Foto: DELFI

Kopš humorista Viestura Dūles, kurš spēkus izmēģinājis arī mūzikā, nesenā paziņojuma par vārda maiņu sabiedrībā virmo diskusijas par to, cik nopietni uzveramas šādas manipulācijas ar vārdiņiem, un šajā sakarā DELFI Izklaide piedāvā ieskatu pašmāju dziedātāju skatuves vārdu maiņās, uzsvaru liekot uz tiem, kuri savas karjeras laikā rebrendingojušies (Aijas Andrejevas ieviests termins) vairākkārt.

Ērmīgo rebrendingu karalis Viesturs Dūle

Foto: LETA

Cilvēks, kuru mēs tagad pazīstam kā Zuargusu, publiskajā telpā parādījās deviņdesmito gadu sākumā - tolaik viņš darbojās telekanālā NTV-5, kur ēterā gāja ar vārdu Viesturs Ermansons.

Lielāku atpazīstamību viņš ieguva vēlāk jau ar mātes uzvārdu Dūle, veiksmīgi darbojoties producentu apvienībā Mēmais šovs. 2008. gadā Viesturs savu darbības loku nolēma paplašināt un pievērsās mūzikai - tapa projekts Livingstons, un, tā kā Viesturs tajā darbojās viens, šis vārds viņam ātri vien pielipa.

Pagāja divi gadi, Viesturs bija izzinājis sevi un pasauli un atgriezās mūzikas lauciņā - nu jau ar skatuves vārdu Zuarguss. Tiesa, muzikālā karjera ne ar vienu no pieņemtajiem vārdiem Dūlem neizdevās, un šī gada rudenī viņš nolēma pievērsties kam lietderīgākam - partijas Skaistā nākotne veidošanai.

Tās mērķi un idejiskie uzstādījumi pagaidām vēl īsti skaidri nav, bet viens gan zināms: partijas dēļ trīs no tās līderiem - pats Viesturs, dziedātājs Gustavo jeb Gustavs Butelis un režisors Aivars Čivželis nolēmuši mainīt vārdus.

"Definējām sev, ka neākstāmies, bet sākam jaunu dzīvi, tāpēc noliekam iepriekšējo slavu mantojumu. Līdzīgi kā jaunstrāvnieki, kas bija pilnīgi avangardiski, vai Rainis; viņi mainīja savus vārdus, mēs vienkārši ņemam jaunus vārdus, ko ierakstām arī pasē.Mans vārds turpmāk būs Zuarguss, Gustavo - Arstarulsmirus, Čižiks - Jurgstulaistus.

Gan budismā, gan kristietībā pirmais bija vārds. Tur katrs burts veido savu enerģiju, bet šiem vārdiem nav nekādas asociācijas. Mēs esam pilnīgi ārpus asociācijas," izdevumam SestDiena nesen vārdu maiņu komentēja pats Viesturs, kurš nu turpmāk jādēvē par Zuargusu.

Anglijā – Art Singer, Latvijā - Dons

Foto: Publicitātes foto

Jaunais dziedātājs Artūrs Šingirejs plašākai sabiedrībai kļuva pazīstams 2003. gadā, kad viņš piedalījās realitātes šovā Talantu fabrika. Piecus gadus vēlāk pašmāju medijus pāršalca vēsts, ka Dons, lai iekarotu starptautisko tirgu, nolēmis pieņemt vārdu Art Green, bet vēlāk viņš sevi sāka dēvēt arī par Art Singer.

Šī gada pavasarī, komentējot savus daudzos skatuves vārdus, Artūrs intervijā SestDienai atzina, ka viņam ir vienalga, kā viņu dēvē.

"Sauc, kā gribi. Vārdu man ir daudz. Art Singer, ko lietoju Anglijā, ir saīsināts vārds un uzvārds. Art Green bija Art Singer priekštecis, bet es kaut kā nejutos ar to vārdu... Latvijā mani vairāk zina kā Donu. (..) Pats jau vien izvēlējos, šī iesauka iegājās un velkas līdzi. Sadzīvoju ar to labi," skaidroja Art-Artūrs-Dons.

