Sācies 20. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls 'No klasikas līdz avangardam'
Foto: LETA

No 30. marta līdz 30. aprīlim notiks 20. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls "No klasikas līdz avangardam". Kā iepriekš stāstīja festivāla rīkotāja Lita Beiris, arī 20.festivālā viņa pieturējusies pie mērķa - bagātināt Latvijas sabiedrību Rīgā un citur Latvijā, rādot profesionālu baleta mākslu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Šogad Beiris sola tikpat kontrastainu programmu kā citus gadus, sekojot vadmotīvam "Balets bez robežām".

Šim motīvam, pēc viņas teiktā, pilnībā atbilst amerikāņu baleta trupa "Complexions Contemporary ballet" no Ņujorkas, kuras izrādes būs iespējams vērot Latvijas Nacionālajā operā (LNO) šovakar plkst.20 un 1.aprīlī Latgales vēstniecībā "Gors". "Divi ģēniji Dvaits Rodēns un Desmonds Ričardsons 1994.gadā nodibināja trupu ar mērķi popularizēt profesionālu laikmetīgo deju. 

Viņu programmās apvienoti visi dejas stili - no klasikas līdz džezam," skaidroja Beiris. Ričardsons, viņasprāt, prot visus dejas stilus un ir spilgts izpildītājmākslinieks, savukārt Rodēns ir horeogrāfs ar savu rokrakstu. Viņš esot veidojis horeogrāfiju arī tādām mūzikas zvaigznēm kā Madonna. Abi dejotāji sadarbojušies arī ar Maiklu Džeksonu, Prinsu, Leniju Kravicu un citiem. Trupa uzstājusies ASV un citur pasaulē. Latvijā dejas meistari sniegs arī meistarklases.

Pēc festivāla vadītājas teiktā, Igaunijas baleta teātris no Latvijas vienmēr ir atšķīries ar oriģinālām laikmetīgā baleta izrādēm un mūzikliem. 28.aprīlī plkst.19 Dailes teātrī un 30.aprīlī plkst.19 Ventspils teātra namā "Jūras vārti" viesosies Igaunijas dejas kompānija "Sa Teater Vanemuine", piedāvājot baleta izrādes "Getsbijs" un "La Dolce Vita". 

Abu izrāžu horeogrāfus iedvesmojušas filmas. "La Dolce Vita" horeogrāfs itālis Džordžo Madia iedvesmu izrādes iestudēšanai ir guvis no Frederiko Fellini filmām, ar kurām ir uzaudzis. Savukārt igauņu horeogrāfs Silass Stubs iedvesmojies no filmas "Lielais Getsbijs". 29.aprīlī "A La Guinguette des artistes" Vanemuines teātra baleta izpildījums būs skatāms arī Valmieras Kultūras centrā.

Festivāla Galā koncertā 14.aprīlī plkst.19 LNO uzstāsies mākslinieki no Vācijas, Somijas, Ķīnas, Ukrainas, Krievijas, Lietuvas un Igaunijas, kā arī Latvijas. Kā lielu pārsteigumu Beiris uzsvēra Francijas apvienības "La cie accrorap" performanci. Tās vadītājs Kaders Atū tagad vada nacionālu dejas centru, bet savu karjeru sācis ar breika un hip-hopa deju. 

Kā pastāstīja Francijas institūta direktors Denis Duklo, Atū, apvienojot dažādu stilu deju, runā par sabiedrībā saprotamām tēmām. Beiris arī teica, ka šo dejas stilu sajaukumu vēlējusies parādīt, jo reiz pie Lionas operas nama redzējusi dejotājus trenējamies šajā dejas stilā. Viņu iespaidojis, kad viņa to redzējusi arī uz skatuves izrādē, uz kuru devusies.

2.aprīlī plkst.17, kā katru gadu, festivāla atklāšana notiks Rīgas Dzelzceļa stacijā. Tur programmu "Laiks džezam" piedāvās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti un jaunie horeogrāfi. No 7.aprīļa līdz 9.aprīlim kinoteātrī "K.Suns" būs skatāma filmu programma "Eiropas balets kino", savukārt 10.aprīlī "Galerijā Centrs" tiks atklāta festivāla plakātu izstāde-retrospekcija "Balets bez robežām". 

27.aprīlī plkst.19 Latviešu Biedrības nama Zelta zālē notiks pianistes Viktorijas Ļubickas koncerts. Viņas programmā būs mūzika, kuru izrādēs izmantojuši horeogrāfi.

Festivāla "No klasikas līdz avangardam" koncerti būs baudāmi Rīgā, Rēzeknē, Preiļos, Valmierā un Ventspilī.

Tags

Balets Baltijas Baleta festivāls Gors (Latgales vēstniecība) K.Suns Latvijas Mūzikas akadēmija Madonna
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form