Tiem, kas seko līdzi novitātēm, līdzās pārbaudītām vērtībām der izmēģināt arī šī pavasara jaunumus. Sējai un stādīšanai dobēs un siltumnīcās sēklu tirgotāji piedāvā vairākas jaunas dārzeņu šķirnes, kam sēklas ir arī pārfasētas no lielajiem profesionālo sēklu iepakojumiem.

Gurķi

'Cross Country F1' (SIA Agrimatco Latvia) – lauka gurķi, piemēroti gan skābēšanai, gan marinēšanai. Laba slimību izturība pret kraupi, gurķu iedegām, vidēja izturība pret gurķu mozaīkas vīrusu, īsto miltrasu.

'Faster F1' (SIA Agrimatco Latvia) – lauka gurķi ar labu stresa noturību. Laba izturība pret kraupi, mozaīkas vīrusu, īsto miltrasu.

Tomāti

Foto: Shutterstock

Joprojām iecienīti ir melnīgsnējie, mākslinieciskie (sārti violetie, dzeltenvioletie un citu krāsu) tomāti, kam pamatā dominē violetā krāsa. Diemžēl daudzas šo moderno tomātu šķirnes nav noturīgas, tās šķeļas, atgriežas pie senčiem. Lai varētu ievākt sēklas, dārzkopim tās jāpaaudzē vairākus gadus, līdz šķirne nostabilizējas.

Viktorijas smaids (Valdis Pūliņš) – vidēji agrīna šķirne ar kartupeļu tipa lapām. Augļi ovāli un bumbiera formas, zaļā krāsā ar tumši zaļām, sarkanām un dzeltenām svītrām, sulīgi, saldi, līdz 200 gramus smagi. Auga augstums siltumnīcā ap 1,7 metriem. Ražo līdz salnām.

Indiāņu rezervāts (Valdis Pūliņš) – vidēji agrīna, ražīga šķirne. Augļi dzeltenā krāsā ar sarkanām svītrām, saldi, sulīgi, 400 līdz 500 gramu svarā. Auga augstums 1,5 līdz 1,7 metri. Var audzēt ar divām galotnēm.

Sibīrijas pantera (Valdis Pūliņš) – vidēji agrīna šķirne. Augļi sarkani, pie kātiņa melni, plakani apaļi, gaļīgi, ar plānu miziņu, svars līdz 250 gramiem. Auga augstums 1,5 līdz 1,6 metri. Audzē ar 1 līdz 2 galotnēm.

Ciemata zilais ūdenskritums (Valdis Pūliņš) – agrīna šķirne. Augļi sarkani, pie kātiņa melni, apaļi, 60 līdz 120 grami svarā, sulīgi, ar labu garšu. Auga augstums 1,9 līdz 2 metri. Audzē ar 2 līdz 3 galotnēm.

Ķurta netīrais (Valdis Pūliņš) – vidēji vēlīna šķirne ar ļoti interesantas krāsas tomātiem – sarkani pelēcīgiem ar tumšu krāsu pie kātiņa, svarā līdz 300 gramiem, ar labu garšu. Pirms nogatavošanās augļi izskatās, it kā būtu pārklāti ar dubļiem vai putekļiem. Auga augstums 1,8 metri. Audzē ar divām galotnēm.

Ananasa sirds (Valdis Pūliņš) – vidēji agrīna, ļoti ražīga šķirne. Augļi zaļi dzeltenbrūni ar nelielu sārtumu, plakani, apaļi vai sirds formas, 200 līdz 500 gramus smagi, gaļīgi, ar izcilu garšu. Auga augstums 1,4 līdz 1,6 metri. Var audzēt ar divām galotnēm.

Mis Forje (Valdis Pūliņš) – vidēji agrīna šķirne. Augļi skaisti, lieli, plakani apaļi, neona rozā krāsā ar tumši zilu, to svars 300 līdz 400 grami, mīkstums salds, sulīgs. Augsta raža. Auga augstums 1,6 metri.

'Giulietta F1' (SIA Agrimatco Latvia) – San Marzano tipa tomāti. Augļi ap 200 gramus smagi, gareni, sarkani, sulīgi, ļoti garšīgi. Augstražīgi un slimību izturīgi.

'Cupidissimo F1' (SIA Agrimatco Latvia) – sirds formas augļi, gaļīgi, garšīgi, svarā 250 līdz 270 grami, labi glabājas.

'Honey Moon F1' (SIA Agrimatco Latvia) – lielaugļu šķirne. Augļi apaļi, 250 līdz 300 gramus smagi, viegli rozā krāsā.

'Voluptuoso F1' (SIA Agrimatco Latvia) – augļi 'Vērša sirds' formas, gaļīgi, garšīgi, sver 200 līdz 250 gramu.

'Sakura F1' (SIA Agrimatco Latvia) – ķiršu tomāti, 18 līdz 22 grami svarā, veido garus ķekarus vienā zarā.

'Goldwin F1' (SIA Agrimatco Latvia) – dzelteni, ļoti saldi ķiršu tomāti, sver 25 gramus, ķekarā 12 līdz 15 augļu.

