Foto: F64

Nedēļas izskaņā – 8. un 9. februārī – koncertzālē Palladium sāksies cīņa par iespēju doties uz Eirovīzijas dziesmu konkursu Malmē, bet DELFI Izklaide ielūkojās vēsturē, lai noskaidrotu, kuri tad 13 gadu laikā bijuši neatlaidīgākie kārotāji pēc goda pārstāvēt Latviju visas Eiropas priekšā.

Ierasts, ka to mūziķu vārdi, kuri ik gadus iesniedz dziesmas nacionālās atlases žūrijas locekļu vērtējumam, plašākai sabiedrībai atklāti netiek, tāpēc lielākā šūmēšanās vienmēr ir par un ap grupām un solistiem, kuri piekrituši izpildīt pirmo atsijāšanu izturējušās dziesmas.

Protams, lielākā daļa no Latvijas populārās mūzikas izpildītājiem vairākkārt centušies sevi pierādīt Eirodziesmas pusfinālos un finālos, tomēr daži savos mēģinājumos tikt līdz Eirovīzijas lielajai skatuvei demonstrējuši īpašu spītību, ko reiz labi raksturojis krietnais kareivis Šveiks, stāstot par Boušeku, kurš 18 reizes līdis krodziņā, jo tur it kā aizmirsis savu pīpi:

"Viņš līda iekšā gan pa logu, gan pa durvīm, gan šmauca cauri virtuvei, gan kāpa pāri sētai, gan ielavījās caur pagrabu pie bufetes un droši vien būtu nolaidies lejā pa skursteni, ja ugunsdzēsēji nebūtu viņu laikus nocēluši no jumta. Viņš bija tik neatlaidīgs, ka no viņa būtu varējis iznākt kāds ministrs vai deputāts."

Izmēģinājis spēkus pat Īrijā - Lauris Reiniks

Foto: DELFI

Tuvākajās kaimiņvalstīs popularitāti guvušais Lauris Reiniks uzskatāms par rekordistu Eirovīzijas nacionālās atlases pusfinālu un finālu dalībnieku vidū - tiesa, ne vienmēr viņš uz skatuves lauzies pats.

Debija uz Eirovīzijas nacionālās atlases skatuves Reinikam bija jau tālajā 2001. gadā, kad viņš kopā ar Lindu Leen izpildīja paša radītu kompozīciju I Wish I Knew. Šī kompozīcija togad palika otrajā vietā, bet nākamajā gadā Reiniks startēja ar dziesmu My Memory Tape un ieguva trešo vietu.

Gadu vēlāk viņš uz Eirodziesmas skatuves kāpa kopā ar trio F.L.Y., kura sastāvā dziedāja arī Mārtiņš Freimanis un Yana Kay - viņi uzvarēja un ieguva tiesības Latviju pārstāvēt Eiropā.

Vēlākajos gados Reiniks savu dziesmu izpildīšanu bija uzticējis meiteņu grupām 4.elements (šī apvienība Eirodziesmas konkursā piedalījās četras reizes) un VIA Meitenes - abos projektos, starp citu, dziedāja arī Laura māsa Rūta, bet lielus panākumus šīs kompozīcijas vis neguva. 

2009. gadā tikai nedaudz pietrūka, lai Reinika dziesma I Wish I Could Pretend Kristīnas Zaharovas izpildījumā iegūtu tiesības Eirovīzijā pārstāvēt Īriju - tā kā Latvijas dalība Eirovīzijā naudas trūkuma dēļ togad tika apšaubīta, Reiniks savu dziesmu bija iesniedzis Īrijas nacionālajā atlasē, kur tā ierindojās otrajā vietā.

2010. gadā Reiniks pats atgriezās uz Eirodziesmas skatuves ar dziesmu Your Morning Lullaby un ieguva ceturto vietu, bet gadu vēlāk viņš startēja ar dziesmu Banjo Laura.

Lai gan tieši šai kompozīcijai 2011. gadā tika prognozēti vislielākie panākumi un fināla cīņā tā patiesi ieguva pirmo vietu, superfinālā skatītāji lēma, ka uzvaras lauri pienākas grupai Musiqq.

Sestais mēģinājums - Ivo Grīsniņš-Grīslis

Foto: Publicitātes foto

Vidējam pašmāju mūzikas interesentam Ivo Grīsniņa-Grīšļa vārds neko daudz neizteiks, jo ikdienā viņš strādā televīzijā, bet, tuvojoties Eirovīzijas nacionālajām atlasēm, par viņu nākas atcerēties.

