Foto: Shutterstock
Sociālo tīklu domubiedru grupās allaž ir padoms it visām dzīves situācijām, turklāt šādas grupas ir izveidotas arī dārza mīļiem, kur nereti sniedz padomus, kas ir aplami un var nodarīt tikai ļaunu. Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) arī atgādina, ka vasaras periodā domubiedru grupās tiek ieteikts kultūraugu kaitēkļu apkarošanai izmantot biocīdus – "Neostomazānu" un "Cobru", kurus nekādā gadījumā nevajadzētu pielietot!

Atsākoties dārzu darbu sezonai, aktivizējušās dažādas sociālo tīklu tematiskās domubiedru grupas, kurās tiek ieteikts kultūraugu kaitēkļu apkarošanai izmantot biocīdus – plašāk ieteiktie ir "Neostomazāns" un "Cobra".

Kā savā mājaslapā atgādina VAAD, "Neostomazāns" ir veterinārijā izmantojams preparāts ārīgai lietošanai zirgiem, suņiem un kaķiem, kuru izmanto mušu, blusu, ērču un utu invāzijas novēršanai un ārstēšanai, kā arī aitu, cūku, trušu un liellopu novietnēs to lieto kā izsmidzināmo līdzekli pret mušām. Savukārt "Cobra" ir aerosols rāpojošu kukaiņu, piemēram, skudru, blusu, prusaku un zirnekļu apkarošanai, kā arī to izmanto lidojošu kukaiņu apkarošanai, piemēram, mušu, odu, lapseņu un kožu iznīcināšanai iekštelpās un arī brīvā dabā.

" "Neostomazāna", "Cobras" un citu biocīdu sastāvā ir bīstamas ķīmiskas vielas, un, lietojot šos preparātus neparedzētam mērķim, piemēram, augu apstrādei, – sekas var būt neprognozējamas – videi, bet jo īpaši cilvēku veselībai," brīdina VAAD. "Patērējot uzturā šādi apstrādātus augus, var rasties akūti un hroniski veselības traucējumi. Iespējamās saindēšanās pazīmes uzreiz pēc apstrādātās produkcijas apēšanas – vemšana, caureja un slikta dūša. Savukārt, ēdot šādu produkciju ikdienā, piemēram, dārzeņus visas vasaras garumā, iespējami aknu bojājumi, gremošanas sistēmas traucējumi, var tikt ietekmēta reproduktīvā veselība, pieaug vēža risks utml."

Tāpat VAAD norāda, ka, ja šie preperāti – "Neostomazāns" un "Cobra" – nonāk vidē, tie var iznīcināt visu dzīvo, tajā skaitā ne tikai kaitēkļus, kurus ir vēlme apkarot, bet arī derīgos dzīvos organismus, piemēram, kukaiņus, mikroorganismus, putnus, kuri ēd saindētos kukaiņus un zivis, ja preparāts iekļūst ūdenī. "Līdz ar to apstrādātā teritorija uz kādu brīdi pārvēršas par "mirušo" zonu," piebilst VAAD. Tie arī mājaslapā atgādina, ka Neostomazāna lietošanas instrukcijā ir brīdinājumi, ka tas ir toksisks zivīm un bitēm, to nedrīkst lietot produktīviem dzīvniekiem un tas nedrīkst nonākt jebkāda veida ūdenstilpnēs.

"Augu kaitēkļu apkarošanai atļauts lietot tikai augu aizsardzības līdzekļus, kas šim mērķim Latvijā reģistrēti!" uzsver VAAD.

Iestāde mudina iegādāties tikai Latvijā reģistrētus augu aizsardzības līdzekļus (AAL). "Uz katra AAL marķējuma ir informācija par AAL paredzēto lietojumu, devām un nogaidīšanas laiku līdz ražas novākšanai, produkta fizikāli ķīmiskais raksturojums utt. Informācija, kas atrodama uz marķējuma, nav nejauša, jo katras norādes pamatā ir virkne pētījumu, kas veikti gan laboratorijās, gan lauka apstākļos, lai novērtētu AAL efektivitāti un drošumu," apgalvo VAAD.

"Katram, kurš pieņem lēmumu lietot kādu ķīmisko AAL, ir jāatceras, ka marķējuma ievērošana nav tikai likumdošanas prasība," piebilst VAAD, "tā vistiešākajā veidā var ietekmēt katru no mums gan fiziski, gan finansiāli. Tādēļ AAL jālieto ar augstāko atbildības līmeni, vienmēr atceroties, ka nepareiza to lietošana var radīt paliekošu negatīvu ietekmi uz apkārtējo vidi, uz mūsu un mūsu bērnu veselību."

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!