Izziņo 'Spēlmaņu nakts' nominantus; līdere – izrāde 'Puika, kurš redzēja tumsā'
Foto: Kristaps Kalns. Skats no izrādes "Puika, kurš redzēja tumsā"

Otrdien, 15. septembrī, preses konferencē Teātra muzejā izziņoti aizvadītās sezonas izcilākie veikumi Latvijas profesionālajos teātros – pretendenti "Spēlmaņu nakts" balvām. Visvairāk nomināciju – kopā deviņas – saņēmusi Nacionālā teātra izrāde "Puika, kurš redzēja tumsā".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iestudējums, ko pēc dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces grāmatas veidojis režisors Valters Sīlis, pretendē uz balvu kategorijās "Labākais mazās formas iestudējums". Balvai kategorijā "Gada aktieris" nominēts galvenās lomas atveidotājs Kārlis Reijers (arī par lomām izrādēs "Katls" un "Margarēta"), savukārt aktrise Daiga Gaismiņa par darbu šajā iestudējumā nominēta kategorijā "Gada aktrise otrā plāna lomā". Balvai nominētas iestudējuma scenogrāfijas autore Ieva Kauliņa un gaismu māksliniece Lienīte Slišāne, kā arī video mākslinieks Toms Zeļģis un muzikālās partitūras autors Gatis Krievāns. Uz balvu pretendē arī iestudējuma dramaturģijas autore Rasa Bugavičute-Pēce.

Valters Sīlis kategorijā "Gada režisors" nominēts par vairākām izrādēm - jau pieminēta "Puika, kurš redzēja tumsā", kā arī "Finlandizācija" (Latvijas Nacionālais teātris), "Izskatās, ka tu mirsi" (Dirty Deal Teatro) un "Uzvara ir mirklis" (Valmieras vasaras teātra festivāls).

Kategorijā "Gada lielās formas izrāde" uz "Spēlmaņu nakts" balvu pretendē iestudējumi "Elpa" (Dailes teātris, režisors Dmitrijs Petrenko), "Šekspīrs" (Liepājas teātris, režisors Elmārs Seņkovs), "Tukšais zieds (Jerma)" (Latvijas Nacionālais teātris, režisore Ināra Slucka), "Uzvara ir mirklis" (Valmieras vasaras teātra festivāls, režisors Valters Sīlis), kā arī "Vecmāmiņu valsts" (teātra trupa Kvadrifrons, režisore Paula Pļavniece).

Līdzās iestudējumam "Puika, kurš redzēja tumsā", par labāko mazās formas iestudējuma titulu sacentīsies arī "Finlandizācija" (Latvijas Nacionālais teātris, režisors Valters Sīlis), "Margarēta" (Latvijas Nacionālais teātris, režisors Reinis Suhanovs), "Medības" (teātra apvienība Esarte sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju, režisors Elmārs Seņkovs) un "Te sākas nakts" (Ģertrūdes ielas teātris, režisors Vladislavs Nastavševs).

Kategorijā "Gada režisors" uz "Spēlmaņu nakts" balvu pretendē: Krista Burāne ("Netikumīgie", Dirty Deal Teatro), Vladislavs Nastavševs ("Te sākas nakts", Ģertrūdes ielas teātrī, "Piecas dziesmas pēc atmiņas" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī), Elmārs Seņkovs ("Šekspīrs", Liepājas teātrī, "Medības", kas tapusi ar teātra apvienību Esarte sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju, "α SAPIENSI", arī teātra apvienības Esarte iestudējums īpaši Valmieras vasaras teātra festivālam un tīmekļa izrāde "Irānas konference"), Ināra Slucka ("Tukšais zieds (Jerma)" Latvijas Nacionālajā teātrī) un jau pieminētais Valters Sīlis.

Ņemot vērā to, ka ārkārtējās situācijas dēļ klātienes izrādes tika pārtrauktas šā gada 12. martā, šogad "Spēlmaņu nakts" žūrija lēmusi ieviest atsevišķu kategoriju – "Gada notikums digitālajā vidē" – kurā uz balvu pretendēs seši dažādi tiešsaistes iestudējumi. Balvai nominēti: Izrāžu cikls e-teātra skatuvē "Baltais kubs" (Latvijas Nacionālais teātris, režisori: Ināra Slucka, Valters Sīlis, Intars Rešetins), Tiešsaistes izrāde "24h" (teātra trupa Kvadrifrons un autoru kolektīvs), tīmekļa izrāde "Irānas konference" (režisors Elmārs Seņkovs), mini sēriju cikls "Patakoļako" (Liepājas teātris, režisors Mārtiņš Kalita), klausāmizrāde "Rolanda dziesma" (teātra trupa Kvadrifrons un autoru kolektīvs), tiešsaistes izrāde "Vol.1 Antiņš" (teātra apvienība PERFOrācija, režisores Beatrise Zaķe, Pamela Butāne).