Ivo ir viens no pastāvīgajiem pusfinālu dalībniekiem - 20005. un 2006. gadā viņš Eirodziesmas atlasē startēja kopā ar puišu grupu Prego, bet vēlāk pēc nelielas pauses spēkus izmēģināja kā solomākslinieks.

2009. gadā viņš uz Eirodziesmas skatuves kāpa kopā ar Ivetu Baumani un dziesmu Tic Tac, 2010. gadā Ivo uzstājās ar dziesmu Because I Love You, kas starp citu, iekļuva pat superfinālā un palika trešajā vietā aiz Aishas un Dona izpildītajām dziesmām.

2011. gadā panākumu iedvesmotais Grīsniņš-Grīslis Eirodziesmas atlasē iekļuva ar dziesmu Cinderella, kas ar žūrijas atbalstu izaicinājuma kārtā arī iekļuva starp fināla kompozīcijām, bet izšķirošajā cīņā palika 10. vietā.

Pērn Ivo Grīsniņa-Grīšļa vārds starp Eirodziesmas pusfinālistiem nebija, bet šogad viņš atkal ir atgriezies - viņa dziesmai dots visnotaļ daudznozīmīgs nosaukums Give Me a Try.

Sola nepiedalīties, bet atgriežas – LieneCandy

Foto: DELFI

Uzzinot, ka šogad starp Eirovīzijas nacionālās atlases pusfinālistiem ir arī enerģiskā dziedātāja LieneCandy, ne viens vien bija pārsteigts, jo 2011. gadā viņa pēc dalības Jaunajā vilnī bija solījusi Eirovīzijā un tamlīdzīgos konkursos vairs nepiedalīties.

Dodot solījumu, kā piemēru viņa bija minējusi Lauri Reiniku, kurš desmit gadus pēc kārtas laužoties uz Eirovīziju, bet pati Liene arī minama starp centīgākajām Eirovīzijas skatuves iekarotājām.

Savulaik talantu šovā Talantu fabrika iepazītā dziedātāja Candy, kura pirms diviem gadiem mainīja savu skatuves vārdu, kļūstot par LieniCandy, pirmo reizi Eirodziesmas konkursā piedalījās 2008. gadā Pirates of the Sea sastāvā un kopā ar šo kolektīvu pat tika līdz konkursa lielajai skatuvei Belgradā.

Gadu vēlāk viņa Eirovīzijas nacionālajā atlasē startēja projekta Policistas ietvaros kopā ar dziedātājām Ellu un Anmary, 2010. gadā viņa konkursā mēģināja piedalīties ar Ainara Virgas dziesmu I'm Ready, bet neiekļuva pat desmitniekā.

Arī 2011. gadā ar dziesmu Love Is Like an Aeroplane viņa ne pirmajā atlases kārtā, ne izaicinājumā kārtā neguva pietiekamu skatītāju un žūrijas atbalstu, lai ierindotos starp fināla kompozīcijām, bet tagad, pēc viena gada pārtraukuma, viņa nolēmusi atkal izmēģināt veiksmi. 

Vienīgā, kas atzinusies plaģiātā – Madara Celma

Foto: DELFI

Dziedātāja Madara Celma 2000. gadā iekļuva jau pirmajā Eirovīzijas nacionālās atlases finālā, bet vēlāk tapa zināms -  it kā Celmas sarakstītā dziesma Close To You ir plaģiāts amerikāņu mūziķa Kellija Karpentera dziesmai Draw Me Close.

Pati Celma atzinās nodarījumā un paskaidroja, ka šādi rīkojusies muļķības un pieredzes trūkuma dēļ, un esot bijusi gandrīz droša, ka neviens šo dziesmu neatpazīs.

Lai gan toreiz savu publisko nosodījumu šai rīcībai pauda pat tādi vietējā mūzikas biznesa dūži kā Zigmars Liepiņš un Guntars Račs un pat tika apšaubīta Celmas profesionālā nākotne, plaģiātisma skandāls dziedātāju neapturēja.

Viņa Eirovīzijas nacionālajās atlasēs piedalījās arī trīs turpmākos gadus, 2003. gadā pat vienu no pusfinālā tikušajām kompozīcijām izpildot kopā ar Normundu Rutuli, bet 2005. gadā viņa kā solomāksliniece pēdējo reizi iekļuva Eirodziesmas finālistu vidū.

