Foto: Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvos Toma Treiņa iestudējums 'Latvieši'
Foto: Publicitātes foto

Latviešu Nacionālā teātra LMT Jaunajā zālē top izrāde "Latvieši" Toma Treiņa režijā, kas pirmizrādi piedzīvos 29. martā, portālu "Delfi" informē teātra pārstāve Līga Rimšēviča.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iestudējuma dramaturģe ir Justīne Kļava, kuras autordarbs "Dvēseļu utenis" tikko pārliecinoši ieguva Spēlmaņu nakts "Grand Prix". Kopā ar režisoru Tomu Treini piedāvās uz kanonisku tekstu – Garlība Merķeļa "Latviešiem" – palūkoties no paradoksālās un komiskās puses. Vai latvieši bija stūrī iedzīti nodzērušies nabadziņi, vai viltīgi mēģināja iežēlināt dižo Merķeli, kurš toreiz bija vien ideālu pārņemts vācbaltu jauneklis?

"Izrādes "Latvieši" dramaturģiskais materiāls tapis iedvesmojoties no apgaismības ideju sludinātāja Garlība Helviga Merķeļa sacerējuma "Latvieši. Sevišķi Vidzemē filozofiskā gadsimta beigās", sarunām ar vēsturniekiem, kas savā darbā pievērsušies astoņpadsmitā gadsimta notikumiem Latvijas teritorijā un to interpretācijām, kā arī vēsturiskiem faktiem. Visas šīs detaļas kalpojušas par pamatu fikcijai, kurā savienoti gan klasiskās dramaturģijas elementi, gan tādi, kas vairāk raksturīgi absurda drāmai - groteska, hiperbola un deformācija. Fiktīvo astoņpadsmitā gadsimta ainiņu atainojumā noteikti esmu ietekmējusies no Andriusa Kivkireha darba "Rijkuris jeb Novembris". Izrādes "Latvieši" dramaturģiskais materiāls ir mēģinājums dekonstruēt ierasto veidu, kādā lasām kanonisko Garlība Merķeļa sacerējumu, pārskatīt tā nozīmi mūsdienās un uzdot jautājumu: kas ir apgaismība šodien?" atklāj Justīne Kļava.

Lomās: Evija Skulte, Zane Jančevska, Liene Sebre, Ivars Kļavinskis, Jurģis Spulenieks un Uldis Siliņš.

Scenogrāfs: Kristaps Kramiņš, kostīmu māksliniece: Gerda Šadurska, gaismu mākslinieks: Toms Streilis, komponists: Platons Buravickis.

Šī ir ceturtā LMT Jaunās zāles 100. sezonas cikla izrāde. Cikla pirmajā uzvedumā – "Antiņš. Zelts. Kalns" dominēja vizuālie izteiksmes līdzekļi – scenogrāfija, kostīmi un grims, ko izceļ gaismu partitūra un trāpīgi papildina video projekcijas. Otrajā "visas manas vājības ir tavas lūpas" – kustība un deja, Trešajā izrādē "Ceļojums uz ziemeļiem" , skanot Jēkaba Nīmaņa mūzikai, dominē skaņa, savukārt Toma Treiņa iestudējumā "Latvieši" vadošais ir teksts.

Tags

Liene Sebre Evija Skulte Garlībs Merķelis Ivars Kļavinskis Jurģis Spulenieks Latvijas Nacionālais teātris Platons Buravickis Zane Jančevska
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form