Foto: AFP/Scanpix
Trešdien, 27. martā, savu piecdesmito dzimšanas dienu svin viens no izcilākajiem un ietekmīgākajiem mūsdienu kinorežisoriem Kventins Džeroms Tarantino (attēlā).

Vardarbības slavinātājs, autodidakts, kino enciklopēdists, tīrradnis, sen aizmirstu kinozvaigžņu reanimētājs, bet vispirms tādu izcilu filmu kā Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Jackie Brown, Kill Bill, Death Proof, Inglourious Basterds, Django Unchained režisors.

Piemēram, slavenā filma Lubene ir gan dižpārdoklis, gan kulta filma vienlaicīgi, kas ir gandrīz neiespējami, un Tarantino filmās ir saistīts gandrīz viss - sākot no neskaitāmajiem kultūrcitātiem un beidzot ar to, ka daudzi viņa filmu varoņi dažādās filmās ir radinieki.

Režisora pusgadsimta jubilejā Delfi Izklaide sniedz nedaudz haotisku nelielu ieskatu detaļās, kas saistītas ar Tarantino dzīvi un filmām, kas viena no otras nereti vairs nav atšķiramas.


Kādas filmas patīk pašam Tarantino


Foto: Publicitātes foto

Tā kā savulaik Tarantino strādājis video nomā, viņš noskatījies neskaitāmas filmas, tostarp arī ļoti daudz draņķu, no kuriem gan viņš prot izvilkt daudz laba, ko vēlāk izmantot pats savās filmās.

Savu mīļāko filmu topa pirmajā vietā Tarantino liek Serdžo Leones 1966. gadā uzņemto spageti vesternu The Good, the Bad and the Ugly, otrajā vietā ir Hovarda Hauksa Rio Bravo (1959), bet trešajā - Braiena De Palmas Blow Out (1981).

Savukārt, kad viņam ir prasīts par iemīļotākajām filmām no Alfrēda Hičkoka kolekcijas, Tarantino izveidojis sekojošu topu: pirmajā vietā - Suspicion (1941), otrajā vietā - Sabotage (1936), trešajā vietā - Torn Curtain (1966).

Runā, ka meitenes, ar kurām viņš nupat iepazinies, Tarantino ved skatīties filmu Rio Bravo: ja patiks - tad var kaut ko mēģināt, ja ne - tad īsti nav par ko runāt. (Te, protams, jāvelk paralēles ar Sleitera un Arketes kunfu filmu skatīšanos no True Romance.)

Biežāk izmantotais aktieris – Semjuels L. Džeksons


Foto: AFP/Scanpix

Nav noslēpums, ka Tarantino nereti savās filmās izmanto savus iemīļotos aktierus - ne velti Kristofs Valcs par divām filmām pēc kārtas saņēma "Oskarus" (Inglourious Basterds un Django Unchained).

Taču citi aktieri pie Tarantino filmējušies biežāk - starp slavenākajiem minami Hārvijs Keitels un Tims Rots, kuri to darījuši pa trim reizēm. Savukārt jaunzēlandiešu kaskadiere un aktrise Zoja Bella - pat četras reizes.

Tomēr rekordists ir Semjuels L. Džeksons, kurš ir piedalījies piecās Tarantino filmās - Pulp Fiction (1994), Jackie Brown (1997), Kill Bill (2003-4), Django Unchained (2012), kā arī Inglourious Basterds (2009), kurā gan bija dzirdama tikai viņa balss.

Īpatnējā saikne ar Skorsēzes 'Ļaunajām ielām'


Foto: AP/Scanpix

Pirms 40 gadiem režisors Martins Skorsēze uzņēma savu slaveno filmu Mean Streets, un pavisam neparastā kārtā šī filma ir saistīta ar Tarantino daiļradi - proti, visās Tarantino filmās (izņemot Death Proof) ir filmējies kāds no Mean Streets aktieriem.

Šeit runa ir par Hārviju Keitelu (Reservoir Dogs, Pulp Fiction), Robertu De Niro (Jackie Brown), Deividu Provalu (Four Rooms) un Deividu Keradainu, kurš filmā Kill Bill iejutās Bila lomā.

Keradains, kuram bija visai īpatnēja izpratne par seksualitāti, tagad gan, iespējams, kādā labākā pasaulē filmējas pie jau mirušiem režisoriem.

Daudz draudzeņu, nevienas sievas un viena mūza


Foto: AFP/Scanpix

"Es nesaku, ka nekad neprecēšos un ka līdz 60 gadu vecumam man nebūs bērnu, bet savu izvēli esmu izdarījis un man šīs ceļš jāiet vienam. Tāpēc, ka šis ir mans laiks, lai uzņemtu filmas," kādā intervijā izteicies Tarantino.

Kā īsts vīrietis, kuram interesē tikai kino un sievietes, viņš savaldzinājis tādas Holivudas skaistules kā Miru Sorvino, Sofiju Kopolu, Didemu Erolu, Džūliju Dreifūsu, Ketiju Grifinu un rakstnieci Liannu Spaiderbeibiju.

Tāpat savulaik tika baumots par Tarantino un Umas Turmenas romantiskajām attiecībām, bet režisors to vienmēr noliedzis - viņu attiecības esot platoniskas un erotiskākā izpausme esot pēdu masāža. Tarantino uzsver - Turmena ir viņa radošās dzīves mūza.

