Foto: AFI

Kamēr jauno izpildītāju konkursa Jaunais vilnis organizators Igors Krutojs lemj, vai arī nākamgad Jūrmalā pulcēsies jaunie talanti un pieredzes bagātās Krievijas šovbiznes zvaigznes un vai konkurss vispār notiks, DELFI Izklaide piedāvā atskatīties, kas noticis ar tiem, kuri kopš 2002. gada triumfējuši šajā muzikālajā sacensībā.


2002. gads – grupa 'Smash' (Krievija)


Foto: AFI

Pirmajā jauno izpildītāju konkursa Jaunais vilnis gadā triumfēja Krievijas pārstāvji - grupa Smash, kas jau bija iemantojusi gana lielu popularitāti. Grupas dalībnieki Sergejs Lazarevs un Vlads Topalovs lieliski izskatījās uz skatuves un spēja iekarot ne tikai neskaitāmu meitenīšu, bet arī stingrās Jaunā viļņa žūrijas sirdis.

Pēc uzvaras Jaunajā vilnī puiši divas reizes pēc kārtas spītīgi mēģināja tikt uz Eirovīzijas konkursu, bet viņiem tas neizdevās, 2004. gadā iznāca Smash albums 2nite, un grupa izjuka - abi puiši nolēma pievērsties solokarjerai.

Vlada pēdējais albums iznācis pirms sešiem gadiem, un Krievijas dzeltenajā presē biežāk tiek rakstīts par viņa privātās dzīves peripetijām, nevis muzikālo daiļradi. Tiesa, censonim ik pa brīdim iznāk singli un mūzikas video, tāpat viņš piedalījies epizodiskās lomiņās kino, kā arī izmēģinājis spēkus uz teātra skatuves, tomēr viņa bijušajam skatuves partnerim veicies krietni labāk.

Lazarevs sevi pierādījis ne tikai kā dziedātājs, bet arī pasākumu vadītājs - jau vairākus gadus viņš vada ne tikai jauno izpildītāju konkursu Jaunais vilnis Jūrmalā, bet arī neskaitāmus citus konkursus, apbalvošanas ceremonijas un citus pasākumus.

Savu lomu viņa slavas un panākumu ceļā spēlēja kaislīgās un presē daudz aprakstītās attiecības ar vienu no Krievijas TV ''dīvām" Ļeru Kudrjavcevu, kura gan pērnā gada vasarā mija gredzenus ar citu vīrieti.

Divi pēdējie Lazareva albumi Krievijā ieguvuši "zelta" disku statusu, pēdējā gada laikā viņš izdevis vairākus veiksmīgus singlus un piedalījies populāros televīzijas projektos, kā arī, protams, citādi rūpējies par savu publisko tēlu, bet Vlads Topalovs sācis spēlēt futbolu Krievijas šovbiznesa zvaigžņu komandā un filmējies epizodiskā lomā seriālā Деффчонки.

2003. gads – Anastasija Stocka (Krievija)


Foto: AFI

Ukraiņu izcelsmes Krievijas dziedātāja un aktrise mūzikai pievērsusies jau agrā bērnībā, bet, sasniedzot pilngadību, viņa debitēja uz lielās skatuves mūziklā Parīzes Dievmātes katedrāle.

2002. gadā Anastasiju savā paspārnē ņēma Filips Kirkorovs, ar kura gādību meitene ierakstīja pirmās popdziesmas, kas guva straujus panākumus, un uzvara Jaunajā vilnī bija tikai loģisks turpinājums veiksmīgajai šovbiznesa iekarošanai.

2005. gadā viņa izmēģināja spēkus Eirovīzijas nacionālajā atlasē Krievijā, vēlākajos gados piedalījusies dažādos televīzijas projektos un filmās, kā arī, protams, mūziklos, ar kuriem aizsākās viņas karjera.

2010. gadā viņa piedalījusies šova Dejo ar zvaigzni Krievijas versijā un ieņēmusi trešo vietu, bet, neraugoties uz dažādām blakusnodarbēm, nav aizmirsusi arī par savu pamatnodarbošanos - dziedāšanu.

