Foto: F64
Līdz ar siltā laika iestāšanos, kad mājoklis īslaicīgi vai uz ilgāku periodu tiek atstāts bez uzraudzības, Latvijā vadošās privātās drošības risinājumu kompānijas AS G4S Latvia eksperti aicina ievērot pamata drošības ieteikumus neatkarīgi no tā, vai tas ir vai nav aprīkots ar signalizāciju. Kompānijas šogad veiktā aptauja liecina, ka vidēji 61% iedzīvotāju raizējas par mājās notiekošo, atrodoties ārpus tām.

Vienlaikus drošības eksperti uzsver, ka papildu garnadžu aktivitātei, būtiski parūpēties par ugunsdrošību, kas ir būtisks apdraudējums ne vien īpašumam, bet arī tā iemītniekiem. Likumpārkāpēji izmanto situācijas, kad mājokļu saimnieki nepārdomāti atstājuši tos bez uzraudzības. Kā zināms, visizplatītākās ir zādzības, kas izdarītas laikā, kad mājokļa saimnieki atrodas ārpus tām. Tāpēc vienmēr svarīgi ievērot elementārus drošības principus.

Visbiežāk mājokļu īpašnieki steigā atstājuši atvērtus logus vai vērtīgus priekšmetus no mājas fasādes puses labi pārredzamā vietā vai priekšnamā u.tml." informē Ilze Jermacāne, AS "G4S Latvia" Mārketinga un sabiedrisko attiecību dienesta vadītāja.

Ieteikumi, kas lieti noderēs ikvienam:

- Vienmēr pārliecinieties, vai aizvērti logi un balkona durvis. Ja logi aprīkoti ar papildu slēdzenēm, aizslēdziet tās.

- Dodoties ārpus mājas, pārliecinieties, vai ārdurvis ir aizslēgtas. Privātmāju īpašniekiem vienmēr ieteicams pārliecināties, vai aizslēgtas pilnīgi visas mājokļa ieejas durvis - palīgtelpas vai verandas durvis, izeja uz pagalmu u.tml. Tāpat, ja mājoklī iespējams iekļūt no garāžas, jābūt aizslēgtām gan savienojošām durvīm, gan garāžas vārtiem.

- Neatstājiet vērtīgus priekšmetus (vērtslietas, portatīvo datoru, video vai foto kameras, rokassomiņas / portfeļus u.c.) labi redzamās un viegli pieejamā vietās - uz palodzes, pie stikla vitrīnām, ieejas durvīm u.tml.

- Logus un stikla vitrīnas ieteicams aplīmēt ar speciālu aizsargplēvi, kas ne tikai aizkavēs, bet, iespējams, arī atturēs garnadzi no zādzības īstenošanas. 

- Ja mājoklis aprīkots ar signalizācijas sistēmu, neizpaudiet 4 ciparu drošības kodu trešajām pusēm - tāpat, kā jūs nevienam neatklātu savas norēķinu kartes drošības kodu!

- Lai arī G4S Latvia veiktajā pētījumā tikai 3% respondentu atzina, ka uzticētu mājokļa signalizācijas kodu trešajai personai, joprojām ir gadījumi, kad apzināti vai neapzināti šī informācija tiek izpausta. Ja tas atgadījies, tad 4 ciparu kombināciju ieteicams pēc iespējas ātrāk nomainīt, kas pasargās no iespējamas trešo pušu ļaunprātīgas rīcības. 

- Aplami vērtējama doma izmantot vienu atslēgu uz vairākiem cilvēkiem, glabājot to "vienīgi Jums zināmā slēptuvē" - tā vietā ieteicams izgatavot atslēgu dublikātus.

Lielākais risks mājokļu un to iedzīvotāju drošībai - ugunsnelaime

Statistikas dati liecina - joprojām lielākā daļa nelaimes gadījumu mājokļos saistīta ar ugunsnelaimēm. Tādēļ neatkarīgi no tā, vai mājoklis ir vai nav aprīkots ar signalizāciju, jāatceras ievērot preventīvas aktivitātes:

- Vienmēr pārliecinieties, vai izslēgtas elektroierīces (gludeklis, elektriskā krāsns vai gāzes plīts, tosters u.c.) Atstājot mājokli uz ilgāku laiku, no rozetēm ieteicams atvienot arī TV, radio, datorus un citas ierīces!

- Līdz ar silto laiku ir klāt arī dārza darbi, kad cilvēki kopj apkārtni un ugunskuros dedzina visu nevajadzīgo, taču vienmēr jāņem vērā, ka pārāk mazs attālums vai nepieskatītas liesmas var radīt nopietnu ugunsdrošības risku kā paša, tā arī kaimiņa mājoklim. Tamdēļ, pie atklātas liesmas vienmēr esiet modrs, nodrošiniet, ka kāds ir atbildīgais par ugunskuru.

- Tas pats attiecas arī uz dārza svētku un grila sezonas atklāšanu - ugunsdrošībai vienmēr jābūt pirmajā vietā.

- Par to, kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā plašāk skaties pie VUGD padomiem: http://www2.112.lv/content/view/91/150/

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!