Foto: Publicitātes foto
Ja pavisam nesen nācija vēl šausmās bolīja acis par Lienes Greifānes "bizbizmārītēm", pāris gadu laikā situācija ir kardināli mainījusies. Meitene ar pilnībā notetovētu roku vai zīmējumiem klātu ķermeni jau ir ikdienišķa parādība. "Delfi Izklaide" piedāvā aplūkot tās vietējās zvaigznes, kuras ar tetovēšanu aizrāvušās nopietni, un atcerēties, kā šis trakums sākās.

Apgleznotā skaistuma pamatlicēja Latvijā – Seksīgā Lee

Foto: Privātais arhīvs
Pirmā, kas Latvijā aizsāka meiteņu aptetovēšanās vilni, bija dziedātāja un radio meitene Seksīgā Lee. Pirms pieciem gadiem tas, ka skaista meitene regulāri dodas uz tetovēšanas salonu, lai apzīmētu pēc iespējas lielāku sava auguma laukumu, daudziem Latvijā vēl likās mulsinoši, bet Lee jau bija apņēmības pilna.

"Pie mums Latvijā jau nav tādas modeļu kategorijas kā meitenes ar tetovējumiem. Mums pat nav glancēto žurnālu, kur pozētu tetovētas modeles. Ceru, ka vienā jaukā dienā tāds ienāks mūsu tirgū – es par varētu būt šī žurnāla galvenā redaktore.

Bet līdz tam kūtrajiem latviešiem jāsagremo šis fakts un jāiemīl krāsas un koši ļaudis. Jāsaprot, ka tetovēšana sen kļuvusi par mākslu un teju vai kultūru – prostitūtu un cietumnieku laiks beidzies," 2012. gadā "Delfi Izklaidei" stāstīja Lee, un viņai izrādījās taisnība.

Pēdējo gadu laikā skaistu meiteņu noteteovēšanās Latvijā jau kļuvusi par īstu modes kliedzienu, un arī vietējā šovbiznesā netrūkst meiču, kuras izvēlējušās sevi izskaistināt šādā veidā.

Labā amatā un ar tetovējumiem – Ieva Brante

Foto: DELFI
Lai arī zināmā sabiedrības daļā joprojām valda mīti, ka "tetovējumi traucē sasniegt profesionālās virsotnes" un "tetovētie vadošos amatos nestrādā", raidījuma "Degpunktā" vadītāja Ieva Brante pierāda pretējo.

Brantei lieliski izdodas apvienot darbu populārākajā Latvijas kriminālo ziņu raidījumā ar savu kaislību pret tetovēšanos. Veidot apjomīgu tintes mākslas darbu uz savas muguras un kājas Brante sāka 2014. gada otrajā pusē, bet nupat tas vēl papildināts.

Šobrīd izskatīgās blondīnes kreiso kāju rotā vairāki taureņi, bet muguru grezno krāšņi putni, kas laižas uz ziedu. "Cik es esmu dzirdējusi, meitenes vēlāk nožēlo tieši tādas mazās muļķības, kas satetovētas jaunībā, visādas ķiršu odziņas.

Lielie tetovējumi parasti rodas pamatīgu un nopietnu lēmumu rezultātā, ne 16 gados. Turklāt, laikam ritot, visu iespējams pārveidot, ja uznāk vēlēšanās.

Savukārt par tetovējumiem un vecumu – ja manai vecmammai uz rokas būtu enkurs, nedomāju, ka ģimenes ārsta attieksme pret viņu tā dēļ mainītos. Un arī es vecmammu tāpēc nemīlētu mazāk," izvēli tetovēties argumentējusi Brante.

Slavena visā pasaulē tintes dēļ – Monami Frost

Foto: Privātais arhīvs
Kamēr Latvijā ļaudis vēl tikai sāk pieņemt bagātīgus tetovējumus uz meiteņu augumiem kā normu, ārzemēs dzīvojošā Irēna Straume ar segvārdu Monami Frost iedvesmo un sajūsmina visu pasauli. Meitene jau septiņus gadus mitinās Anglijā, Liverpūlē, un ir viena no pasaulē pieprasītākajām tetovētajām modelēm. Dažādi zīmējumi klāj pat viņas seju.