No dziedātājas par dīdžejmeiteni - Ella

Foto: F64

Par Elīnas Fūrmanes talantu Latvija pirmo reizi uzzināja šova Talantu fabrika 4 laikā, kurā viņa startēja ar vārdu Ella. Izvēlētais pseidonīms meitenei nesa veiksmi, un viņa vienu pēc otra guva dažādus panākumus mūzikas lauciņā.

Vēlāk gan skatuves māksliniece nodarbošanās profilu nolēma mainīt un savam segvārdam pievienoja burtiņus DJ, skaidri liekot saprast, ka nu vairs nav dziedātāja, bet gan dīdžejmeitene.

Jau krietnu laiku Ella par savu mītnes vietu izvēlējusies Ameriku, kur ar panākumiem darbojas klubu mūzikas lauciņā, un šajā valstī viņa piedzīvojusi arī kādas nozīmīgas izmaiņas.

"Jauns vārds, jauna dzīve," sociālajos tīklos marta sākumā jūsmoja mūziķe, kura ASV iekarošanu viņa turpina ar skatuves vārdu Ella Furmane, paralēli gan saglabājot arī skatuves vārdu DJ Ella.

Aija, kura brīžiem grib būt mazā Aišiņa

Foto: AFI

Grupas Opus Pro līdera Alex (patiesībā - Oļega Andrejeva) meitu Aiju sabiedrība iepazina šova Fabrikas muzikālais teātris laikā - tajā enerģiskā un spriganā meitene, kurai ātri izdevās iemantot skatītāju simpātijas, piedalījās ar vārdu Aisha.

"Bērnībā mani vienmēr sauca par Aiču. Ar tādu vārdu arī gribēju iet Fabrikā, taču viņi pateica, ka nebūšu nekāda Aiča. Tā es kļuvu par Aishu," kādā intervijā skaidrojusi dziedātāja.

2010. gadā Aija pārsteidza savus talanta cienītājus, paziņojot par būtiskām izmaiņām - tā kā viņa pati ķērusies pie dziesmu radīšanas, dziedātāja bija nolēmusi atteikties no pseidonīma un atgriezties pie vecāku dotā vārda Aija Andrejeva.

Šādu izvēli Aija pamatoja arī ar to, ka beidzot viņa jūtas pieaugusi, tomēr neslēpa, ka ir brīži, kad vēlētos atgriezties pie agrajā jaunībā izvēlētā vārdiņa.

"Pašai jau arī ir brīži, kad gribas būt mazajai Aišiņai, lai tā atbildība nebūtu tik liela. Agrāk man bija bail iet uz intervijām, šķita - ko tur teikšu, man uzdos kādu nopietnu jautājumu, nezināšu, kā atbildēt...

Un vispār jau gribējās izlikties lielākai, pieaugušākai, nopietnākai, nekā biju.It kā sabiedrība prasa no tevis, lai tu pieaudz. Bet tagad saprotu, cik toreiz bija forši, kad biju tā mazā Aišiņa, kad tā atbildība savā un publikas priekšā nebija tik liela," intervijā žurnālam Stella sprieda dziedātāja.

Meitene, kura vēlas nopelnīt miljonu – Crystal

Starp jaunākajām šovbiznesa zvaigznēm kā īpaša parādība noteikti minama dziedātāja Crystal, kura zināmu atpazīstamību iemantoja pēc dalības šova Okartes skatuve otrajā sezonā.

Īstajā vārdā Crystal ir Kristīne Zemture, bet šis uzvārds meitenei nepatīk tik ļoti, ka viņa to mainījusi un vēlas, lai viņu dēvē par Kristīni Miljoni.

