Foto: Vida Press
Nāk rudens izgleznot kinoteātrus. Un, kā jau katru gadu, Holivuda savus lielākos trumpjus ir pataupījusi tieši gada beigām. Kā nekā "Oskari" vairs nav aiz kalniem, un, jo "svaigāka" filma, jo lielākas cerības, ka ASV Kinoakadēmijas žūrija to vispār atcerēsies un varbūt pat iekļaus savā balsojumā. Tikmēr dižpārdokļu veidotāji auksto "mājās sēdēšanas" laiku izmanto kā izdevību pārdot skatītājiem pēc iespējas vairāk piedzīvojumu, baiļu, romantikas, asu izjūtu un visa pārējā.

Šajā rakstā piedāvāju ieskatīties plašajā filmu katalogā, lai saprastu, kas mūs vēl sagaida noslēdzošajos gada mēnešos un kam jāpievērš īpaša uzmanība.

Stindzinošs slepkavnieku gabals

Foto: Vida Press
"Sniegavīrs" ("The Snowman")

Tā kā rudens periods ir visai auksts un dažkārt pat mēdz atnest pirmo sniegu, tas ir gandrīz vai ideāls laiks burtiski nervus stindzinošam slepkavības trillerim. Vēl jo labāk, ja tā darbība notiek, kā jau pēc nosaukuma to var uzminēt, laikā, kad snieg. Bet, ja filmas stāsts balstās uz slavenā norvēģu rakstnieka Jū Nesbē detektīvromāna, tad jau ir pavisam ideāli.

Pie filmas režijas ir ķēries talantīgais zviedru režisors Tomass Alfrēdsons, kurš no kino industrijas bija pazudis sešus gadus. Iepriekš režisors ir uzņēmis tikai divas pilnmetrāžas filmas, no kurām pēdējā – "Skārdnieks, drēbnieks, zaldāts, spiegs" – saņēma vairākas "Oskara" balvas nominācijas. Lai nu kā, bet, jo vairāk aizdomājas, jo Alfrēdsons šīs filmas režijai šķiet arvien piemērotāks.

Galvenajā lomās redzēsim Rebeku Fērgusoni ("Meitene vilcienā", "Neiespējamā misija 5"), kā arī skatītāju mīluli Maiklu Fasbenderu.

Un, kas zina, ja "Sniegavīrs" tik tiešām attaisnos uz sevi liktās cerības, iespējams, ieraudzīsim to arī nākamā gada "Oskara" nominācijās.

Latvijas kinoteātros no 13. oktobra.


Šausmiņu atgriešanās

Foto: Vida Press
"Zāģis 8" ("Jigsaw")

Šausmeņu sērija "Zāģis" joprojām paliek visu laiku pelnošākā šausmu filmu franšīze, pat ja pirms septiņiem gadiem tai pavisam oficiāli tika pielikts punkts. Kaut gan jau izsenis ir zināms – Holivudā neviens nekad nesaka nekad. Un, pat ja saka, tad tikai uz neilgu brīdi. Lai atdzīvinātu "Zāği", kinostudijai "Lionsgate" bija vajadzīga tikai laba un tādējādi arī pelnoša ideja.

Šī ideja pirms diviem gadiem beidzot arī uzradās – līdz ar jauniem censoņiem. Idejas autori, kā arī filmas scenāristi Pīts Goldbergs un Džošs Stolbergs pie šīs franšīzes ir gribējuši strādāt jau sen, turklāt jaunā "Zāģa" režisori brāļi Spīrigi – pavisam nesliktas filmas "Predestination" autori – solās tajā ieviest ko pavisam svaigu un nebijušu.

Šādai bēdīgi slavenai franšīzei tas šobrīd, iespējams, ir vislabākais variants. Arī jauniņajiem dažkārt ir vērts dot iespēju, jo, kas zina, varbūt pat pārsteigs mūs nesagatavotus. Ja ne, tad autoriem vismaz ir lielāks potenciāls turpmāk izsisties kino industrijā. Jebkurā gadījumā, gribi vai negribi, bet "Zāğis" ir atgriezies. Ja filmas panākumi būs pietiekami labi, tad zini – uz nākamā gada oktobri jau tiek gatavots sāgas turpinājums.