Monami smejas, ka nu viņas tetovējumus izskaitīt vairs neesot iespējams. "Es teiktu, ka man ir viens liels tetovējums pa visu ķermeni, kas vēl ir tapšanas procesā," stāsta skaistā meitene. Un ķermeni ar zīmējumiem viņa izrotā, kad vien rodas tāda izdevība.

Tetovētā modele paudusi prieku par to, ka arī Latvijā cilvēki beidzot sāk atvērties pasaules vēsmām un pieņemt tetovējumus. Taču joprojām mums tāls ceļš ejams.

Kamēr Anglijā cilvēki nereti uzrunā Monami, lai izteiktu komplimentus par ķermeņa zīmējumiem vai uzdotu kādu jautājumu, Latvijā ļaudis uz viscaur apzīmēto meiču skatās ar "baltu aci".

Meitene ar vairākiem spārniem - Kristīne Deimon

Foto: Privātais arhīvs
Kamēr citas gleznojumus, kas uz mūžu paliks uz viņa auguma, ļauj izvēlēties meistariem, modes dizainere Kristīne Deimon arī tetovējumu ziņā ir sava ceļa gājēja. Viņa pati izlemj, kas tiks zīmēts uz viņas auguma un, kas nav mazsvarīgi, piešķir katram gleznojumam īpašu jēgu. Kā arī iet līdzi juteklisko tetovējumu modei.

Par godu pirmdzimtajam dēlam Deimon uz muguras iemūžināts prāvs uzraksts "Mihael moij ercangel", virs kura gozējas divi spārni. Deimon sānu rotā izmēra ziņā vislielākā glezna – īpašs ziedu raksts, kas sniedzas no paduses līdz pat celim.

Virs Deimon iespaidīgajiem krūšu apaļumiem uzzīmētas savulaik ļoti aktuālās "zvēriņa ķepiņas", savukārt 2014. gada izskaņā skaistule uz apakšdelma iemūžināja iespaidīgu spārnu, zem kura rakstīts "One life one chance (Viena dzīve, viena iespēja)".
Foto: Privātais arhīvs
"Katrs tetovējums ir atmiņas par kādu dzīves posmu, par emocijām, notikumiem. Nedomāju par vecumdienām, kā daudzi jautā "ko darīšu vecumdienās". Dzīvoju tagad!" teic Deimon.

Pelnrušķīte ar apzīmētu roku - Kristīne Teilāne

Foto: Privātais arhīvs
Kā meitene, kura viena no pirmajām Latvijā iedvesmoja tetovēties arī daiļā dzimuma pārstāves, atmiņā palikusi šova "Pelnrušķīte" uzvarētāja un rakstniece Kristīne Teilāne.

Kristīnes ķermeni rotā jau liels skaits tetovējumu, no kuriem katram ir dziļa un jēgpilna nozīme. Viņa uz ķermeņa iemūžinājusi savu portretu, mammas vārdu, sava mīļākā rakstnieka Edgara Alana Po ģīmetni un Marta Zaķi no Luisa Kerola stāsta "Alise Brīnumzemē".

Tutklāt uz viņas ķermeņa rotājas veseli divi mākslinieces Frīdas Kalo portreti. Arī šī meitene bija no tām retajām, kuras sāka darbu pie rokas noklāšanas ar mūžīgo tinti pirms tas vēl skaitījās stilīgi.

Rakstnieces vīrs ir tetovēšanas meistars Agris Krūmkalns, kas Kristīnei dod vēl lielāku iespēju izpaust savu ķermeni mākslas darbos.

Ķermeņa zīmējumi paver ceļu uz slavu – Raimonda un Zane

Foto: DELFI
Kas tur ko slēpt – īpaši izdaiļots augums nenoliedzami piesaista sabiedrības uzmanību, un cilvēkam, kuru visur ievēro, ir lielas iespējas nonākt Latvijas šovbiznesa saulītē, lai kāda būtu viņa pamatnodarbošanās.

Daudziem atmiņā paliksi "karsto laika ziņu Zane" – meitene, kura 2011. gadā tika pie iespējas vadīt TV6 "Karstās laika ziņas". Nevar noliegt, ka pie siltās vietiņas tikt viņai daļēji palīdzēja tajā laikā Latvijas sabiedrībai vēl neierasti kārtīgi notetovētais augums.

