Foto: Vida Press
Pretrunīgi vērtētas reliģiskas organizācijas, sektas, kulti, fanātiski reliģiski grupējumi spējuši piesaistīt arī slavenus cilvēkus, un "Delfi Izklaide" piedāvā nedaudz vairāk uzzināt par dažu šovbiznesa zvaigžņu pieredzi.

Scientoloģijas dēļ izjūk Krūza laulība

Foto: Vida Press
Slavenākā zvaigzne sektu slavinātāju vidū, protams, ir aktieris Toms Krūzs. Reti kurš nav dzirdējis par Krūza saistību ar scientoloģiju – ar šīs "baznīcas" vadītāju Deividu Miskevidžu aktieri saista tuva draudzība.

Scientoloģija aizsākās piecdesmitajos gados – tās pamatlicējs ir zinātniskās fantastikas grāmatu autors Lafaiets Ronalds Habards, kurš ticēja nemirstībai, kas tiek panākta ar reinkarnāciju. Kritiķi šai reliģijai pārmet pārlieku orientēšanos uz naudas pelnīšanu, aicināšanu saraut attiecības ar ģimeni un draugiem, kas atsakās sekot scientoloģijai, un saka – tā ir sava veida piramīdas shēma. Šajā "baznīcā" par jaunu biedru piesaisti maksājot naudu, kā arī ir iespēja nokļūt nākamajā līmenī, kas pavisam esot astoņi.

Cits slavens scientoloģijas piekritējs bija Džons Travolta, tomēr pēc Krūza iesaistīšanās šajā sektā viņa zvaigzne nobālēja – nu Rona Habarda vēstījumu planētai visaktīvāk nodod Toms. Viņš scientoloģiju slavēt sāka deviņdesmitajos gados, paziņojot, ka tā ļāvusi veiksmīgi cīnīties ar disleksiju. Un ne reizi vien savu "reliģisko pārliecību" paudis intervijās.

Cīņā ar scientoloģiju piekāpties savulaik nācās Krūza trešajai sievai aktrisei Keitijai Holmsai – viņa reiz atzina, ka vīra fanātiskā aizraušanās izjaukusi viņu laulību. Turklāt jau pēc šķiršanās Keitija pauda bažas, ka Toms un scientoloģijas sekotāji plāno viņai atņemt meitu Suri un to pret viņas gribu pievērst sektai.

Tenisiste pēc uzvarām paldies saka Jehovam

Foto: Vida Press
Amerikāņu tenisistes Serēna un Venusa Viljamsas, izrādās, ir iesaistījušās Jehovas liecinieku kustībā, kas savulaik atšķēlusies no protestantisma. 1874. gadā dibinātās organizācijas sastāvā esot vairāk nekā astoņi miljoni biedru, bet to, kas pastarpināti saistīti ar Jehovas lieciniekiem, ir vēl vairāk.

Jehovas lieciniekus kritizē par burtisku Bībeles tulkošanu un svēto rakstu interpretēšanu tā, kā izdevīgi kustības vadītājiem. No šīs organizācijas aizgājušie arī stāsta, ka nekādas individuālas izpausmes un domas grupējuma iekšienē nav pieļaujamas.

Māsas Viljamsas kustībā tika iesaistītas astoņdesmitajos gados, vēl meitenes būdamas. Par Jehovas liecinieci kļuva viņu māte, un visām piecām meitām arī bija jāseko piemēram. Lai gan Serēna saka, ka īsti sektas tradīcijas nemaz nekad neesot piekopusi, pēc lielām uzvarām viņa neaizmirst vienmēr pateikties Jehovam.

Piekritēju šai kustībai netrūkst – Jehovas liecinieki esot bijuši mūziķi Notorius B.I.G., Prinss un Maikls Džeksons, reliģijas garā audzināti arī "Spice Girls" dalībniece Džerija Halivela, "Megadeath" ģitārists Deivs Masteins, pankroka zvaigzne Patija Smita, supermodele Naomi Kempbela, reperi Ja Rule un Xzibit.

Dieva bērns Hoakins Fīnikss

Foto: Vida Press
Aktieris Hoakins Fīnikss tika audzināts "The Children of God" jeb "Dieva bērnu" sektas garā. Šajā pretrunīgi vērtētajā reliģiskajā grupējumā septiņdesmitajos iekļāvās Fīniksa vecāki, kas ar bērniem kopā ar sektu klejoja pa Dienvidameriku.

Hoakins, visticamāk, gan neko daudz no piedzīvotā neatminas – kad puikam bija četri gadi, vecāki sektu pameta, nomainīja uzvārdu no Botomiem uz Fīniksiem, tādējādi simbolizējot ģimenei jaunu sākumu.

