Foto: DELFI
Pie bagātīgi un ne tik ļoti bagātīgi klātiem galdiem aizvadīta 14. Saeimas vēlēšanu nakts. Iemesls svinībām bija tām partijām, kuras pārvarēja 5% robežu iekļūšanai jaunajā sasaukumā, bet vairākas partijas acīmredzot bija pārrēķinājušās ar tautas atbalstu. Kāds bija tusiņš partiju štābiņos?
Visskumjākā aina pavērās "Saskaņas" izvēlētajās telpās – "ATTA" centrā Rīgā. Vairāku iepriekšējo vēlēšanu uzvarētāji, iespējams, panākumu inercē bija izvēlējušies tik milzīgu telpu, taču velti – vēlēšanu rezultātu sagaidīšanā piedalījās burtiski saujiņa savulaik tik ietekmīgās partijas biedru. Sagatavoto mielastu "Delfi" sociālo tīklu redaktors Edgars Bāliņš atzīmēja kā labu esam – "Elegantāk nekā pie "Progresīvajiem"! – un piefiksēja arī bezmaksas stiprināto dzērienu piedāvājumu, taču ballīte pati izpalika – saskaņā ar vēl neapstiprinātajiem datiem "Saskaņas" jaunajā Saeimā nebūs.
Vēl vieni sakāvi cietušie – "Konservatīvie". Partija savas mieles par neveiksmīgo startu šajās vēlēšanās varēja remdēt ar lielu torti, kuru rotā uzraksts "Darām drosmīgi!" Partijas līderis Jānis Bordāns Latvijas Televīzijai pauda cieņu pret vēlētāju izvēli, taču domā, ka neražas pamatā bijusi kādu vārdā nenosauktu spēku uzbrukumi, turklāt šie spēki šobrīd parlamentā atgriežas, uzskata viņš. Atšķirībā no citu partiju štābiem, šajā dejas nenotika, taču ļaudis dabūja gan pavakariņot, gan iestiprināties.
Vēlēšanu zaudētāji ir arī Alda Gobzema vadītā partija "Katram un Katrai". Biedri ballējās Malduguņu ielā Mārupē visai slēgtā pasākumā. Līdz pēdējam brīdim sanākušie cerēja, ka izdosies pārvarēt 5% robežu iekļūšanai Saeimā, lai gan Gobzems nekad nav slēpis, ka deputāta būšana viņu nesaista: vai nu būšu premjers, vai nekas. Apjaušot neveiksmes apmērus, Gobzems, kā ierasts, uzrunāja publiku "Facebook" vietnē, skaidrojot, ka nu jūtas brīvs un priecīgs, bet visu sabiedrību aicināja mainīties. "Nekas labs šeit nav gaidāms," par "Vienotības" palikšanu pie varas saka Gobzems.
Tikmēr varena ballīte notika "Attīstībai/Par!" noīrētajā štābiņā – tas šoreiz bija bārs "Zefīrs" Sporta ielā. Salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, apvienība pamatīgi zaudējusi vēlētāju uzticību. Kā secināja Edgars Bāliņš, ballīte pie šī spēka bijusi tāda, it kā viņi nebūtu savām acīm redzējuši vēlēšanu rezultātus (tie tobrīd vēl rādīja 5% barjeras pārvarēšanu). "Zefīrā" biedri uzturējās līdz apmēram trijiem naktī, ēdot, dzerot un dejojot uz nebēdu. Svētdienas vakarā pēc visu balsu saskaitīšanas nāca trieciens – "Aparistu" 14. Saeimā nebūs, turklāt Artis Pabrikas nolēma beigt savas aktīvās politiskās gaitas.
Varens burziņš notika arī "Progresīvo" štābiņā Tallinas ielas pagalmā. Biedri līdz šim lielākoties komunicējuši sociālajos tīklos, bet nu satikušies, lai svinētu pirmreizēju iekļūšanu Saeimā. Tiesa, cipari ir tālu no tiem, kādus progresīvajai jaunatnei prognozēja tviterī, proti, sasniegums ir nedaudz pāri 6%. "Visas uzkodas bija vegāniskas," "Delfi" pauda partijas pārstāve Agnese Logina. Tās ātri vien arī pazuda ballētāju vēderos.