'Bellastar F1' (SIA Agrimatco Latvia) – sarkanas miniplūmītes. Augļi 12 līdz 15 gramus smagi, ļoti saldi.

'Rozestar F1' (SIA Agrimatco Latvia) – rozā miniplūmītes, sver ap 15 gramu.

Purpura rīts (dārzniecība Neslinko) – ar neparasti skaistiem augļiem. Gataviem tomātiem krāsojums dzeltens, kas pakāpeniski pāriet violetā tonī. Lieli un vidēji galda tomāti uzgriešanai un salātiem. Piemēroti audzēšanai segtajās platībās, augums 1,7 metri, audzē uz centrālās galotnes un vienas pazarītes.

Karalis Kārlis (dārzniecība Neslinko) – šķirne ar lieliem, sarkaniem, miltainiem augļiem, kam ir plāna miziņa. Sviestmaižu tomāti. Piemēroti audzēšanai segtajās platībās, atstājot centrālo galotni vai centrālo galotni un vienu pazarīti. Augs sasniedz 1,8 metru augstumu. Ienākšanās laiks vidējs.

CIC (dārzniecība Neslinko) – vidēji lielas plūmītes, saldas, stingras, gatavas krāsojas sārtas ar oranžām svītriņām. Ražot sāk vidēji agri un ražo pakāpeniski līdz rudenim. Audzē segtajās platībās vai nojumēs, atstājot centrālo galotni un vienu pazarīti. Auga augstums 1,6 metri.

'Mamston F1' (SIA IR) – jauns rozā tomāts plēves siltumnīcām. Augļi 170 līdz 190 gramus smagi, stingri, izturīgi pret plaisāšanu un sauso galotņu puvi, viegli transportējami. Augļus ieteicams vākt pilnīgi nogatavojušos, jo tad tiem ir vislabākā garša. Hibrīds izturīgs pret stresa apstākļiem, kad ir maz gaismas, augsta temperatūra vai krasas temperatūras svārstības. Var audzēt uz 1 līdz 2 stublājiem.

Amatieris (dārzniecība Neslinko) – augļi vidēji lieli, apaļi, gludi, piemēroti gan svaigai ēšanai, gan konservēšanai. Augi vienmēr ar labu ražību, parasti līdz vēlam rudenim saglabā zaļu, spēcīgu lapojumu. Audzē zem segumiem, atstājot centrālo galotni un vienu pazarīti.

Samta plūme (dārzniecība Neslinko) – Latvijā selekcionēta šķirne, piemērota audzēšanai uz lauka vai nojumēs, kurām ir tikai jumts, bet sānu malas atklātas. Vidēji agrīna ar garu ražošanas periodu. Pēdējos augļus novāc, kad naktīs regulāri ir migla. Augļi plūmveida, samtaini, ar pabiezu mizu. Izmantojami cepšanai, marinēšanai, skābēšanai. Augs var izaugt līdz 1,7 metriem. Augstumu un dzinumu skaitu regulē atkarībā no nojumes augstuma.

'Tobolsk F1' (SIA Kurzemes sēklas) – ātri augošs, indeterminants (1,5 līdz 2 metru) hibrīds. Augļi ļoti izlīdzināti, sver 220 līdz 250 gramus. Ļoti mazs attālums starp ķekariem. Piemēroti audzēšanai neapsildāmās stikla vai plēves seguma siltumnīcās. Laba slimību izturība.

Asie pipari

Foto: Shutterstock

Jaunums aso piparu cienītājiem ir ļoti asie pipari 'Scorpion' dažādās krāsās (sarkanā, šokolādes, krēmkrāsā). Ja ciparu (asuma) skalā etalonam 'Habanero' tiek dotas 10 balles, tālāk skalu turpina asie pipari 'Jolokia' (10++). Visugunīgākie pēc asuma pakāpes pašlaik ir 'Scorpion' (10+++).

'Long Trinidad Scorpion Red' (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10. Šķirnes izcelsmes valsts Trinidādas sala Venecuēlas ziemeļaustrumos. Augļi ar Trinidādas pipariem raksturīgu aromātu un smaržu, krāsojas no zaļas uz sarkanu krāsu. Stādi sasniedz 1 metru augstumu. Mazprasīgi un viegli audzējami.

'Trinidad Moruga Scorpion Chocolate' (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+++. 2012. gadā atzīts par asāko kaltēto piparu, bet nu savu statusu jau zaudējis. Augļi krāsojas no tumši zaļas uz šokolādes brūnu krāsu. Piemēroti žāvēšanai un malšanai. Var sasniegt 1,4 metru augstumu. Mazprasīgi un viegli audzējami.

'Trinidad Moruga Scorpion Yellow' (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Augļi ar Trinidādas pipariem raksturīgu aromātu un smaržu, turklāt jauniem augļiem raksturīga citrusu garša. Augļi krāsojas no gaiši zaļas uz dzeltenu krāsu. Augi sasniedz 1,2 metru augstumu. Mazprasīgi un viegli audzējami.