2011. gadā Stocka laida pasaulē pirmdzimto dēlu, un pēdējos gados nekas kardināls Anastasijas dzīvē nav noticis - 31 gadu vecā sieviete strādā pie sava jaunā albuma, tēlo mūziklos un ik pa brīdim atrāda sevi televīzijā.

2004. gads – 'Cosmos' (Latvija)


Foto: F64

Trešajā Jaunā viļņa gadā uzvaras laurus plūca Latvijas pārstāvji - grupas Cosmos puiši.

Kopš 2010. gada pavasara Cosmos savu darbību ir pārtraukusi. Divi no apvienības dalībniekiem - Reynsi (Reinis Sējāns) un Shipsi (Jānis Šipkēvics) - darbojas grupā Instrumenti, kas Latvijā guvusi gluži vai fenomenālus panākumus, bet pārējie Cosmos puiši ir nodarbināti ar citām lietām.

Grupas Instrumenti debijas albums TRU iznāca 2011. gadā un tika atzinīgi uzņemts gan Latvijā, gan ārvalstīs, un pērn šo veiksmes stāstu atkārtoja viņu albums Procrastination.

Šo gadu laikā Instrumenti ir uzstājušies Positivus festivālā, spējuši pulcēt pilnu Arēnu Rīgu, Viļņā iesildīt Depeche Mode koncertu un citādi apliecināt, ka Cosmos dalībnieku šķiršanās, iespējams, ir bijis pareizākais lēmums.

Starp citu, tieši dalība Jaunajā vilnī un tam sekojošie panākumi Krievijā arī bijis viens no iemesliem grupas izjukšanai - savulaik Shipsi tētis Jānis Šipkēvics seniors kādā intervijā skaidroja, ka grupai apnikuši regulārie braucieni uz Krieviju. 

2005. gads – Intars Busulis (Latvija)


Foto: AFI

Šajā gadā Latviju jauno izpildītāju konkursā pārstāvēja Intars Busulis, kurš ne tikai otro gadu pēc kārtas Latvijai nodrošināja uzvaru, bet guva labumu arī sev - tur tika nodibināti nepieciešami kontakti, kas vēlāk palīdzēja gūt zināmus panākumus Krievijas mūzikas tirgū.

Pats Busulis gan vēlāk ne reizi vien atzinis, ka dalība jauno izpildītāju konkursā panākumus nenodrošina - Jaunajā vilnī ir iespēja iepazīt ietekmīgus cilvēkus, parādīt savu talantu, bet kā to visu vēlāk izmantot savā labā, jau paliek paša izpildītāja ziņā.

Kopš uzvaras Jaunajā vilnī Busulis ir piedalījies dažādos muzikālos konkursos, un 2009. gadā ieguva iespēja pārstāvēt Latviju starptautiskajā dziesmu konkursā Eirovīzija, kas notika Maskavā.

Lai gan viņš daudzus pārsteidza, nolemjot eirodziesmu Sastrēgums izpildīt krievu valodā, šis gājiens viņam veiksmi nenesa - Eirovīzijā Busulis piedzīvoja neveiksmi.

Lai gan pēdējos gados par Intara galvu reibinošiem panākumiem Krievijā nekas nav dzirdēts, no Latvijas mūzikas dzīves Busulis gan nav pazudis - viņš aktīvi koncertē, rīko vērienīgus solokoncertus, piedalās dažādos televīzijas projektos un darbojas gan kā radio, gan diskotēku dīdžejs, gozējas pasākumos un citādi par sevi atgādina. 

2006. gads – Andželaija Larouza (ASV)


Foto: AFI

Ja iepriekšējo gadu uzvarētāju vārdi vismaz Latvijas publikai ir atpazīstami, tad 2006. gadā konkursā triumfēja nevienam nezināmā amerikāniete Andželaija Larouza.

Viņas turpmākā karjera ir pierādījums tam, ka dalība Jaunajā vilnī nenodrošina mūžīgu slavu un panākumus, it īpaši ņemot vērā to, ka ne viens vien atzinis - šis konkurss var dot tikai nelielu atspēriena punktu Krievijas tirgus iekarošanai, kas amerikānietei, iespējams, nemaz tik vilinoši nav šķitis.

Par Andželaijas gaitām ir maz ziņu - Krievijas mediji vēsta, ka 2011. gadā viņa filmējusies šauram skatītāju lokam zināmā krimināldrāmā After Hours: The Movie.

