Valmieras teātrī pēc 25 gadu pārtraukuma iestudē Raiņa poēmu 'Daugava'
Foto: Publicitātes foto

21. martā Valmieras drāmas teātrī notiks Raiņa poēmas "Daugava" pirmizrāde, ar kuru tiks atklāts piektais Rūdolfa Blaumaņa teātra festivāls.

Kā portālu "Delfi" informē Valmieras teātra pārstāvji, jau otro reizi Valmieras teātrī top šis Raiņa darbs ar Mārtiņa Brauna mūziku, šoreiz režisora Mārtiņa Eihes interpretācijā.

Jaunais iestudējums būs savdabīga, koncentrēta Latvijas valsts un kultūras vēsture. Uzvedumā piedalīsies koris "Sōla", diriģents Kaspars Ādamsons un komponists Mārtiņš Brauns, kura mūzika uz Valmieras teātra skatuves ar šo iestudējumu "Daugava" atgriežas pēc 25 gadiem.

Teātra pārstāvji vēsta, ka izrāde top mēmā kino estētikā: aktieri bez vārdiem iedzīvinās Latvijas vēstures ainas, bet koris "Sōla" ar Mārtiņa Brauna mūziku radīs simbolisko, garīgo noskaņu. Izrāde top kā viens no teātra sezonas centrālajiem uzvedumiem. "Tajā savienosies divu izcilu daiļdarbu – poēmas un dziesmu cikla – enerģētika, lai rastu atbildi uz katram latvietim būtisku jautājumu: kāpēc nācijai ir vajadzīga sava valsts. Iestudējums ne vien atgādinās, ka tieši uz Valmieras teātra skatuves Trešās Atmodas laikā, 1987. gadā, kad izrādi ar fantastiskiem panākumiem pirmoreiz iestudēja Valentīns Maculēvičs, piedzima nākamā tautas himna "Saule, Pērkons, Daugava", bet mēģinās skarbi un tieši izpētīt tagadējā sabiedrības noskaņojuma cēloņus un saknes, kas stiepjas līdz pat valsts tapšanas brīdim, bet iespējams vēl dziļākā senatnē," vēsta iestudējuma veidotāji.

"Izrādes un mūsu uzmanības centrā ir divi jautājumu loki. Pirmais no tiem - kādi bija tie ideāli, kuru rezultātā radās Latvijas valsts; kā tos noteica vēsturiskie apstākļi – I Pasaules karš, bēgļi, latviešu strēlnieki. To varētu apzīmēt kā veco Latviju, apjūsmoto Latviju, aizgājušo Latviju. Un otrs – kurā brīdī gadījies pagrieziena punkts un kas mēs esam tagad. Kas noticis ar Latviju? Vai – pavisam ciniski: vai Latvija šodien kādam ir vajadzīga? Abas šīs lietas pretstatot, krustu šķērsu krustojot, mēs mēģināsim nonākt pie secinājuma," stāsta iestudējuma režisors Eihe.

Kopā ar režisoru izrādi veido aktieri Ieva Puķe, Aigars Apinis, Inese Pudža, Māra Mennika, Kārlis Neimanis, Dace Eversa, Januss Johansons, Mārtiņš Liepa, Inese Ramute, Ilze Pukinska, Aigars Vilims, Svetlana Bless, Ģirts Rāviņš.

Eihes radošajā grupā ir scenogrāfs Kristians Brekte, kostīmu māksliniece Kristīne Vītola, horeogrāfe Katrīna Albuže un video mākslinieks Gatis Priednieks-Melnacis.

Izrāde būs skatāma arī 28. martā, 2., 27. un 28.aprīlī.

Biļetes iespējams rezervēt un iegādāties Valmieras teātra kasē, kā arī visās "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Tags

Kristians Brekte Mārtiņš Brauns Valmieras teātris

Comment Form