Nacionālajā teātrī izrādi iestudē viens no Baltijas vadošajiem režisoriem Elmo Niganens
Foto: Publicitātes foto

Latvijas Nacionālajā teātrī pie jauna iestudējuma strādā viens no šobrīd Baltijas atzītākajiem režisoriem Elmo Niganens no Igaunijas, kurš iestudē vienu no slavenākajiem igauņu literatūras klasikas darbiem Antona Hansena Tamsāres "Zeme un mīlestība. Kārena. Indreks".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā portālu "Delfi" informē Nacionālā teātra pārstāve Līga Rimšēviča, pirmizrāde gaidāma 25.oktobrī.

Kā stāsta Rimšēviča, viesrežisoru iesaistīšana teātra darbā šobrīd ir viens no Latvijas Nacionālā teātra attīstības būtiskiem nosacījumiem. Teātra direktora padomniece repertuāra jautājumos Ieva Struka norāda: "Primārā šai izvēlē ir režisora personība, jo Elmo Niganens ir ne tikai spilgts režisors, sava teātra ilggadējs vadītājs vai neordināra personība, bet mākslinieks, kura rokrakstā dominē smalka psiholoģiskā teātra instrumentu pārzināšana apvienojumā ar humora izjūtu un niansētu teatralitātes elementu pielietojumu, augsts prasīgums pret dramaturģiskā materiāla vēstījumu, humānisms kā mākslas moto, respektīvi, visi tie parametri, kas gadiem bijuši Nacionālā teātra labāko izrāžu pamatā un kas atšķir Nacionālā teātra tradīciju no citām."

Darbs pie iestudējuma ir sācies jau maijā. Mēģinājumi rit nesteidzīgi, ir bijis garš un rūpīgs "galda" periods, kurā tika veikta paša romāna un lomu analīze, pētīts un prātots par kopīgo un atšķirīgo starp igauņiem un latviešiem, 20.gadsimta 20. gadiem, par kuriem Tammsāre rakstījis romāna "Zeme un mīlestība" 4. daļu "Kārena.Indreks", kā arī šodienu, igauņu un latviešu aktierspēles tradīcijām, attieksmi pret klasiku, teātri, dzīvi. Ir bijis kolektīvs brauciens uz Tammsāres memoriālo dzīvokli Tallinā un "Zemes un mīlestības" 2. daļas iestudējuma skatīšanās Tallinas pilsētas teātrī. Mēģinājumos skan latviešu, krievu un igauņu valoda, pastāstīja Rimšēviča.

Izrādes scenogrāfs ir Andris Freibergs, kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka.

Galvenajās lomās būs Dita Lūriņa un Uldis Anže. Izrādē piedalās Jānis Skanis, Normunds Laizāns, Līga Liepiņa, Daiga Gaismiņa, Daiga Kažociņa, Indra Burkovska, Anete Saulīte , Inga Misāne, Indra Roga, Ģirts Jakovļevs, Ainārs Ančevskis, Mārcis Maņjakovs, Mārtiņš Brūveris, Juris Lisners, Juris Jope, Juris Hiršs, Kaspars Aniņš.

Elmo Niganens dzimis Tallinas ziemeļaustrumos Jēvi (Johvis) pilsētā. 1988. gadā absolvējis Tallinas valsts konservatorijas XIII aktieru kursu. No 1988-1992. gadam strādājis kā aktieris un režisors Vīlandes teātrī "Ugala".

Kopš 1992. gadā - Tallinas Pilsētas teātra mākslinieciskais vadītājs. Bijis XX (1998-2002) un XXV (2008-2012) aktieru kursa vadītājs.

Vairākkārt apbalvots ne tikai ar Igaunijas teātra gada balvām par labāko režiju vai labāko aktierdarbu, bet arī ar Igaunijas republikas prēmiju par izciliem sasniegumiem mākslā (1996), ir saņēmis Igaunijas valsts apbalvojuma Baltā zvaigzne III pakāpes goda zīmi (2000). Par izciliem sasniegumiem A. Čehova lugu interpretācijā vairākkārt apbalvots arī Krievijā – festivālā "Baltijas nams" (1996, 1997), kā arī saņemot Krievijas teātra darbinieku savienības speciālbalvu (1997), Krievijas KM prēmiju mākslā (2001)un piemiņas medaļu "A.Čehovam 150" (2011).

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Četras reizes (1996, 1997, 2005 un 2007) saņēmis ārzemju žūrijas balvu par labāko režiju Igaunijas festivālā "Drāma". Atzinību guvušas arī abas Elmo Niganena filmas – "Marmorā kaltie" (2002) un "Trakais" (2006).

Tags

Ainārs Ančevskis Dita Lūriņa Ģirts Jakovļevs Indra Burkovska Inga Misāne Juris Hiršs Līga Liepiņa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form