivanova oriģinālo horeogrāfiju, papildinot to ar jaunām variācijām princim Zigfrīdam un dejām Nerram, Krievu deju un jaunu iestudējumu baleta ceturtajai ainai. Kopā ar horeogrāfu-inscenētāju pie iestudējuma strādā arī repetitori Inese Dumpe, Viktorija Jansone, Aiša Sila, Genādijs Gorbaņovs, Raimonds Martinovs, Sergejs Neikšins un Iļja Vlasenko.

"Man ir ļoti liels prieks, ka 2020. gadā mūsu "Gulbju ezers" iegūst pasaules elpu! Vizuālo ietērpu veido divas izcilības: pazīstamais kostīmu mākslinieks Roberts Perdziola ar savu darbu ir sajūsminājis publiku Ņujorkā, Bostonā un Maskavā; ar scenogrāfu Huanu Giljermo Novu esmu veiksmīgi sadarbojies vairākos iestudējumos Slovēnijā un Horvātijā. Pētera Čaikovska iecerē šī baleta darbība norisinās Vācijā, mūsu interpretācijā tā šoreiz būs tieši Bavārija ar Linderhofas un Neišvānšteinas pilīm, atainojot par gulbju ķēniņu dēvētā Ludviga Otrā galma izsmalcināto kultūru," stāsta Aivars Leimanis.

"Pētera Čaikovska "Gulbju ezers" ir viena no virsotnēm baleta mākslā, ik reizi pārsteidzot publiku ar skaistumu visās tā izpausmēs. "Gulbju ezera" partitūra iezīmē apvērsumu baleta žanrā, jo mūzika šeit neaprobežojas ar mehānisku pavadījuma funkciju vai notikumu burtisku ilustrāciju, bet atklāj varoņu raksturu galvenās šķautnes un viņu jūtu dzīles," saka Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš.

Foto: LNOB sezonu sāk ar greznu 'Gulbju ezera' jauniestudējumu
Foto: Andris Tone

Jauniestudējuma pirmizrādēs līdzās Latvijas Nacionālā baleta solistiem un māksliniekiem skatītāji varēs izbaudīt viessolista Vadima Muntagirova sniegumu prinča Zigfrīda lomā. Londonas Karaliskā baleta premjers saņēmis daudzus nozīmīgus apbalvojumus, tostarp ir ieguvis "Benois de la Danse" balvu 2013. un 2018. gadā un divreiz saņēmis "Critics' Circle" Nacionālo Dejas balvu kā labākais baletdejotājs. Kā viesmākslinieks uzstājies tādās baleta kompānijās kā Parīzes balets, Marijas teātra balets, Amerikāņu baleta teātris, Japānas Nacionālais balets, Bavārijas Valsts balets, Mihaila teātra balets un Keiptaunas pilsētas balets.

Tags

Aivars Leimanis Alise Prudāne Annija Kopštāle diriģents Mārtiņš Ozoliņš Latvijas Nacionālā opera un balets
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form