Drīz pēc tam "Dieva bērni" iekūlās lielās nepatikšanās – sektas biedri tika apsūdzēti jauniešu nolaupīšanā un biedru seksuālā izmantošanā. Kā mēļoja, organizācijas rindās ne tikai popularizēts sekss ar svešiniekiem, lai tos iesaistītu sektā, bet arī ģimenēm ieteikts bērnus iesaistīt seksuālās attiecībās, jo tāda esot Dieva griba.

Šo sektu apjūsmojis arī aktrises Rozas Makgovanas tēvs, kurš pat vadījis Itālijas nodaļu. Ģimene gan sektu pametusi, kad atklājies, kādas krimināli sodāmas aktivitātes "The Children of God" īstenībā atbalsta.

Feifere centās pārtikt no saules stariem

Foto: Vida Press
Būdama vēl jauna un nepieredzējusi aktrise un tikko nonākusi Holivudā, ar sektantiem sadraudzējās Mišela Feifere. Aktiermākslas studente atrada dzīvesvietu pie kāda pāra, kas, kā izrādījās, bija "saules ēdāji".

Feiferes jaunie draugi uzskatīja, ka pārtika cilvēkam nav nepieciešama, pietiek vien ar pareizu elpošanu un saules gaismu. Ar jauno diētu aizrāvās arī Mišela.

Lai gan pāris palīdzēja aktrisei atmest tādus netikumus kā dzeršana un smēķēšana, viņi palēnām pārņēmuši visu aktrises dzīvi. Tāpat visa nopelnītā nauda aizgājusi jaunajiem draugiem.

To, ka, pašai neapzinoties, iesaistījusies sektā, viņa saprata vien tad, kad iepazinās ar savu pirmo vīru Pīteru Hortonu. Tas nupat tieši bija uzsācis filmēšanos kinolentē par sektām. Parunājusi ar jauno mīļoto un sīkās detaļās uzzinājusi, kā īsti darbojas šādi grupējumi, Feifere visas attiecības ar "saules ēdāju" pāri pārtrauca. Un droši vien nekavējoties sēdās pie bagātīgi klāta galda.

Kults noteica pat to, kādas drēbes man jāvelk

Foto: Vida Press
Aktrise Glena Klouza atceras, ka tēvs savulaik visu ģimeni iesaistījis sektā, kurā "mums nebija atļauts pilnīgi nekas". Kad Glenai bija septiņi gadi, papus kļuva apsēsts ar konservatīvu pretkara grupējumu "Moral Re-Armament". Visai ģimenei nācās pārcelties uz Šveici, lai būtu tuvāk organizācijas vadībai.

Par šo "Moral Re-Armament" nekas plaši zināms nav – vien tas, ka strikti nav pieļaujamas nekādas cilvēka individuālās vēlmes, bet viss balstās uz "pilnīgu godīgumu, pilnīgu šķīstumu, pilnīgu nesavtību un pilnīgu mīlestību".

Šajā kultā, kas viņai "noteicis, kas jāvelk mugurā un ko vispār drīkst teikt", Glena nodzīvojusi līdz 22 gadu vecumam.

"Es vecākiem par to jau sen esmu piedevusi. Viņiem bija savi iemesli tā rīkoties, es viņus saprotu," kādā intervijā sacījusi Klouza, kas, sekojot vēlmei kļūt par aktrisi, no "Moral Re-Armament" aizbēga, iestājās koledžā un astoņdesmitajos gados spēja iekarot Holivudu.

Mūziķi draugos ar slepkavnieciskā kulta līderi

Foto: Vida Press

Laikā, kad bēdīgi slavenais Čārlzs Mensons Losandželosas apkaimē ap sevi pulcēja hipiju kustību un centās iekļūt mūziķu aprindās, viņa harizmai pakļāvies arī kanādiešu rokmūziķis Nīls Jangs.

Viņš pat vēlējies Mensonam palīdzēt piepildīt viņa kvēlāko sapni – izdot albumu īstā ierakstu studijā: "Es viņam vaicāju, vai viņam ir līgums ar kādu studiju. Viņš atbildēja, ka vēl ne, bet viņš to ļoti vēloties. Tad es par viņu pastāstīju Mo Ostinam no "Reprise", ieteicu, lai pievērš viņam uzmanību... Bet drīz vien notika tās slepkavības, un Čārlija Mensona vārdu zināja visa pasaule."

Tāpat Mensona tīklos savulaik iekrita rokgrupas "The Beach Boys" dalībnieks Deniss Vilsons. Reiz savā mašīnā uzņēmis divas stopētājas, kuras, kā vēlāk noskaidrojās, bija speciāli uzsūtītas, Vilsons iepazinās ar Mensonu. Stopētājas Vilsons aizveda uz saviem apartamentiem, pats devās uz mēģinājumu, bet, kad no tā atgriezās, pie mājas jau kopā ar bariņu citu daiļavu zvilnēja Mensons.

