Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI

Aizvadītajā naktī Zemi skāra vairāk nekā divdesmit gadu laikā spēcīgākā ģeomagnētiskā vētra, kas ļāva vērot skaistu un izteiktu ziemeļblāzmu no Tasmānijas līdz Lielbritānijai.

Vienlaikus tik spēcīga ģeomagnētiskā vētra, kas turpināsies visu nedēļas nogali, var izraisīt satelītu un elektroapgādes tīklu darbības traucējumus.

Kā liecina ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras administrācijas (NOAA) Kosmosa laikapstākļu prognožu centra sniegtā informācija, piektdien ap pulksten 19 pēc Latvijas laika uz Saules sākās koronālās masas izgrūšana jeb plazmas un magnētiskā lauka izvirdumi no Saules.

Vēlāk notiekošais tika atzīts par "ekstremālu ģeomagnētisko vētru". Tāda kategorija piešķirta pirmo reizi kopš 2003. gada oktobra, kad tā dēvētajās Halovīna vētrās radās elektroapgādes pārrāvumi Zviedrijā un elektrotīklu bojājumi Dienvidāfrikā.

Izvirdumu turpināšanās gaidāma arī tuvāko dienu laikā. Amatpersonas ir brīdinājušas satelītu operatorus, lidsabiedrības un elektrotīklu kompānijas veikt piesardzības pasākumus saistībā ar iespējamiem traucējumiem, ko var izraisīt izmaiņas Zemes magnētiskajā laikā.

Tikmēr sociālās saziņas tīklos cilvēki no Ziemeļeiropas, arī Latvijas, līdz Austrālijai un Āzijai jūsmo par skaistajām ziemeļblāzmas fotogrāfijām.

Visspēcīgākā ģeomagnētiskā vētra vēsturē ir reģistrēta 1859. gada septembrī. Tolaik telegrāfa līniju tehniķi guva elektrošoku un aizdegās telegrāfa aprīkojums.

Kā novēroja portāls "Delfi", Latvijas iedzīvotāji ar redzēto ziemeļblāzmu aktīvi dalījās sociālajos medijos.

Ziemeļblāzma bija novērojama daudzviet Eiropā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!