Latvijas kinoteātros no 3. novembra.


Labi pavadīts laiks ar Patinsonu

Foto: Vida Press
"Labi pavadīts laiks" ("Good Time")

Ja banku laupītāju tēma Holivudas filmās jau šķiet pārlieku iztirzāta (un tik tikko vēl iznāca "Laimīgais Logans"), tad režisoru-iesācēju brāļu Safdiju jaunākā filma "Labi pavadīts laiks" ("Good Time") šo pārliecību ātri vien atņems. Ar skatītāju mīluli Robertu Patinsonu galvenajā lomā filma piedalījās šā gada Kannu kinofestivālā, kur cīnījās par festivāla galveno balvu – "Palmas zaru".

Beidzoties festivālam, "Palmas zaru" filmas komanda mājup nepārveda, toties apbalvojumu par labāko filmas mūziku (kuru klausīties, starp citu, droši var jau tagad) gan tā saņēma. Bet tālu no godalgas arī gluži nebija. "Labi pavadīts laiks" pārsteidza visus Kannu apmeklētājus – no kritiķiem līdz parastajiem skatītājiem. Fakts – skatītāju aplausi pēc filmas pirmizrādes ilguši sešas minūtes.

Un tas viss, galvenokārt pateicoties Roberta Patinsona tēlojumam, kas daudzu kritiķu vērtējumā pat esot līdz šim labākais aktiera karjerā. Turklāt pati filma ir ļoti savdabīgs un adrenalīna pilns trilleris, kas nevienu skatītāju nespēs atstāt vienaldzīgu.

Diemžēl vismaz pagaidām nav informācijas, vai šo filmu rādīs arī Latvijas kinoteātros.

Pašmāju trilleris

Foto: Publicitātes foto
"Pirmdzimtais"

Vīrišķība kā temats uz lielajiem ekrāniem biežāk tiek apspēlēta tikai pēdējo gadu laikā, un, ja skatāmies, vai tas tiek darīts apzināti, šādu filmu loks tikai sašaurinās. Latviešu režisors Aiks Karapetjans šo kategoriju jau drīzumā papildinās ar savu jaunāko pilnmetrāžas darbu "Pirmdzimtais".

Filma, kurā galvenās lomas atveido Kaspars Znotiņš un Maija Doveika, stāsta par kādu pāri, kura dzīve apgriežas kājām gaisā pēc it kā nejauša uzbrukuma uz ielas. Šāds sižets ir ne tikai lieliski piemērots kārtīgam, nervus kutinošam trillerim, bet arī tematikai par vīrieša tēlu sievietes acīs. Un, ja varam ticēt filmas treilerim (to patiesībā var darīt gandrīz vienmēr), mūs sagaida kvalitatīvs, svaigs un latviešu kino vēl nebijis produkts.

Un, ja reiz par produktiem, ir ļoti patīkami dzirdēt par filmas iziešanu arī pasaules kino tirgū. Tik tikko notika filmas pirmizrāde prestižajā Parīzes kinofestivālā "L'Étrange", bet turpmāk ārzemju skatītāji to redzēs arī citos kinofestivālos un ne tikai. Jāteic, ka jebkura veida vietējam mākslas darbam starptautiska atpazīstamība ir liels sasniegums, tādēļ uz šo darbu šobrīd tiek liktas milzu cerības.

Latvijas kinoteātros no 29. septembra.


Noslēpumains piedzīvojums

Foto: Publicitātes foto
"Māt!" ("Mother!")

Amerikāņu kinorežisors Darens Aronofskis ir viens no retajiem patiesajiem mūsdienu Holivudas autoriem. Ne kurš katrs šajā industrijā spēj izdzīvot dižpārdokļu vidū, (gandrīz) nepārtraukti radot tikai oriģinālus darbus. Aronofska jaunākais veikums ir ārprātīgi klaustrofobiskais trilleris "Māt!" ar Dženiferu Lourensu ("Bada spēles") un Havjēru Bardemu ("Karību jūras pirāti: Salazara atriebība") galvenajās lomās.