Ar savu balsi viņa turpinot priecēt baznīcas korī, bet pērn viņa 35 gadu vecumā izmēģināja spēkus ASV talantu šovā X Factor, kur gan viņai neizdevās iekarot žūrijas locekļu simpātijas.

2007. gads – Natālija Gordijenko (Moldova)


Foto: AFI

Ukraiņu izcelsmes dziedātāja no Moldovas pirms došanās uz Jauno vilni bija savu valsti pārstāvējusi Eirovīzijas dziesmu konkursā, kur gan viņai īpaši labi neveicās - 24 dalībnieku konkurencē viņa ieņēma 20. vietu.

Pēc uzvaras Jaunajā vilnī gan dzimtenē viņa tika augsti novērtēta - 2008. gadā par šo sasniegumu un dalību citos konkursos Natālijai tika piešķirts Moldovas Republikas nopelniem bagātās mākslinieces tituls, un viņa kļuva par jaunāko šī titula īpašnieci Moldovas vēsturē.

Tiesa, ilgi viņai slavu un panākumus neizdevās baudīt - pēc pāris gadiem, kuru laikā meitene paguva piedalīties neskaitāmos muzikālos konkursos un pat izmēģināt spēkus ASV, viss noklusa.

2010. gadā iznācis viņas pirmais (un pagaidām arī vienīgais) soloalbums Time, bet kopš tā laika par Natāliju praktiski vairs nekas nav dzirdēts.

2008. gads – duets 'Georgia' (Gruzija)


Foto: F64

Gruzijas jaunieši Maka Zambahidze un Rati Durglišvili kļuva par pirmo romantisko duetu, kam izdevies uzvarēt jauno izpildītāju konkursā Jaunais vilnis.

Ar uzvaru atgriežoties dzimtenē, Maka un Rati uz lauriem negulēja - viņi aktīvi koncertēja Gruzijā un guva tur gana lielus panākumus. Paralēli jaunieši, protams, centās arī izmantot Jaunā viļņa laikā iegūtos kontaktus un iespraukties Krievijas šovbiznesā, bet tas augļus nenesa.

Savu lomu tajā, ka duetam neizdevās pietuvoties Maskavai, spēlēja arī saspringtā politiskā situācija 2008. gada augustā - īsi pēc Jaunā viļņa noslēguma Jūrmalā sākās Krievijas-Gruzijas bruņotais konflikts.

Tad nu abi jaunieši visus spēkus veltīja Gruzijas apburšanai - viņi piedalījās dažādos sarunu šovos, vērtēja talantu raidījumu dalībniekus, kā arī kopā uzstājās.

Jaunākās ziņas liecina, ka Rati, kurš, starp citu, tiekot uzskatīts par vienu no skaistākajiem vīriešiem Gruzijā, turpina braukāt koncertturnejās, bet par viņa dueta partneri pēdējā gada laikā jaunumu nav. 

2009. gads – Indonēzija un Ukraina


Foto: AFI

2009. gads Jaunā viļņa vēsturē ieiet ar vēl nebijušu situāciju - žūrijas locekļi ar vienādu atzīmju skaitu novērtēja divus dalībniekus, un pirmo (un pagaidām vienīgo) reizi konkursā tika sumināti divi uzvarētāji.

Indonēzijas pārstāvis Sandoro Sandi arī pēc uzvaras konkursā turpinot nodarboties ar mūziku, un viņam esot krietns fanu pulciņš. Puisis dzīvo Vācijā, bet nereti ciemojas Indonēzijā, kur viņu aicina ne tikai koncertēt, bet arī uzstāties dažādos televīzijas šovos.

Ukrainas pārstāvei Džamalai pirmā vieta Jaunajā vilnī nodrošināja popularitāti dzimtenē, par kuru dziedātāja rūpējās ne tikai ar koncertiem un muzikālo daiļradi, bet arī saviesīgo dzīvi.

To apliecina arī fakts, ka divus gadus pēc kārtas Džamala Ukrainā tika atzīta par stilīgāko dziedātāju. 2011. gadā viņa izmēģināja spēkus Eirovīzijas nacionālajā atlasē Ukrainā, bet tur viņai neveicās - lai gan radās aizdomas par rezultātu viltošanu, Džamala atkārtotu izvērtēšanu nepieprasīja un piekāpās sāncensei.