Tiesa, Celmas sniegumu uz skatuves būs iespēja baudīt arī šogad, jo viņa uzaicināta dziedāt bekvokālu Samantas Tīnas komandā.

Piekāpjoties tikai slimībai un ASV – 'Triānas parks'

Foto: DELFI

Kad šogad tika publicēts pusfinālos iekļuvušo dziesmu saraksts, ne vienu vien pārsteidza fakts, ka Triānas parka vārds tur neparādījās, jo Eirovīzijas nacionālā atlase bez šīs ekstravagantās grupas grūti iedomājama.

Tiesa, ielūkojoties Eirodziesmas konkursa vēsturē, jāsecina, ka Triānas parks nemaz vienmēr nav bijis starp nacionālās atlases finālistiem, kā tas dažiem šķiet - pirmo reizi viņi konkursā piedalījās tikai 2008. gadā.

Pirmo reizi piedaloties nacionālajā atlasē, viņi ar dziesmu Bye Bye ierindojās ceturtajā vietā, arī gadu vēlāk dziesma Call Me Any Time You Need a Problem ļāva Triānas parkam iegūt ceturto vietu, bet 2010. gadā viņi ar dziesmu Lullaby Fo My Dreammate ieņēma vairs tikai sesto vietu.

Protams, arī 2011. gadā viņi bija apņēmības pilni ar dziesmu Upside Down parādīt labāko, uz ko ir spējīgi, bet pēdējā brīdī plānus izjauca grupas solistes Agneses Rakovskas slimība.

Pērn Triānas parks atkal atgriezās Eirodziesmas konkursā ar dziesmu Stars Are My Family, bet pēc kārtējās neveiksmes pauda apņēmību - viņi piedalīsies tik ilgi, kamēr uzsvarēs.

Šogad Triānas parks, kuri paši Eirovīziju jau dēvē par savu ģimenes locekli, konkursa vietā priekšroku deva braucienam uz ASV.

Cik reižu jāpiedalās, lai uzvarētu

Foto: AFI

Atskatoties uz Eirovīzijas nacionālo atlašu rezultātiem 12 gadu griezumā, jāsecina - dažreiz spītība sevi attaisno, jo ne visiem uzvarētājiem tikt pie ceļazīmes uz lielo konkursu izdevās ar pirmo reizi.

Ar pirmo piegājienu Eirodziesmas finālos sevi izdevies apliecināt grupai Prāta vētra, kas bija pirmā, kas 2000.gadā devās Latvijas godu aizstāvēt uz starptautisko konkursu.

Vēlākajos gados nacionālajās atlasēs ar pirmo reizi uzvarēt izdevās arī grupai Cosmos, duetam Valters&Kaža, grupas Musiqq puišiem, kā arī, protams, speciāli šim konkursam veidotajiem projektiem Pirates of the Sea un Bonaparti.lv.

Arnim Mednim, kurš ar dziesmu Too Much uzvarēja 2001. gadā, tas bija otrais mēģinājums. Arī Ivo Fominam un Tomasam Kleinam, kuri spītīgi vēlējās pierādīt, ka Eiropā sapratīs dziesmu latviešu valodā, Latvijas atlasē izdevās uzvarēt ar otro piegājienu, un divas iespējas bija nepieciešamas arī Intaram Busulim.

Marijai Naumovai, kas vienīgā Latvijai atnesusi uzvaru starptautiskajā konkursā, uzvarēt nacionālajā atlasē izdevās ar trešo mēģinājumu, un arī Yana Kay pirms pievienošanās projektam F.L.Y. nacionālajā atlasē kā solomāksliniece bija izmēģinājusi spēkus 2001. un 2002. gadā.

Vislielākā spītniece no visiem nacionālajā atlasē uzvaras laurus plūkušajiem māksliniekiem ir Aisha, kura gan tagad rebrendingojusies par Aiju Andrejevu - viņa Eirodziesmā triumfēja 2010. gadā, pirms tam trīs gadus pēc kārtas piedzīvojot neveiksmes.

Pērn uzvaru guvusī dziedātāja Anmary Eirovīzijas nacionālajā atlasē bija piedalījusies vienu reizi projekta Policistas sastāvā.

