Foto: DELFI Aculiecinieks

Starptautiskajā lidostā "Rīga" gaisa temperatūra paaugstinājusies no -3 grādiem agrā svētdienas rītā līdz +22 grādiem pirmdienas pēcpusdienā, liecina meteoroloģiskā informācija.

Rīgas lidostā tika pārspēts 9. maija aukstuma rekords, bet līdz 10.maija karstuma rekordam ir tālu - 1981.gadā gaisa temperatūra galvaspilsētā pakāpās līdz +27,5 grādiem.

Līdzīgs gaisa temperatūras kāpums piedzīvots visā Latvijā. Tai skaitā Ventspils lidostā gaisa temperatūra paaugstinājusies no nulle grādiem svētdien īsi pēc pusnakts līdz +24 grādiem pirmdienas pēcpusdienā.

Visaugstākā gaisa temperatūra šonedēļ Latvijā gaidāma otrdien un trešdien Kurzemes rietumkrastā - Liepājā un Ventspilī termometra stabiņš var pakāpties līdz +27 grādiem, prognozē sinoptiķi.

Sākot ar ceturtdienu, laikapstākļus ietekmēs ciklons un mākoņu dēļ dienas būs vēsākas, daudzviet līs, vietām iespējams stiprs lietus un pērkona negaiss.

Pirmdien Rucavā ultravioletās radiācijas indekss pakāpies līdz 5,6 punktiem, kas uzskatāms par augstu līmeni, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Tuvākajos divos mēnešos gaidāms gada intensīvākais saules ultravioletais starojums. Tā intensitāti ietekmē ne tikai saules staru krišanas leņķis, kas vislielākais ir vasaras saulgriežos, bet arī ozona daudzums stratosfērā.

Līdz ar siltuma atnākšanu ozona slānis kļuvis plānāks, tādēļ šonedēļ zemi sasniedz lielāka ultravioletā radiācija.

No saules visvairāk jāsargājas laika periodā no pulksten 12 līdz 15. Bez aizsargkrēma vēlams sauļoties tikai no rīta vai pievakarē.

Lai izvairītos no apdegumiem, kas ir galvenais riska faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībā, uzsākot sauļošanās sezonu, sākumā saulē drīkst atrasties tikai pavisam neilgu laiku, vēlāk sauļošanās ilgumu var palielināt.

No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.

No ultravioletajiem stariem jāsargā arī acis, turklāt jāņem vērā, ka daudzas virsmas, it īpaši ūdens un gaišas smiltis, atstaro lielu daļu saules staru.

Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā un dienvidu zemēs, kur ultravioletā radiācija ir daudz spēcīgāka nekā Latvijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!