Atklāt kaut mazāko detaļu par filmas stāstu būs visai sarežģīti, pateicoties noslēpumainajai reklāmas kampaņai. Tas nozīmē vien to, ka režisors ir vēlējies, lai skatītāji filmai stātos pretī pēc iespējas nesagatavotāki. Un varbūt kaut vismaz šo vienu reizi tā arī varētu darīt.

Vismaz tā darīja nesen notikušā Venēcijas kinofestivāla apmeklētāji, kurus ambiciozā "Māt!" ja ne pamatīgi šokēja, tad vismaz izsita no ierindas pilnīgi noteikti. Tam laba liecība ir arī Dženiferas Lourensas lauztā riba, kuru aktrise traumējusi filmas uzņemšanas laikā, pārāk smagi elpojot. Spriežot pēc kritiķu reakcijas, nav izslēgts, ka līdzīgas sajūtas varēs sagaidīt arī regulārie kino skatītāji, lai arī cik rūdīti mēs nebūtu.

Latvijas kinoteātros no 29. septembra.

Ļembasts ar zvaigznēm

Foto: Vida Press
"Kingsman: Zelta aplis" ("Kingsman: The Golden Circle")

Vēl tikai pirms diviem gadiem uz lielajiem ekrāniem varējām vērot vienu no pēdējā laika (patīkami) pārsteidzošākajām asa sižeta filmām "Kingsman: Slepenais dienests". Tas bija varbūt ne ideāls, bet pavisam noteikti vismaz moderns, jautrs un atsvaidzinošs skats uz spiegiem, kurus kino un TV redzam visai bieži. Tas balstījās uz komiksu, kura autoram Markam Millaram pieder arī ideja par jau tik ļoti iemīļoto komiksfilmu "Kick-Ass: Jaunie supervaroņi".

Kaut arī komiksam turpinājums netika plānots, Holivudai ar to nav nekāda sakara. Ja filma ir (šajā gadījumā bija) veiksmīga, tad turpinājums pilnīgi noteikti būs. Šajā gadījumā jau pavisam drīz un gandrīz ar to pašu filmēšanas komandu, kas pie filmas strādāja jau iepriekš. Ieskaitot arī režisoru Metjū Vonu, kurš acīmredzot jau ir labi saistīts ar stāsta autoru Millaru, jo iepriekš ir režisējis arī to pašu "Kick-Ass".

Turklāt starp jaunpienācējiem redzēsim tādus Holivudas smagsvarus kā Halli "Kaķsievieti" Beriju, Kolinu Fērtu (tiem, kuri atceras iepriekšējo daļu, šis būs liels pārsteigums), Čeningu "Maģisko" Tatumu, Džulianu "Oskaroto" Mūru, kā arī Džefu "Lielo Lebovski" Bridžesu. Tas viss liecina par krietni jaudīgāku, bet vienlaikus līdzīgā stilā ieturētu piedzīvojumu grāvēju, kas ne tikai iepriecinās žanra skeptiķus, bet arī kaut nedaudz pratīs dziedināt to skatītāju sirdis, kuri jau šobrīd nespēj sagaidīt jaunu "Džeimsa Bonda" filmu.

Latvijas kinoteātros no 22. septembra.

Jautrs pasaules gals?

Foto: Vida Press
"Tors: Ragnaroks" ("Thor: Ragnarok")

Kurš to būtu domājis, ka "Tors" kādreiz kļūs par gaidītāko "Marvel" kinostudijas filmu uzreiz pēc "Atriebējiem" un "Galaktikas sargiem"? Bet te nu mēs esam – pat pēc aizraujošajiem "Galaktikas sargiem 2" un jauno "Zirnekļcilvēku" lielākais šī gada "Marvel" kino vēl ir tikai priekšā. Iemesls nepacietībai slēpjas jau filmas nosaukumā, jo pats vārds "Ragnaroks" skandināvu mitoloģijā simbolizē Visuma iznīcību.