"Uz mana ķermeņa tetovējumu veidā būtībā ir uzrakstīta mana dzīves grāmata. Iemūžināts viss, kas saistīts ar maniem mērķiem, atziņām, vēlmēm. Tetovējumi ir kā manas dzīves piezīmes uz sevis, kā mana saruna ar sevi," zīmējumu jēgu savulaik skaidroja kādreizējā laika ziņu diktore.
Šobrīd nācija atkal pamanījusi kādu potenciālu TV zvaigzni – meiteni, kura pretendē uz lomu "Viņas melo labāk", un kuru starp konkurentēm izceļ tieši ķermeņa zīmējumi.
Foto: DELFI
Tā ir Raimonda Mazbursa, profesionāla pasākumu organizatore, kuras kaislība ir tetovējumi. "Katrs tetovējums simbolizē kādu manas dzīves posmu, atgādina, lai es to neaizmirstu," to nozīmi skaidro Raimonda
.

Uz mūžu “apzīmogotas” kā dumpinieces – Liene Greifāne un Aija Andrejeva

Foto: Privātais arhīvs
Ja mūsdienās kārtīgi apzīmēts skatuves mākslinieces augums vairs nav nekas neparasts, pirms desmit gadiem dziedātājas, kuras bija uzdrošinājušās sev uz pleca vai citā vietā iemūžināt kādu nieciņu, automātiski tika nodēvētas par dumpiniecēm.

Šajā kategorijā ietilpst Liene Greifāne un Aija Andrejeva. Uz mūsdienu ķermeņa mākslas modes fona šo dāmu tetovējumi vairs nešķiet nekas īpašs, bet savulaik tie sacēla īstu vētru.

Andrejeva apgleznota pleca dēļ tika pasludināta par roķīgu dumpinieci, bet Greifānes bizbizmārītes uz apakšdelma kādu laiku bija apspriestākā lieta šovbiznesa draugu sarunās.
Foto: DELFI

Lai arī varētu domāt, ka cilvēks, kurš jaunības gados aizrāvies ar tetovējumiem, modes vilnim pieņemoties spēkā, turpinās iet līdzi laikam un izdaiļot sevi, tas nav Greifānes un Andrejevas gadījums.

Dāmas turpina nest uz savas ādas to, ko jaunības trakumā savulaik tur sazīmējušas, šovos pat nereti noslēpjot šos veikumus. Greifāne pat žurnālam "Shape" atklājusi, ka gribētu no tiem atbrīvoties.

"Beidzamajā laikā esmu dzirdējusi, ka zinātnieki ir atklājuši un tagad izmēģina jaunu metodi: tiek paņemts neliels cilvēka ādas paraugs, tas tiek pavairots, tad pārstrādāts šķidrā veidā un uzpūsts uz ādas. Tas ārstē apdegumus un dziedē rētas. Tā kā tā ir konkrētā cilvēka āda, organisms to neatgrūž.

Domāju, ka pēc gadiem šī metode kļūs pieejama plašākam cilvēku lokam, un tad es varētu to izmantot, lai noņemtu visus savus tetovējumus. Jo laiks iet, es mainos un mainās arī mana izpratne par ārējo skaistumu," intervijā "Shape" stāstījusi Liene.

Fitness ir tetovējumi – Jutas un Sandijas piemērs

Foto: instagram.com/jutavaldmane/
Gudrība, ko jāliek aiz auss ikvienam zēnam, kura meitene ir izlēmusi uzlabot savu augumu fitnesa zālē – fitness un muskuļi iet roku rokā ar tetovējumiem. Un to uzskatāmi pierāda pašmāju fitnesa daiļavas.
Fani var novērot, ka līdz ar fitnesa skaistules Jutas Valdmanes muskuļu palielināšanos audzis arī viņas tetovējumu skaits.
Arī "Okartes skatuve" kādreizējā zvaigzne Sandija Vīgante tomēr izlēma savu dzīvi saistīt ar fitnesu, līdz ar to arī notetovējot savu miesu.
Foto: DELFI
Un skaidrs, ka šīs dāmas ir tikai sākums – Latvijas meitenēm kļūstot muskuļotākām un daiļākām, pieaug arī viņu vēlme šo skaistumu izcelt ar tintes palīdzību, līdz ar ko jau tagad ir skaidrs, ka tetovēto meiteņu skaits Latvijā turpinās augt.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!