Jau ziņots, ka vairāk nekā 100 sezonas jauniestudējumus un 20 tiešsaistes projektus izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā: Līga Ulberte (teātra zinātniece, žūrijas priekšsēdētāja); Andra Rutkēviča (teātra kritiķe); Eduards Liniņš (komentētājs, tulkotājs); Jevgeņija Šermeņeva (teātra žurnāliste, producente); Undīne Adamaite (kultūras žurnāliste, teātra zinātniece, teātra kritiķe).

Kopumā žūrija izvirzīja nominantus 18 dažādās "Spēlmaņu nakts" kategorijās:

Gada lielās formas izrāde:

"Elpa" (Dailes teātris, režisors Dmitrijs Petrenko);
"Šekspīrs" (Liepājas teātris, režisors Elmārs Seņkovs);
"Tukšais zieds (Jerma)" (Latvijas Nacionālais teātris, režisore Ināra Slucka);
"Uzvara ir mirklis" (Valmieras vasaras teātra festivāls, režisors Valters Sīlis);
"Vecmāmiņu valsts" (teātra trupa KVADRIFRONS, režisore Paula Pļavniece).

Gada mazās formas izrāde:

"Finlandizācija" (Latvijas Nacionālais teātris, režisors Valters Sīlis);
"Margarēta" (Latvijas Nacionālais teātris, režisors Reinis Suhanovs);
"Medības" (teātra apvienība ESARTE sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju, režisors Elmārs Seņkovs);
"Puika, kurš redzēja tumsā" (Latvijas Nacionālais teātris, režisors Valters Sīlis);
"Te sākas nakts" (Ģertrūdes ielas teātris, režisors Vladislavs Nastavševs).

Gada režisors:

Krista Burāne (“Netikumīgie” Dirty Deal Teatro);

Vladislavs Nastavševs (“Te sākas nakts” (Ģertrūdes ielas teātris), “Piecas dziesmas pēc atmiņas” (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris));

Elmārs Seņkovs (“Šekspīrs” (Liepājas teātris), “Medības” (teātra apvienība ESARTE sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju), “α SAPIENSI” (teātra apvienība ESARTE, izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros), “Irānas konference” (tīmekļa izrāde));

Valters Sīlis (“Puika, kurš redzēja tumsā”, “Finlandizācija” (Latvijas Nacionālais teātris), “Izskatās, ka tu mirsi” (Dirty Deal Teatro), “Uzvara ir mirklis” (Valmieras vasaras teātra festivāls));

Ināra Slucka (“Tukšais zieds (Jerma)” Latvijas Nacionālajā teātrī).

Gada izrāde bērniem:

"Cauruļzobis vienīgais" (Rēzeknes teātris "Joriks", režisors Edgars Niklasons);
"Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums" (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, režisors Edgars Niklasons);
"Pagalms atdzīvojas" (Willa Teātris, izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros, režisors Toms Treinis);
"Plastmasas huligāni" (teātra apvienība PERFOrācija, režisore Pamela Butāne);
"Puscilvēki" (Latvijas Leļļu teātris, režisors Edgars Kaufelds).

Gada izrāde pusaudžiem:

"Cilvēkam vajag suni" (Valmieras drāmas teātris, režisors Jānis Znotiņš);
"Dullais" (Cēsu Mazais teātris, režisors Mārtiņš Eihe);
"Nelabā roka" (Ģertrūdes ielas teātris sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju, režisors Kārlis Krūmiņš);
"Netikumīgie" (Dirty Deal Teatro, režisore Krista Burāne).

Gada aktrise:

Maija Doveika (Jerma izrādē "Tukšais zieds (Jerma)", Latvijas Nacionālais teātris);
Esmeralda Ermale (Šarlote izrādē "Rudens sonāte", Rēzeknes teātris "Joriks");
Inese Kučinska (Ričards III izrādē "Šekspīrs", Liepājas teātris);
Marija Linarte (Ziednese izrādē "Zalkša līgava", Jaunais Rīgas teātris);
Ieva Segliņa (S izrādē "Elpa", Dailes teātris).