Ja reiz Visuma iznīcība, tad tai noteikti jābūt arī kādam konkrētam cēlonim. Šoreiz tā būs satriecošā un "oskarotā" aktrise Keita Blanšeta ("Gredzenu pavēlnieks", "Kerola"), kura ļaundares Hīlas lomā piekrita iejusties, lai iepriecinātu savas mazās atvases. Un, lai padarītu šo gaidāmo kosmosa piedzīvojumu vēl aizraujošāku, Tors stāsies pretī arī Halkam (Marks Rufalo). Ja ar to šķiet par maz, tiek baumots, ka filmā būs redzams vēl kāds cits varonis no "Atriebēju" komandas.

Turklāt, ja runājam par režisora izvēli, tad diez vai kāds vispār gaidīja, ka tik apjomīga dižpārdokļa veidošanai tiks izvēlēts visai īpatnējs, bet vienlaikus jautrs un sirsnīgs jaunzēlandiešu neatkarīgā kino veidotājs Taika Vaititi. Veiksmes stāstam ar "Galaktikas sargu" režisoru Džeimsu Ganu jau vajadzētu pateikt priekšā, ka Vaititi klātbūtne "Marvel" paspārnē ir milzīgs potenciāls vēl jautrākām un pārsteidzošākām studijas filmām. Jau pavisam drīz arī noskaidrosim, cik ļoti šīs cerības sevi attaisnos.

Latvijas kinoteātros no 27. oktobra.

Neredzēts supervaroņu pulciņš

Foto: Vida Press
"Taisnības līga" ("Justice League")

Arī "Marvel" lielākais konkurents "DC" savu lielāko gada filmu ir sagatavojis tieši uz novembri. Un tā, protams, ir "Taisnības līga". Tā būs pirmā reize, kad šo slaveno supervaroņu komandu, pat ja nepilnā sastāvā, bet redzēsim uz lielajiem ekrāniem. Varoņu sastāvā būs jau iepriekš sastaptie tēli – Betmens (Bens Afleks), Brīnumsieviete (Gela Gado) un, iespējams, arī Supermens (Henrijs Kavils), jo ilgi taču miris viņš nepaliks. Papildus pirmo reizi sastapsim arī Zibenszelli (Ezra Millers), Ūdensvīru (Džeisons Momoa) un Kiborgu (Rejs Fišers). Bet kas viņi tādi ir? Par to labāk izstāstīs pati filma.

"Taisnības līgas" sakarā ir vērts uzmest aci arī režisora krēslam. Sākotnēji tajā mitinājās iepriekšējo "DC" komiksfilmu "Tērauda vīrs" un "Betmens pret Supermenu" autors Zaks Snaiders. Diemžēl filmas tapšanas pēdējā stadijā Snaidera ģimenē notika traģēdija, kuras dēļ režisoram no saviem pienākumiem nācās atkāpties.

Vietā nāca "Marvel" komiksfilmu veterāns un "Bafijas" autors Džoss Vīdons. Tas, protams, uzdzen pamatotas bažas par galaprodukta kvalitāti, jo tā sauktās vīzijas abiem režisoriem ir visai spilgtas un tādēļ arī atšķirīgas. Nekādas lielās nobīdes no Snaidera vīzijas gan netiek solītas, un, iespējams, Vīdona pieredze to arī spēs panākt. Lai vai kā, tieši "Taisnības līga" būs līdz šim svarīgākais posms "DC" komiksfilmu franšīzē, par ko var pateikties pagājušā gada "Betmens pret Supermenu" nosacītajai neveiksmei. Tā kā franšīzes nākotne dažādu apstākļu dēļ ir kļuvusi arvien neskaidrāka, tās turpmākās gaitas akmenī tiks iecirstas jau pavisam drīz.

Latvijas kinoteātros no 17. novembra.

Lielā sāga

Foto: Vida Press
"Zvaigžņu kari: Pēdējais džedajs" ("Star Wars: The Last Jedi")

Šī gan vairs nav rudens filma, bet faktu nevar noliegt – jaunāko "Zvaigžņu karu" sāgas turpinājumu ar nepacietību gaida miljoniem franšīzes fanu visā pasaulē. Un nav šaubu, ka "Pēdējais džedajs" tiek gaidīts jau kopš laika, kad "Spēks mostas" kinoteātros tika noskatīts vismaz reizes piecas.