Šova laikā ne viens vien labprāt izmantoja Kristīne vājo vietu - uzvārdu - un pavilka meiteni uz zoba, uz ko jaunā dziedātāja reaģēja visnotaļ saasināti, norādot, ka tad jau labāk lai viņu dēvē par Pupturi.

"Īstais uzvārds man ir tikai pasē. Man nepatīk, kā tas skan - patiesībā esmu Kristīne Zemture. Šāds uzvārds man nepiestāvētu arī kā r'n'b dziedātājai. Tāpēc esmu Miljone - man patīk, kā tas skan, pie tam šis uzvārds ir zīmīgs, jo miljons - tas ir kaut kas, pēc kā tiekties," uzvārda maiņu sarunā ar DELFI Izklaide skaidroja dziedātāja.

Pašas negribēts skatuves vārds - Katarsky

Foto: DELFI

Unikālu situāciju piedzīvojusi šova Okartes skatuve dalībniece Māra Katarska - viņa pie sava skatuves vārda Katarsky tikusi, pati to nemaz nevēloties. Tā kā šovā Māra sadraudzējās ar Madaru Grēgeri, kura darbojās ar pseidonīmu Madry, visi kā pašsaprotamu uztvēra, ka viņas draudzene varētu būt Katarsky.

"Tas viss sākās jau Okartes laikos, kad bija Madry. Tā kā bijām sadraudzējušās, dzīvojot iekšā, Haris sāka mani saukt par Katarsky. Nekad tā nav bijusi mana iniciatīva vai vēl vairāk - skatuves vārds," sarunā ar DELFI izklaide skaidrojusi Māra.

Šobrīd dziedātāja gatavojas jauniem muzikāliem iekarojumiem un cer jaunās virsotnes sasniegt ar savu īsto vārdu, atbrīvojoties no šova laikā gūtās iesaukas. "Man labāk patīk, ja mani uzrunā vārdā, kāds man ir - Māra," atklāj jaunā dziedātāja.

'The Matrix' varonim līdzīgais Šons Ani

Foto: Mango

Latvijā melnādainais Šons Ani ieradās pirms aptuveni desmit gadiem un atpazīstamību iemantoja, kā horeogrāfs darbojoties Talantu fabrikā, apmācot jaunos skatuves māksliniekus un piedaloties citos televīzijas projektos.

Tiesa, Šons Ani nav viņa īstais vārds - pasaulē puisis nācis ietekmīgas Nigērijas politiķes ģimenē kā Šons Anisulvo, bet ērtības labad savu uzvārdu noīsinājis uz vieglāk uztveramo un rakstāmo Ani.

Pirms kāda laika Šons ar savu vārdu veica vēl kādas manipulācijas - ne vienu vien šokēja viņa paziņojums, ka turpmāk viņš dēvējams par Morpheus, jo draugi viņu nemitīgi salīdzinot ar filmas The Matrix varoni Morfeju.

Šis segvārds gan tautās neiegājās, un vismaz Latvijā aktīvo dejotāju, dīdžeju un citu jomu pārstāvi vēl aizvien dēvē par Šonu Ani.

Meitene kā konfekte - LieneCandy

Foto: Publicitātes foto

2004. gadā šovā Fabrikas muzikālais teātris otro vietu ieguva dziedātāja Candy jeb Liene Greifāne. Lai gan ar šo skatuves vārdu dziedātājai izdevās gūt gan slavu, gan panākumus, aizvadītajā gadā presi pāršalca šokējoša vēsts - dziedātāja nolēmusi rebrendingoties.

Par šo lēmumu sabiedrību viņa informēja 2011. gada janvārī, kad sāka gatavoties dalībai Eirovīzijas nacionālajā atlasē, un pārmaiņas pamatoja ar vēlmi iekarot starptautisko mūzikas tirgu.

"Ja meklētājā Google ieraksta vārdu "Candy", tad tur var atrast visu ko, bet neko par mani. Domu pievienot skatuves vārdam Candy savu vārdu man ieteica raidījumu par Eirovīziju veidotāji," toreiz sarunā ar DELFI Izklaidi savu izvēli skaidroja LieneCandy.