Vilsonam nebija iebildumu paballēties, arī par Mensona mūziku viņš ieinteresējās un pat iepazīstināja jauno draugu ar ierakstu izdevēju Teriju Melčeru. Iepazīstināšana izrādījās liktenīga – Melčers atteicās izdot Mensona albumu, par to Čārlzs lika saviem sekotājiem doties uz viņa māju un nogalināt visus, kas tur atrodas. Taču Mensons nezināja, ka Melčers tikko pārvācies un īpašumu izīrējis režisoram Romānam Polaņskim un viņa sievai Šaronai Teitai, kuru ar draugiem Mensona sekta arī nežēlīgi nogalināja...

"The Beach Boys" mūziķis tad, protams, ar Mensonu draugos sen vairs nebija. Abi sastrīdējās, kad Vilsons kādu Mensona dziesmu pārtaisīja "pa savam" un iekļāva "The Beach Boys" singlā, bet Čārlza vārds tur tā arī netika pieminēts. Mensons draudēja Vilsonu nogalināt, un tam nācās pat pamest savu māju, kur Čārlzs ar sekotājiem bija ievācies.

Netic medicīnai, bet ārstējas ar lūgšanām

Foto: Vida Press

19. gadsimtā Anglijā radusies reliģiskā kustība "Christian Science", liekas, drīz kapā novedīs Holivudas zvaigzni Velu Kilmeru. Šīs kustības sekotāji uzskata, ka ikviena slimība un kaite ir tikai ilūzija, no kuras var tikt vaļā ar lūgsnām.

Beidzamajos gados gan uzskatāmi manāms, kā Kilmeram, piemēram, ar lūgšanām vairs nepietiek.

Baumoja, ka viņam esot rīkles vēzis, bet aktieris pats gan stāstīja, ka vienkārši radušās problēmas ar uztūkušu mēli. Lai nu kā, vienu dienu Kilmeram sāka asiņot rīkle, viņš nonāca slimnīcā, bija nepieciešama operācija un ģimenei tuvu stāvoši avoti tolaik stāstīja – radi ļoti bažījoties, ka aktieris krietni kaitējot savai veselībai, sekojot "Christian Science" uzskatiem.

Pats sevi nosauc par pērkamu liekuli

Foto: Vida Press
"Pusvīrs" no populārā komēdijseriāla "Two and a Half Men" jeb "Divarpus vīru" – puika Džeiks –, izaugot lielāks, sagādāja šova veidotājiem krietnas galvassāpes. Kad jau likās, ka aktierim Angusam Džounsam secen gājusi gan zvaigžņu slimība, gan sabrukšana zem milzu spriedzes, kā gadījies vairumam bērnu, kas nonākuši slavas zenītā, viņš pievērsās... Septītās dienas adventistiem.

Šī konfesija, kas diētu un fiziskus vingrinājumus pielīdzina garīgajai šķīstībai, lika Džounsam pārdomāt visas dzīves vērtības.

Sākumā viņš seriālu, kurā pats bija spoža zvaigzne, nodēvēja par izvirtību, pēc tam publiski ieteica nevienam to vairs neskatīties un pēc desmit sezonām no "Two and a Half Men" aizgāja, pats sevi nodēvējot par "pērkamu liekuli", jo filmējies ainās un situācijās, kas pavisam neatbilst viņa reliģiskajiem uzskatiem.

Arī tagad kino un TV darbībai Džonss pievēršas nelabprāt, vairāk nododoties reliģiskajām mācībām.

Komūnā bez elektrības un tekoša ūdens

Foto: Vida Press
Holivudas zvaigznes Deivids un Patrīcija Ārketi bērnībā kopā ar visu ģimeni dzīvojuši komūnā, kas, viņiem nezinot, bijusi Indonēzijā radīta kulta "Subud" daļa. Lai palīdzētu ģimenes galvai tikt galā ar narkotiku atkarību, nolemts, ka visi pārcelsies uz nomaļu reliģisku komūnu, un tieši tur pasaulē nāca Deivids.

Zināms, ka "Subud" praktizē gan kristietību, gan islāmu, gan jūdaismu, bet Patrīcija no bērnu dienām vien atminas, ka nācies dzīvot bez elektrības un tekoša ūdens.

Deivida un Patrīcijas māsa Aleksisa, kura gan nu jau ir mirusi, savulaik kādā intervijā gan par dzīvi komūnā pastāstīja plašāk: "Svarīga bija pašizpausme, viņi neticēja disciplīnas nepieciešamībai. Kad bijām mazi, tas likās lieliski. Mēs darījām visu, kas ienāca prātā. Sākām smēķēt, tad lietot zāli, pēcāk – arī citas narkotikas. Es iemīlēju LSD. Nekas no tā, ko darījām, mūsu vecākus nešokēja."

Aleksisa, kas gan piedzima kā Roberts un, būdama trīsdesmitgadniece, veica dzimuma maiņas operāciju, nu jau ir viņsaulē – 2016. gada septembrī viņa nomira no HIV izraisītām komplikācijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!