Liepājas teātrī būs sezonas pirmais jauniestudējums – bilingvālā izrāde 'Malыš'
Foto: Justīne Grīnberga

Liepājas teātris skatītājiem durvis vērs 4. septembrī, kad ar iestudējumu "Malыš" Dmitrija Petrenko režijā tiks atklāta teātra 114. sezona. Šobrīd teātrī notiek iestudējuma mēģinājumu process, portālu "Delfi" informē teātra pārstāve Zanda Borga.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lugas "Malыš" autors Marjus Ivaškevičs ir viens no spilgtākajiem mūsdienu Lietuvas dramaturgiem, kurš būtiski ietekmējis lietuviešu literāro un dramatisko telpu. Viņa lugas jau iepriekš iestudētas Latvijā, bet par spilgtāko notikumu līdz šim kļuvis iestudējums "Izraidītie" Dailes teātrī 2014. gadā.

Iestudējuma notikumi risinās 1941. gadā. Meitai atņem tēvu, kuru izsūta uz Sibīriju. 1944. gads uz Latviju karot atved kādas Sibīrijas mātes dēlu. Divas ģimenes tiek šķirtas, bet abu likteņi negaidīti savijas, kad tēvs Sibīrijā iepazīstas ar māti, bet dēls Latvijā sāk dzīvot ar meitu. Kā uzsver iestudējuma veidotāji, šī nebūs izrāde par vēsturi, bet par ilgām pēc mājām, cilvēka spēku un vienlaikus bezspēcību, naidu un vienlaikus mīlestību, un par pieaugšanu.

"Šis būs iestudējums par cilvēku dabu – par spēju stāties pretī liktenim, strīdēties, uzminēt vai piemānīt to. Cilvēki bieži vien ir tik ļoti pārņemti darot lietas, kas viņiem nav pa spēkam, ka aizmirst par to, kas ir iespējamas – mīlēt tos, kas ir blakus, rīkoties godīgi un nesavtīgi," stāsta režisors Dmitrijs Petrenko.

Izrāde "Malыš" tiek veidota bilingvāli, bet, kā uzsver režisors: "Lai arī izrādē runās latviešu un krievu valodās, tā nebūs izrāde par latviešiem un krieviem. Abas valodas izvēlētas, lai saglabātu sajūtu par to, kas ir savs un svešs."

Tā kā lugas valoda ir ļoti poētiska, māksliniece Marija Ulmane skatuves telpu veidojusi nosacītu –varoņi nav ieslodzīti konkrētā telpā, bet brīvi pārvietojas, tādējādi nojaucot jebkādas robežas starp Latviju un Sibīriju. Līdz ar to skatuves telpā varoņi eksistē gan sadzīviskajā, gan poētiskajā līmenī.

Iestudējumā piedalīsies aktieri – Karīna Tatarinova, Ilze Trukšāne, Mārtiņš Kalita, Kaspars Gods.

Izrādi palīdz veidot arī Reinis Ozoliņš, kurš veido muzikālo noformējumu, un gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Tags

Dmitrijs Petrenko Karīna Tatarinova Kaspars Gods Liepājas teātris Mārtiņš Kalita
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form