Jaunā viļņa skatītājiem arī šogad bija iespēja redzēt Džamalu - viņa bija ieradusies atbalstīt savu tautieti Vjačeslavu Ribņikovu, un abu kopīgi izpildītā dziesma Нет войне в Украине skatītājus aizkustināja līdz asarām.

2010. gads - Sona Šahgeļdjana (Armēnija)


Foto: F64

Pēc uzvaras jauno izpildītāju konkursā Jaunais vilnis 2010 Sona paziņoja, ka viņa ir nolēmusi iekarot starptautisko mūzikas skatuvi un iegūt Eiropas klausītāju simpātijas.

Lai gan meitenei ir patiesi spēcīgas vokālās dotības un ne viens vien mūzikas eksperts viņas apņēmību tolaik vērtēja kā gana reālu, diemžēl šo gadu laikā Sonai savu sapni nav izdevies īstenot.

Armēnijā gan viņa uzskatāma par ievērojama mēroga zvaigzni, ko apliecina arī iegūtās atzinības un gada dziedātājas tituls 2012. gadā, bet ārpus dzimtenes robežām par talantīgo dziedātāju ziņu praktiski nav. 

2011. gads – Džeidens Filders (ASV)


Foto: F64

Tumšādainais Džeidens Filders ir otrais Amerikas pārstāvis, kuram izdevies uzvarēt jauno izpildītāju konkursā Jaunais vilnis.

Tiesa, arī viņam tas milzu panākumus un atpazīstamību nav nodrošinājis.

Lai gan 2011. gadā viņš ne tikai uzvarēja konkursā, bet arī tika atzīts par tā gada seksīgāko dalībnieku, ASV mūzikas tirgū viņa vārds nav zināms, un atrast informāciju par Džeidena gaitām ir neiespējami.

2012. gads – Niloo (Krievija)


Foto: F64

Pirms diviem gadiem jauno izpildītāju konkursā uzvarēja šarmantā Krievijas pārstāve Niloo jeb Nilufara Rasulmuhamedova, bet meitenes triumfs tika vērtēts pretrunīgi - pēc rezultātu paziņošanas zālē atskanēja protesta svilpieni, jo iepriekšējās konkursa dienās meitenei pārlieku labi nebija veicies.

Mediji nekavējoties metās noskaidrot aizdomīgās uzvaras iemeslus un atklāja, ka meitene ir Krievijā visai ietekmīga cilvēka meita.

Tiesa, ietekmīgais papucītis meitenei nav nodrošinājis galvu reibinošus panākumus - pēc konkursa viņa turpināja apmeklēt vokālās nodarbības, un kā pagaidām lielākais sasniegums minams tas, ka viņa piedziedājusi Stasam Pjeham.

Oficiālajā dziedātājas mājaslapā ievietotā informācija liecina, ka viņa vēl aizvien strādā pie sava pirmā albuma, bet pērnā gada oktobrī YouTube videokrātuvē tika ievietots viņas jaunākais videoklips, kas savācis aptuveni pusotru miljonu skatījumu. 

2013. gads – Roberto Kel Toress (Kuba)


Foto: LETA

Pērn jauno izpildītāju konkursā Jaunais vilnis triumfēja ugunīgais kubietis Roberto Kel Toress, kurš konkursa norises gadā bija iekarojis gandrīz visu daiļā dzimuma pārstāvju simpātijas Dzintaru koncertzālē.

Puiša veiksmes noslēpums bija ne tikai vokālās dotības, bet arī viņa raženais un trenētais augums, sirsnīgais smaids un draudzīgā daba - Roberto paguva iedraudzēties gan ar pārējiem dalībniekiem, gan pasākuma organizatoriem un jauno talantu vērtētājiem.

Protams, gads ir pārāk īss laika sprīdis, lai izvērtētu, cik veiksmīga būs kubieša karjera, bet kopš uzvaras Jaunajā vilnī viņš paguvis koncertēt gan Krievijā, gan Ukrainā, un arī šogad viņa atgriešanās Jaunajā vilnī viesa statusā izpelnījās vētrainas ovācijas.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!