Gada aktieris:

Andris Keišs (Eduards Smiļģis izrādē "Meklējot Spēlmani", Jaunais Rīgas teātris);
Ģirts Krūmiņš (Pēteris Pētersons izrādē "Meklējot Spēlmani", Jaunais Rīgas teātris);
Kārlis Reijers (Jēkabs izrādē "Puika, kurš redzēja tumsā", Ņurņiks izrādē "Katls", Advokāts izrādē "Margarēta", Latvijas Nacionālais teātris);
Igors Šelegovskis (Žils izrādē "Te sākas nakts", Ģertrūdes ielas teātris).

Gada aktrise otrā plāna lomā:

Daiga Gaismiņa (Māte izrādē "Puika, kurš redzēja tumsā", Latvijas Nacionālais teātris);
Elita Kļaviņa (Felicita Ertnere izrādē "Meklējot Spēlmani", Jaunais Rīgas teātris);
Jana Ļisova (Larisa Hāpala izrādē "Finlandizācija", Latvijas Nacionālais teātris);
Ņina Ņeznamova (Regīna Šmuļavska izrādē "Piecas dziesmas pēc atmiņas", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris);
Regīna Razuma (Auglone izrādē "Zalkša līgava", Jaunais Rīgas teātris);
Guna Zariņa (māsa Tabiana izrādē "Baltais helikopters", Jaunais Rīgas teātris).

Gada aktieris otrā plāna lomā:

Maksims Busels (Juliāns Sopots izrādē "Piecas dziesmas pēc atmiņas" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, Tuzenbahs "Trīs māsas", Hanzas perons);
Kaspars Dumburs (Luī izrādē "Te sākas nakts", Ģertrūdes ielas teātris);
Āris Matesovičs (Opītis izrādē "Te sākas nakts", Ģertrūdes ielas teātris);
Edgars Ozoliņš (Jago izrādē "Šekspīrs", Liepājas teātris);
Mihails Samodahovs (Pirmais policists izrādē "Cilvēks no Podoļskas", Daugavpils teātris);
Aigars Vilims (Jākobs Engstranns izrādē "Alvinga kundze", Valmieras drāmas teātris).

Gada jaunais skatuves mākslinieks:

Kārlis Arnolds Avots (V izrādē "Elpa", Dailes teātris, Dmitrijs Prokofjevičs Razumihins izrādē "731. solis", Valmieras drāmas teātris);

Matīss Budovskis (Zilovs izrādē "Medības", teātra apvienība ESARTE sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju, loma izrādē "Pagalms atdzīvojas", Willa Teātris, izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros, lomas izrādē "Pēdējās stundas", teātra apvienība ESARTE);
Sandija Dovgāne (Eva izrādē "Rudens sonāte", Rēzeknes teātris "Joriks");

Paulīne Kalniņa (scenogrāfija un kostīmi izrādei "α SAPIENSI", teātra apvienība ESARTE, izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros);

Agris Krapivņickis (Džeisons un Tairons izrādē "Nelabā roka", Ģertrūdes ielas teātris sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju);

Emīls Ralfs (Robots izrādē "Bītlu jaunais albums", Jaunais Rīgas teātris);

Elizabete Skrastiņa (Mārdžerija izrādē "Nelabā roka", Ģertrūdes ielas teātris sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju, lomas izrādē "Pēdējās stundas" teātra apvienība "ESARTE");

Rihards Zelezņevs (Klāvs izrādē "Plastmasas huligāni", teātra apvienība PERFOrācija, loma izrādē "Pagalms atdzīvojas", Willa Teātris, izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros, lomas tiešsaistes izrādē "Vol.1 ANTIŅŠ", teātra apvienība PERFOrācija, Kolēģis izrādē "Medības", teātra apvienība ESARTE sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju)

Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga vai scenārijs):

Ivo Briedis "Pēdējais salmiņš" (Latvijas Nacionālais teātris);
Rasa Bugavičute-Pēce "Puika, kurš redzēja tumsā" (Latvijas Nacionālais teātris);
Evarts Melnalksnis, Klāvs Mellis "Lepnums un aizspriedumi" (Latvijas Nacionālais teātris sadarbībā ar KVADRIFRONS);
Autoru kolektīvs, "Netikumīgie" (Dirty Deal Teatro)>

Gada scenogrāfs:

Krišjānis Elviks ("Netikumīgie", Dirty Deal Teatro);
Miķelis Fišers ( "Zalkša līgava", Jaunais Rīgas teātris);
Gints Gabrāns ("Alise Brīnumzemē", Latvijas Nacionālais teātris);
Kristīne Jurjāne ("Baltais helikopters", Jaunais Rīgas teātris);
Ieva Kauliņa ("Puika, kurš redzēja tumsā", Latvijas Nacionālais teātris);
Reinis Suhanovs ("Šekspīrs", Liepājas teātris, "Margarēta", Latvijas Nacionālais teātris).

