Foto: Publicitātes foto

Ceturtdien, 15. oktobrī, startēs Rīgas Starptautiskais kino festivāls, kas desmit dienas kino gardēžiem piedāvās bagātīgu, daudzveidīgu un aizraujošu programmu.

Lai neapjuktu plašajā piedāvājumā un nepalaistu garām kādu skandalozu vai provokatīvu kino darbu, DELFI Izklaide piedāvā savu "noteikti jāredz" filmu izlasi, bet ar pilnu programmu iespējams iepazīties šeit.

Slavas spožums un posts - skumjais stāsts par Eimiju

Foto: Publicitātes foto
Kad 2011. gada 23. jūlijā pasauli pāršalca vēsts par 27 gadus vecās britu dziedātājas Eimijas Vainhausa nāvi, daudzi vien nopūtās un atzina - tas jau bija gaidāms.

Skandalozās (un bieži iereibušās) skatuves mākslinieces publiski redzamā dzīve uzbūra gana skumju ainu, un rezultāts daudziem šķita likumsakarīgs, bet tagad būs iespēja ielūkoties aiz paparaci zibspuldžu un tenku lapu uzburtā priekškara.

Divas stundas garā filma Amy ir trīs gadus rūpīgi veidots dokumentāls stāsts par viņas spožo karjeru, dzīvi un pāragro nāvi.

Noteikti iesakāma ne tikai Vainhausas faniem un daiļrades cienītājiem, bet arī tiem, kurus interesē popkultūra un slavenu cilvēku dzīves spožums un posts.

Kur un kad:

22. oktobrī pulksten 21:30 Splendid Palace Lielajā zālē

24. oktobrī pulksten 21:30 Splendid Palace Lielajā zālē

Par tiesībām vienkārši būt 21. gadsimta Krievijā

Foto: Publicitātes foto

Krievijas režisora Matveja Trošinkina filma Ļaujiet man vienkārši būt ir īpatns stāsts par divu vīriešu attiecībām.

Viens no viņiem ir Žeņa Cojs - 33 gadu vecs vīrietis, kurš sapņo par mākslinieka karjeru, bet ir spiests uzstāties tā saucamajos "rasola vakaros" ar parodijām par Krievijas šovbiznesa zvaigznēm.

Otrs ir kāda Maskavas autobusa vadītājs, ar kuru Žeņa iepazinies pēc kāda pasākuma, kurā uzstājies, un dokumentālā filma ļauj ielūkoties , kā veidojas divu it kā ļoti dažādu cilvēku attiecības.

Vai viņiem ir tiesības dzīvot tā, kā viņi vēlas, nodarboties ar to, ar ko vēlas, un, pats galvenais, mīlēt vienam otru un vienkārši būt 21. gadsimta Krievijā?

Etnoģeogrāfiskās izpētes fonds darbojas kopš 2000. gada, un šī ir studijas jaunākā filma. Fonda veidotās filmas izrādītas Leipcigas dokumentālo filmu festivālā, Tamperes filmu festivālā Somijā un Hot Docs festivālā Kanādā.

Kur un kad:

20. oktobrī pulksten 21:00 Splendid Palace Mazajā zālē

(P)ar mīlestību no Lietuvas

Foto: Publicitātes foto

Sangailes vasara ir juteklisks kino piedzīvojums tiem, kuriem pāri 16, tepat no kaimiņiem lietuviešiem. 17 gadus vecā Sangaile sapņo lidot, taču paniski baidās no augstuma. Vasaras brīvdienās lauku ciematā, apmeklējot vietējo aviošovu, viņa iepazīstas ar savu vienaudzi Aušti.

Koķetā, pašpārliecinātā brīvdomātāja Aušte ir īsts pretstats trauslajai, biklajai Sangailei, tomēr Auštei izdodas iekarot Sangailes uzticību un uzzināt viņas lielāko noslēpumu.

Auštes mīlestība iedrošina Sangaili pārvarēt bailes un ļauties lidojumam - tiešā un pārnestā nozīmē.

Lietuviešu režisores Alantes Kavaītes reibinošais stāsts par pirmo mīlestību saņēmis balvu par labāko režiju Sandensas filmu festivālā un Lietuvas kino balvu Sudraba dzērve kā gada labākā filma.

Lai gan IMDB.com tā novērtēta vien ar 6.8 ballēm, noteikti ir iesakāma smeldzīgi skaista kino cienītājiem. Kā arī - vienmēr ir interesanti novērtēt, kas kino jomā notiek kaimiņvalstīs.

Kur un kad:

20. oktobrī pulksten 17:00 Splendid Palace Lielajā zālē

23. oktobrī pulksten 18:30 Splendid Palace Mazajā zālē

Heroīna apžilbinātie

Foto: Publicitātes foto
Vēl viens kino darbs, kas ļauj ielūkoties Krievijas parasto pilsoņu ikdienā. Šoreiz - no austrāliešu režisores Ivetas Lekeres skatupunkta.

Krītot "dzelzs priekškaram", Krievijā sākās narkomānijas epidēmija. Žanna un Aleksejs ir izdzīvotāji: viņiem ir pāri trīsdesmit, viņi dzīvo mazā dzīvoklītī Sanktpēterburgā kopā ar Alekseja māti un kontrolē savu atkarību no heroīna.

Apžilbinātie iejūtīgi seko Žannas un Alekseja ikdienai, apliecinot, ka pat šķietami visdrūmākajos apstākļos atrodams maigums, kluss prieks un humors.

Films režisore studējusi slāvu studijas, Austrumeiropas vēsturi un socioloģiju, un darbu kino sākusi,veicot izpēti dokumentālajām filmām.

Kur un kad:

18. oktobrī pulksten 21:00 Splendid Palace Mazajā zālē

Meklējot sevi skarbajos ziemeļos

Foto: Publicitātes foto

Tiem, kuriem pie sirds iet skandināvu kino visā savā skarbumā, noteikti jāpievērš uzmanība Rīgas Starptautiskā kino festivāla Nordic Highlights programmai. Starp šīm filmām īpaši izceļas pērnā gada Norvēģijā tapusī Ne savā dabā.

Martins, zēniska izskata trīsdesmitgadnieks, dodas nedēļas nogales skrējienā kalnos. Taču no domām aizbēgt nav iespējams, un, tāpat kā daudzi no mums, galvenais nespēj vienkārši būt, neanalizējot savas attiecības ar sievu un mazo dēlu, apnikumu darbā, gruzdošo atsvešinātības sajūtu.

Galvenās lomas atveidotājs Ole Gjevera ir arī filmas režisors un scenārija autors, kas šo stāstu padara īpaši personisku. Iesakāma ikvienam, kurš nonācis emocionālās krīzes priekšā un spiests atšķetināt sava prāta samezglojumus.

Starp citu, vienīgā no DELFI Izklaides ieteiktajām filmām, kas atļauta skatītājiem, kuri jaunāki par 16 gadiem.

Kur un kad:

20. oktobrī pulksten 19:19 Splendid Palace Lielajā zālē

25. oktobrī pulksten 21:00 Splendid Palace Lielajā zālē

No Nordic Highlights filmām par interesantu kino piedzīvojumu var izvērsties arī filmas Lūša stundā apmeklējums. Šis materiāls pazīstams pašmāju teātra mīļiem - pirms diviem gadiem baiso skandināvu krimināldrāmu Valmieras teātrī uzveda Mārtiņš Eihe.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!