Visvairāk, protams, "dedzina" iepriekšējā daļā radušies jautājumi. Piemēram, kas ir Rejas vecāki, kāda nozīme būs Lūka Skaivolkera tēlam un tā tālāk. Ja paveiksies, tad daļa no tiem šoreiz pat tiks atbildēta, bet tomēr jāņem vērā, ka, visticamāk, galvenās atbildes tiks atstātas triloģijas noslēgumam, kuru sagaidīsim 2019. gada decembrī.

Pāris lietas gan šeit ir skaidras. Pirmkārt, šī būs pēdējā aktrises Kerijas Fišeres loma, un ir zināms, ka "Pēdējais džedajs" tiks veltīts tieši aktrises piemiņai. Tāpat tiek liktas milzu cerības uz režisoru Raienu Džonsonu, kuru vislabāk pazīstam ar gandrīz izcilo zinātniskās fantastikas darbu "Laika cilpa". Par to, vai šī "Zvaigžņu karu" filma būs tikpat lieliska, šaubām it kā nevajadzētu rasties.

Oficiālas informācijas par izrādīšanu Latvijas kinoteātros vēl nav, bet visticamāk pie skatītājiem tā nonāks decembra vidū.

Zinātniskās fantastikas mākslasdarba turpinājums

Foto: Vida Press
"Pa asmeni skrejošais 2049" ("Blade Runner 2049")

Pirms 35 gadiem "Svešā" tētuks (kaut arī tikai viens no) Ridlijs Skots adaptēja izcilo rakstnieka Filipa K. Dika romānu "Vai androīdi sapņo par elektriskām aitām?", rezultātā radot ļoti ambiciozu zinātniskās fantastikas filmu "Pa asmeni skrejošais". Neviens neko tik iespaidīgu vēl iepriekš nebija redzējis, tādēļ pretrunīgās kritiķu atsauksmes šobrīd nešķiet nekāds pārsteigums. Laiks gāja savu ceļu, bet filma netika aizmirsta. Ar laiku skatītāji šo darbu sāka novērtēt arvien vairāk un vairāk, līdz tas pārtapa par kulta klasiku. Bet bija viena liela problēma – romānam sekoja turpinājumi, turklāt filmas nobeigums tos pat pieļāva. Tātad – kā galu galā būs ar turpinājumu uz lielā ekrāna?

Izrādās, ka drīz jau arī tas būs klāt – ilgi jo ilgi gaidītais "Pa asmeni skrejošais 2049" jeb filma, kas šogad mums visiem saspridzinās prātus. Ja neticat šim apgalvojumam, ir vērts ielūkoties filmas veidotāju sastāvā. Filmu ir režisējis Denī Vilnēva ("Sicario: Narkokarš", "Atnācēji") jeb viens no mūsdienu spēcīgākajiem un daudzsološākajiem režisoriem. Jau pirms gada iznākušais zinātniskās fantastikas grāvējs "Atnācēji" liecināja par Vilanēves prasmi veidot prātam neaptveramus zinātniskās fantastikas šedevrus. "Pa asmeni skrejošais" autora radošās slūžas tikai atvērs vēl plašāk vaļā.

Pats režisors, būdams īsts šīs kino klasikas fans, gan sākotnēji bija pret turpinājumu, tomēr, izlasīdams scenāriju, saprata, ka tas tomēr ir viens no labākajiem, kāds vispār ir lasīts. Turklāt par filmas kopējo izskatu būs parūpējies leģendārais Holivudas operators Rodžers Dīkinss, kurš, spriežot jau pēc filmas reklāmas materiāliem, ir radījis savu vizuālo meistardarbu. Bet par mūziku rūpēsies pats Hanss Cimmers.

Pirmās filmas zvaigzne Harisons Fords filmā būs redzams līdzās šī brīža Holivudas superzvaigznēm – Raienam Goslingam un Džaredam Leto. Ar to visu, kā arī faktu, ka filmas garums būs tuvu trim stundām, vajadzētu būt gana, lai pārliecinātu jebkuru skeptiķi, ka šī būs iespaidīgākā filma, kādu redzēsim vēl šogad.

Latvijas kinoteātros no 6. oktobra.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!