Spītnieki, kas meta plinti krūmos

Foto: DELFI

Krietnu laiku starp aktīvākajiem Eirodziesmas dalībniekiem bija arī tādi popularitāti guvuši dziedātāji kā Linda Leen, Amber jeb Aija Vītoliņa, Gunārs Kalniņš un Ella jeb Elīna Fūrmane, tomēr pēc neatlaidīgas cīņas pēc uzvaras šie mūziķi ir padevušies un atraduši citus karjeras izaicinājumus.

Linda Leen Eirodziesmas konkursos piedalījās trīs gadus pēc kārtas - 2000. gadā viņa startēja kā solomāksliniece, gadu vēlāk uzstājās kopā ar Lauri Reiniku, bet 2002. gadā viņa startēja kopā ar Horenu Stalbi, un arī Amber Eirodziesmā piedalījās trīs gadus pēc kārtas.

Gunārs Kalniņš Eirodziesmas atlasēs spēkus izmēģinājis četras reizes, 2007. gadā savus centienus noslēdzot kopā ar omulīgo komiķi Jolandu Suvorovu un trešo vietu, tupretim Ella kā solomāksliniece piedalījusies vienu reizi, vēlāk uzstājusies duetā ar puisi no Bauskas Marizo jeb Māri Rumbu, bet 2009. gadā startēja pēdējo reizi trio Policistas sastāvā.

Tagad Linda Leen un Amber pievērsušās nopietnāka žanra mūzikas izpildīšanai, bet "mazais" Gunārs pirms pāris gadiem Latviju pameta un pārcēlās uz dzīvi Spānijā, un pagaidām nav dzirdēts, ka viņš vēlētos Eirovīzijā pārstāvēt šo valsti.

Ella, kura laika gaitā kļuvusi par profesionālu dīdžejmeiteni, jau vairāk nekā gadu dzīvo Amerikā un Latvijā atgriezties vismaz pagaidām nepošas, un, kā labi zināms, ASV Eirovīzijas dziesmu konkursā nepiedalās.

Jāpiebilst, ka vairākkārt Eirovīzijas nacionālās atlases skatītājus gan kā solomākslinieki, gan dažādu projektu dalībnieki priecējuši tādi dziedātāji kā Kristīna Zaharova, Elizabete Zagorska, Edijs Šnipke, Andris Ābelīte, Johny Salamander ar meitu Meldru, Dukuru ģimenes pārstāvji un citi izpildītāji, kuri, lai gan šogad starp Eirodziesmas pusfinālistiem nav ierindojušies, vēl var atgriezties.

Cik pieredzējuši ir šī gada pusfinālisti

Foto: F64

Pie Eirovīzijas nacionālajās atlasēs pieredzes bagātākajiem izpildītājiem no šī gada pusfinālistu pulciņa noteikti minama Sabīne Berezina un grupas PeR puiši, kuri, starp citu, 2009. gadā startēja kopā un izpildīja Markus Rivas dziesmu Bye, Bye.

Toreiz gan tagadējais PeR līderis Ralfs Eilands uz skatuves netika, jo nebija sasniedzis 16 gadu vecumu, bet jau 2010. gadā PeR piedalījās pilnā sastāvā, pērn pat tika uzskatīti par konkursa favorītiem, bet šogad pusfinālos startē ar divām kompozīcijām.

Sabīnei Berezinai šis būs ceturtais mēģinājums - viņa Eirodziesmā debitēja jau 2008. gadā.

Arī Andrim Kivičam uz Eirovīzijas nacionālās atlases skatuves ir gana liela pieredze - grupas Z-Scars sastāvā viņš Eirodziesmas konkursā savulaik piedalījies trīs reizes (2004.-2006. gadam), un arī dziesmas Never Let Me Go izpildītājam Olafam Bergmanim, iespējams. atmiņā vēl palikušas uzstāšanās Eirodziesmā kopā ar grupu C-Stones.

Tāpat par pieredzes trūkumu nevar sūdzēties grupa Pieneņu vīns, kas Eirodziesmas konkursā piedalījusies 2011. gadā, un Samanta Tīna un Dāvids Kalandija, kuri Eirodziesmas pusfinālos startēja pērn.

Eirodziesmas gaisu apostījusi arī Antra Stafecka, kura gan līdz šim uz šī konkursa skatuves kāpusi tikai kā bekvokāliste, un Rūta Dūduma, kura pērn Eirodziesmā debitēja kā solomāksliniece.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!