Gada kostīmu mākslinieks:

Madara Botmane ("Alise Brīnumzemē", Latvijas Nacionālais teātris, "Purva bridējs ugunī", Liepājas teātris);
Evelīna Deičmane ("Zalkša līgava", Jaunais Rīgas teātris);
Kristīne Jurjāne ("Baltais helikopters", Jaunais Rīgas teātris);
Reinis Suhanovs ("Šekspīrs", Liepājas teātris);
Berta Vīlipsone ("Miega peles", Dirty Deal Teatro, "Lepnums un aizspriedumi", Latvijas Nacionālais teātris).

Gada gaismu mākslinieks:

Mārtiņš Feldmanis ( "Purva bridējs ugunī", "Šekspīrs", Liepājas teātris);

Gļebs Filštinskis ("Baltais helikopters", Jaunais Rīgas teātris);

Oskars Pauliņš ( "Alise Brīnumzemē", "Tukšais zieds (Jerma)", Latvijas Nacionālais teātris, "Uzvara ir mirklis", "α SAPIENSI", teātra apvienība ESARTE, izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros, "Vienaldzības gadsimts", Liepājas teātris);

Lienīte Slišāne ("Puika, kurš redzēja tumsā", Latvijas Nacionālais teātris)

Gada video mākslinieks:

Gints Gabrāns, Toms Zeļģis ("Alise Brīnumzemē", Latvijas Nacionālais teātris);
Elīna Matvejeva, Inese Tīkmane, Kārlis Zemītis ("Zalkša līgava", Jaunais Rīgas teātris);
Elizabete Mežule-Gricmane, Krista Burāne ("Netikumīgie", Dirty Deal Teatro);
Toms Zeļģis ("Puika, kurš redzēja tumsā", Latvijas Nacionālais teātris).

Gada kustību mākslinieks:

Agate Bankava ("Te sākas nakts", Ģertrūdes ielas teātris);
Kristīne Brīniņa ("Uzvara ir mirklis", Valmieras vasaras teātra festivāls);
Arīna Buboviča ("Fake News!", teātra trupa KVADRIFRONS);
Elīna Gediņa ("Tukšais zieds (Jerma)", Latvijas Nacionālais teātris, "α SAPIENSI", teātra apvienība ESARTE, izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros);
Regnārs Vaivars sadarbībā ar Ingu Raudingu ("Purva bridējs ugunī", Liepājas teātris).

Gada muzikālās partitūras autors:

Gatis Krievāns ("Puika, kurš redzēja tumsā", Latvijas Nacionālais teātris;

Anna Ķirse ("Zalkša līgava", Jaunais Rīgas teātris, "Elpa", Dailes teātris);

Edgars Mākens ("Tukšais zieds (Jerma)", Latvijas Nacionālais teātris, "Šekspīrs", Liepājas teātris, "α SAPIENSI", teātra apvienība ESARTE, izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros;

Vladislavs Nastavševs ("Piecas dziesmas pēc atmiņas", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)

Jēkabs Nīmanis ("Vecmāmiņu valsts", "Fake News!", teātra trupa KVADRIFRONS, "Meklējot Spēlmani", Jaunais Rīgas teātris);

Edgars Raginskis ("Finlandizācija", Latvijas Nacionālais teātris, "Netikumīgie", Dirty Deal Teatro).

Gada notikums digitālajā vidē:

Izrāžu cikls e-teātra skatuvē "Baltais kubs" (Latvijas Nacionālais teātris, režisori: Ināra Slucka, Valters Sīlis, Intars Rešetins);

Tiešsaistes izrāde "24h" (teātra trupa KVADRIFRONS un autoru kolektīvs);

Tīmekļa izrāde "Irānas konference" (režisors Elmārs Seņkovs);

Mini sēriju cikls "Patakoļako (Liepājas teātris, režisors Mārtiņš Kalita);

Klausāmizrāde "Rolanda dziesma" (teātra trupa KVADRIFRONS un autoru kolektīvs);

Tiešsaistes izrāde "Vol.1 Antiņš" (teātra apvienība PERFOrācija, režisores Beatrise Zaķe, Pamela Butāne).

Tags

Spēlmaņu nakts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form