Apsēstība ar brīvības zemi Nīderlandi


Foto: AFP/Scanpix

Praktiski visās Tarantino filmās ir kādas atsauces uz Nīderlandi - tulpju, vējdzirnavu, kanālu, prostitūcijas, narkotiku un eitanāzijas zemi. Piemēram, filmā Pulp Fiction Vinsents un Džūlzs aktīvi apspriež nīderlandiešu narkotikas.

Savukārt filmas Reservoir Dogs sākumā titru laikā skan dziesma Little Green Bag, ko izpilda holandiešu grupa George Bakker Selection, bet Semjuela Džeksona varonis filmā Jackie Brown stāsta par holandiešu aktieri Rutgeru Haueru.

Lai gan filmā Kill Bill Umas Turmenas varone lielākoties tiek dēvēta par Līgavu, tiek nosaukts arī viņas īstais vārds - Beatrikse, tāpat kā Nīderlandes karaliene (attēlā).

Smieklīgā mazā baltā 'Honda Civic'


Foto: Publicitātes foto

Ikviens, kas redzējis filmu Pulp Fiction, atceras, ar cik nepiemērotu automašīnu vienā fragmentā pārvietojās Brūss Viliss. Viņa tēlotais Bučs ar mazo balto Honda Civic uztriecās Marselasam Vollesam un drīz vien abi nokļuva pie diviem kārumniekiem - Zeda un Meinarda.

Taču ar šo pašu mašīnīti brauca ar Džekija no filmas Jackie Brown, bet filmā Kill Bill: Vol 2 tā ir redzama autostāvvietā pie kluba My Oh My Strip Club.

Pats Tarantino no savas filmas rekvizītiem gan reizēm braukājot ar citu mašīnu - dzelteno Chevrolet Silverado SS ar uzrakstu "Pussy Wagon".

Mārvina galvā bija paredzēti divi šāvieni


Foto: Publicitātes foto

Filmā Pupl Fiction ir atmiņā paliekoša aina, kurā Vinsents un Džūlzs (Travolta un Džeksons) savā mašīnā paņem Mārvinu, kuram Vinsents nejauši iešauj sejā, nosmērējot vērtīgos ādas sēdekļus.

Sākotnējā scenārijā gan bija paredzēts, ka Mārvins tiks sašauts divas reizes: vienu reizi nejauši kaklā, bet otru reizi - arī nejauši, protams, - sejā. Tarantino pēdējā brīdī pārdomāja un filmā iekļāva tikai vienu šāvienu. Tā būs smieklīgāk, viņš nodomāja.

Apsēstība ar rokenrola karali Elvisu


Foto: AP/Scanpix

Daudzās Tarantino filmās ir atsauces uz Americana labākajiem paraugiem, tostarp arī Elvisu Presliju, kurš tiek pieminēts teju katrā viņa filmā. Piemēram, filmā True Romance (Tonija Skota filma pēc Tarantino scenārija) ir redzams Preslija gars, kas redzams spogulī un ko tēlo Vals Kilmers.

Tagad Tarantino ir redzams nelielās lomās gandrīz katrā savā un sava drauga Roberta Rodrigesa filmā, taču ceļš uz slavu nebija viegls un tās sākumā Tarantino bija jātēlo... Elviss.

1988. gadā - tātad četrus gadus pirms pirmajiem panākumiem - viņš nelielā epizodē ir redzams TV seriālā The Golden Girls, kur uzstājās desmit vīru sastāvā kā Elvisu ansambļa dalībnieks. Šajā līdzinieku konkursā viņš izcēlās ar to, ka bija vismazāk līdzīgs rokenrola karalim.


Kurts Kobeins atteicies piedalīties 'Lubenē'


Foto: AFP/Scanpix

Grunge grupas Nirvana pēdējā studijas albumā In Utero ir izteikta pateicība Kventinam Tarantino, bet viņš ar šādu žestu atbildēja filmas Pulp Fiction saundtreka piezīmēs, kur pateicās Kobeinam un pierakstīja "RIP Kurt".

Savulaik Lensa un Džodijas lomas filmā Pulp Piction esot piedāvātas Kobeinam un Kortnijai Lovai, bet viņi esot atteikušies (tās tika Erikam Stolcam un Rozannai Arketei).

Baumo, ka Kobeins attiecies vardarbīgo ainu dēļ, bet Tarantino to noliedz. "Tas nav tiesa - Kurtam ļoti patika Reservoir Dogs," viņš teica kādā intervijā.

Kā uzņemt patiešām izcilu filmu


Foto: Publicitātes foto

Tarantino tiek dēvēts par vienu no ietekmīgākajiem mūsdienu kinorežisoriem, taču viņš ir autodidakts, kurš visas zināšanas uzkrājis, lielos daudzumos skatoties filmas (21 gada vecumā viņš sāka strādā video nomā). Līdz ar to ir izkristalizējušies daži principi, pēc kuriem vadās šis izcilais režisors:

  • "Kad cilvēki man jautā, vai esmu gājis kādā kino skolā, es atbildu: nē, es esmu gājis uz filmām."
  • "Esmu kaut ko nozadzis no pilnīgi katras filmas, ko jebkad esmu redzējis."
  • "Vardarbība ir viena no aizraujošākajām lietām, uz ko skatīties".
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!