Fotoreportāža: Dailes teātrī top 'nepiepildītas ilgas vienā daļā' 'Salome'
Foto: Publicitātes foto

24.februārī Dailes teātra Mazajā zālē notiks režisores Lauras Grozas-Ķiberes iestudētās Oskara Vailda lugas "Salome" iestudējuma pirmizrāde, portālu "Delfi" informē Dailes teātra preses pārstāve Liene Jakovļeva.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunajā iestudējumā, kas Dailes teātra versijā dēvēts par "nepiepildītām ilgām vienā daļā", titullomu atveidos Kristīne Nevarauska. Parējās lomās - Juris Bartkevičs (Hērods Antipa), Vita Vārpiņa (Hērodija), Dainis Grūbe (Johanaans, pravietis), Gints Grāvelis (Jauns sīrietis), Artūrs Dīcis (Hērodijas pāžs), Mārtiņš Počs (Tigellins), Pēteris Gaudiņš (Pirmais sargu zaldāts) un Pēteris Liepiņš (Otrais sargu zaldāts).

Kopā ar režisori Lauru Grozu-Ķiberi izrādi veido scenogrāfs Miķelis Fišers, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, horeogrāfe Liene Grava un gaismu mākslinieks Mārtiņš Kudiņš.

Par Hērodejas meitas, izaicinoši skaistās Salomes deju un Jāņa Kristītāja asiņaino galu stāsta Marka un Mateja evaņģēliji. Meitene, kas ar savu deju kļūst par vienu no mūžīgajiem mākslas darbiem, iedvesmojusi neskaitāmus rakstniekus, dzejniekus, māksliniekus un komponistus: viņu iemūžinājuši Stefans Malarmē, Heinrihs Heine, Gistavs Flobērs, Ticiāns, Pīters Pauls Rubenss, Džovanni Batista Tjepolo, Gistavs Moro, Obrijs Bērdslijs, Gustavs Klimts, Rihards Štrauss. Un savā ģeniālajā drāmā un skaistākajā jebkad sarakstītajā lugā "Salome" (1891) – Oskars Vailds.

Kā vēsta Jakovļeva, 1920.gadā nodibinot Dailes teātri, Eduards Smiļģis iestudēja "Salomi" jau pirmajā sezonā un pats izrādē tēloja Hērodu.

Kā vēsta izrādes veidotāji, sava laika kultūras un mākslas simbols, skaistuma apustulis un paradoksu princis Oskars Vailds attiecās pret skaistumu kā ticīgais pret Dievu, likdams estētikas reliģiju kristīgās reliģijas vietā. Pagāniskās saldkaisles un kristietiskās morāles sadursme grēku padara dziļi poētisku un apreibina prātu juteklisko tēlu orģijās.

"Mīlestības noslēpums ir lielāks nekā nāves noslēpums," saka Salome dažus mirkļus pirms nāves. "Mīlestības iznīcinošā kaislība var tikt piepildīta vienīgi nāvē. Atrisinājums nāk kā lavīna, noslēgums ir pārsteidzošs un satricinošs. "Salome" ir kā smagas, apdullinošas smaržas, kā biezs, salds, lipīgs vīns – vai varbūt asinis?" stāsta izrādes veidotāji.

Tags

Dailes teātris Eduards Smiļģis Gints Grāvelis Kristīne Nevarauska Oskars Vailds Pēteris Liepiņš
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form