Aizvadītajā gadā LieneCandy arī nomainīja uzvārdu - viņa oficiāli šķīrās no sava vīra un dēliņa tēva Arta Bronuša un atgriezās pie meitas uzvārda Greifāne, īpaši uzsverot, lai par Bronušu viņu vairs nedēvē.

Citas ērmīgas dziedātāju manipulācijas ar vārdiem

Foto: DELFI

Īsts ērmīgu skatuves vārdu birums Latvijas mūzikas dzīvē sākās līdz ar Talantu fabrikām un citiem līdzīgiem šoviem - tolaik Latvijas šovbiznesā sevi pieteica Ronja, Snake, Soho, Fidji, Zix, Da Gunchi, Cash, Rekets, Madeira un citi, no kuriem lielākā daļa skatuvi tā arī neiekaroja, bet tagad atgriezušies pie saviem īstajiem vārdiem un pēc publiskas uzmanības neraujas.

Starp šovbiznesa pārstāvjiem minami arī tādi, kuri katrai savas darbības sfērai izvēlējušies citu vārdiņu - piemēram, dziedātājs Intars Busulis vaļas brīžos darbojas kā dīdžejs Guano.

Viens no veiksmīgākajiem skatuves vārdiem noteikti ir Lindai Leen, kuras pieņemtais vārdiņš kļuvis tik klausītāju un viņas fanu iemīļots, ka tikai retais vairs atceras, ka pasaulē Linda nākusi ar uzvārdu Feldberga, bet vēlāk pieņēmusi īstā tēva uzvārdu Lezdiņa.

Starp dziedātājiem ir arī tādi, kuri pirms mūzikas tirgus iekarošanas nolēmuši mainīt uzvārdus - viens no senākajiem piemēriem ir brāļi Gvido un Igors Lingas, kas pasaulē nākuši kā Vasiļjevi, bet no jaunākās paaudzes mūziķiem manipulācijas ar uzvārdu veicis Didzis Bordo, kura īstais uzvārds ir Didzis Bardovskis, bet vispār no uzvārda publiskajā telpā nolēmusi atteikties Samanta Tīna, kura dzimusi kā Poļakova.

Jāpiemin arī dziedātājs, modelis un citās jomās sevi pierādījušais Markus Riva, kurš ne reizi vien uzsvēris, ka nevēlas, lai publiskajā telpā viņu dēvē vecāku dotajā vārdā par Miķeli Ļaksu. Tiesa, tam godu viņš atdevis, vārdu "Miķelis" uztetovējot uz krūts.

Tie, kuri atteikušies no pieņemtajiem vārdiņiem

Foto: DELFI

Starp Latvijas mūzikas spīdekļiem netrūkst arī tādu, kuri skatuves gaitas uzsākuši ar segvārdiem, bet vēlāk no tiem atteikušies.

Starp šiem dziedātājiem minama Liene Šomase, kura Talantu fabrikā savulaik startēja ar vārdiņu, par kuras pareizrakstību pašai meitenei nebija skaidrības - vietām viņa tika dēvēta par Lenii, bet citviet tika minēta kā Lenny.

Tāpat agrākajos talantu šovos sevi šovbiznesā pieteica Pele, kura gan, neraugoties uz uzvaru šovā Talantu aģentūra, mūzikas gaitas vēlāk pameta un pievērsās televīzijai un radio - tagad mēs viņu pazīstam kā Lieni Bērziņu, bet dzimusi Pele ir kā Liene Zostiņa.

Talantu fabrikās pie šovbiznesa debesīm iemirdzējās arī Floyds, kurš tagad atgriezies pie sava vecāku dotā vārds Gints Cālītis, dziedātājs Ray, kurš tagad pazīstams kā grupas Gain Fast līderis un ielu vingrotājs Kaspars Zlidnis, un daudzi citi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!