'Trinidad Moruga Scorpion Red' (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10++. Augļi ar Trinidādas pipariem raksturīgu aromātu un smaržu, krāsojas no gaiši zaļas uz sarkanu krāsu. Augi sasniedz 1,2 metru augstumu. Mazprasīgi un viegli audzējami.

'Bhut Jolokia Ghost Hot White' (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Izcelsmes valsts Indijas ziemeļaustrumi. Augļi krāsojas no gaiši zaļas līdz baltai krāsai. Stādi 0,8 metrus augsti. Nepieciešamas iemaņas audzēšanā.

'Bhut Jolokia Ghost Hot Mustard' (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Augļi krāsojas no zaļas līdz izteikti olīvzaļai un pilngatavībā iegūst sinepju krāsu. Augi 0,8 metrus augsti ar nenoturīgu augumu. Nepieciešamas iemaņas audzēšanā.

'Bhut Jolokia Ghost Hot Chocolate' (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Augļi krāsojas no zaļas līdz gaiši brūnai un pilngatavībā iegūst šokolādes brūnu krāsu. Daudz saldāki par citiem 'Bhut Jolokia' radiniekiem. Stādi 0,8 m augsti, ar plašiem sānu dzinumiem. Nepieciešamas iemaņas audzēšanā.

'Bhut Jolokia Ghost Hot Red' (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Augļi krāsojas no zaļas uz sarkanu krāsu. Augi 0,8 metrus augsti, ar plašiem sānu dzinumiem. Mazprasīgi un viegli audzējami.

'Bhut Jolokia Cappuccino' (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Augļi krāsojas no zaļas uz zaļgani sarkanu, bet pilngatavībā iegūst sarkanbrūnu krāsu. Augi 0,8 metrus augsti, ar plašiem, nenoturīgiem sānu dzinumiem. Nepieciešamas iemaņas audzēšanā.

Spināti, redīsi, ziedkāposti, galviņkāposti un kabači

Foto: Shutterstock

Spināti

'Viking' (SIA Kurzemes sēklas) – lietošanas gatavību sasniedz agri (45–60 dienās). Sēklas uz lentes – 4 metrus garo, ūdenī šķīstošo lenti klāj dobē, dziļi iekoptā, barības vielām bagātā augsnē, 1 līdz 2 centimetru dziļā vadziņā, no aprīļa līdz jūnijam.

Redīsi

'Vodka' (SIA Kurzemes sēklas) – audzēšanai pavasara un rudens periodā siltumnīcā un laukā, dobēs. Sēj auglīgā, irdenā augsnē 15 līdz 20 centimetru attālās rindās ar 4 līdz 8 centimetru attālumu starp sēklām. Mitrumprasīgi. Ienākas 35 līdz 40 dienās pēc sējas. Saknes garums 15 līdz 20 centimetri.

'Filipar F1' (SIA IR) – audzēšanai pavasarī un rudenī. Ātraudzīgi, spilgti sarkanā krāsā ar spīdumu, laba iekšējā struktūra, izturīgi pret izkurtēšanu. Īsi, stingri laksti.

Ziedkāposti

'Almagro F1' (SIA IR) – veģetācijas periods 80 līdz 85 dienas. Augi spēcīgi augoši, veselīgi, veido lielas lapas, kas labi apsedz galviņu. Blīva, smaga, ļoti kvalitatīva galviņa. Stabils veģetācijas periods arī mazāk labvēlīgos laika apstākļos. Var audzēt dažādos termiņos, der arī vasaras ražai.

Galviņkāposti

'Storidor F1' (SIA IR) – ilgstošai uzglabāšanai (līdz jūnijam), veģetācijas periods 135 dienas. Galviņa sver 2,5 līdz 3,5 kilogramus, tā ir stabili novietota uz augsta kacena, kas atvieglo novākšanu. Šķirne piemērota svaigam tirgum un salātiem. Galviņai ir plānas lapiņas, līdz ar to mazāk zudumu, to arī viegli notīrīt. Laba izturība pret tripsi.

'Adelco F1' (SIA IR) – populārā hibrīda 'Ramco' jaunā versija. Tāpat kā vecākais brālis, arī 'Adelco' ir paredzēts skābēšanai. Izaug 125 līdz 130 dienās. Satur daudz cukura, tādēļ skābējot var iegūt ļoti kvalitatīvus un garšīgus skābos kāpostus. Veido 6 līdz 8 kilogramus smagas galviņas, kas izvietotas uz augsta kacena. Augsta izturība pret fuzariozi, maz bojā tripsis.

'Bolikor F1' (SIA IR) – veģetācijas periods 58 līdz 60 dienas. Galviņas izlīdzinātas, veselīgas, ar plānām lapām, svars 1,6 līdz 2,1 kilogrami, novietotas uz augsta kacena un pārklātas ar spēcīgu vaska kārtiņu. Laba izturība pret plaisāšanu. Var audzēt zem agrotīkla vai plēves siltumnīcās.

Kabači

'Angelina F1' (SIA IR) – agrīna, ražīga balto kabaču hibrīdšķirne. Cilindriskie augļi nemaina krāsu un formu visā augšanas periodā, labi transportējami. Augs kompakts, ar īsiem starpposmiem, kas atvieglo ražas novākšanu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!