Prokrieviskā nesen izveidotā partija "Stabilitātei!" satikās likteņupes Daugavas krastā viesnīcā "Wellton Riverside", kur starp oranžu balonu kūlīšiem atzīmēja iekļūšanu Saeimā. Sanākušie sēdēja pie diezgan tukšiem galdiem, arī uzkodu klāsts neliels, taču gana elegants. Nekādu akcentu uz grādīgajiem dzērieniem! Kā novēroja "Delfi", tādas īstas ballītes viesnīcā nebija.
Nacionālā apvienība iegrieza kārtīgu ballīti "Jaunās Teikas" bārā: tur latviskas dziesmas un dejas kā sākās, tā nebeidzās. Partija ieguvusi vairāk nekā 9% vēlētāju atbalstu, un Jānis Dombrava LTV pauda prieku, ka "dažādi Kremļa satelīti palikuši ārpus vai ir ar ļoti nelielu pārstāvniecību". Lustējoties biedri ierasti novilka arī savas "sarkanās līnijas" – ar prokrieviskajiem spēkiem viņiem nav un nebūs pa ceļam.
"Dievs Tēvs, piedod tās reizes, kad esmu bijis nepacietīgs un Tev ir nācies mani īpaši mierināt," – vēlēšanu naktī jau pret rīta pusi feisbukā rakstīja partijas "Latvija Pirmajā vietā" līderis Ainārs Šlesers. Viņa partija rezultātus gaidīja restorānā "Lielais Ķīnas mūris" Baznīcas ielā, kur pulcējās saposušās dāmas un kungi. Arī šī partija pieskaitāma pie vēlēšanu uzvarētājiem, iegūstot vairāk nekā 6% balsu. Partijas pārstāve Linda Liepiņa slavēja savu kompāniju un LTV apsolīja no šīs partijas prom neiet. Atšķirībā no citu partiju štābiem, Šlesera biedri ballītē nekurnēja pie galdiņiem, bet gan visi sastājās tā, lai ietilptu TV kameras acī. Visus sasaucis vienkopus, ar runu uzstajās pats Šlesers.
Iemesls svinībām ir arī "Apvienotajam Sarakstam" – nesenais veidojums spējis pārliecināt vairāk nekā 11% balsstiesīgo. Šie ļaudis savu triumfu sagaidīja "Pullman" viesnīcā Vecrīgā pie īpaši bagātīgiem galdiem katrai gaumei – bija pieejami pat burgeri. Apvienības pārstāvis Edgars Tavars gan to nesauca par ballīti, bet par saviesīgu pasākumu, pēc kura nākamajā rītā visiem jābūt ierindā. Jāatzīst, apreibinošus dzērienus tik tiešām Bāliņš nespēja ieraudzīt un atzinīgi novērtēja veselīgās uzkodas. Kad politiskā spēka panākumi jau bija neapšaubāmi, tā līderis Uldis Pīlēns saviem kolēģiem uz kārā zoba piedāvāja torti ar... maziem dzelteniem pīlēniem virsū.
Šo vēlēšanu lielākais pārsteigums – "Zaļo un zemnieku savienība" (ZZS) ar sejām, kuras, kā likās, tauta jau bija paspējusi aizmirst. Tās biedri pulcējās savā birojā Lielirbes ielā, kur mielojās ar zupu, dažādu veidu salātiem un uzkodiņām, un ik pa laikam viens otram uzsaucot: "Saimnieki savā zemē!" ZZS pēc vairāku gadu sēdēšanas opozīcijā nu no jauna sevi pieteikuši – viņi ieguvuši nepilnus 13% vēlētāju balsu. Vai burziņā bija arī dziesmas un dejas, nav zināms.
14. Saeimas vēlēšanu uzvarētāji – "Jaunā Vienotība" (JV). Jau ierasts, ka partija pulcējas savā birojā Rīgas centrā. Kā novēroja "Delfi", uzkodas pietika visiem, toties vīna upes bija apsīkušas jau drīz pēc pusnakts, taču sagādnieki bija līmenī. "Diezgan bagātīgi klāts galds, ir arī veģetārās opcijas," inspicēja Edgars Bāliņš. JV biedri arīdzan notiesāja lielu torti zaļganos toņos. Kāds pasākuma viesis šo ballīti novērtēja ar atzīmi 9,2. Pati partija uzvarējusi vēlēšanās ar lielāko tautas atbalstu – nepilni 19%.
Jāpiebilst, ka vēlēšanu rezultāti vēl tiek apkopoti un precizēti. Jaunākajām ziņām vari sekot līdzi šeit.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!