Fоtо: Shutterstock
Ir ģimenes, kurās attiecību tēma, dzimumaudzināšanas jautājumi nebūt nerada nekādu mulsumu, par to tiek runāts tikpat atklāti, kā par ikdienišķām lietām. Taču ir ģimenes, kurās bērnu interesējošie jautājumi par viņu rašanos, par vienaudžu savstarpējām attiecībām var pat raisīt vaigos sārtumu, stostīšanos un atbilžu meklēšanu, kas bieži aprobežojas ar "tu vēl esi par mazu", "man tagad nav laika" vai "ej, pavaicā tētim".

Lūk, piedāvājam aplūkot vairākus, visai tipiskus dažāda vecuma bērnu jautājumus vecākiem, un vēlamo reakciju uz tiem! Atbilžu špikerus sagatavojuši "Papardes zieds" speciālisti.

Jautā četrus gadus vecs bērns: "Kā es esmu radies?"

Šis ir klasisks jautājums. Pirms atbildēt, vajadzētu noskaidrot, vai viņš patiešām vēlas uzzināt, kā viņš radās. Četrus gadus veci bērni lietas uztver burtiski. Tāpēc vārdi ir jāizvēlas ļoti uzmanīgi un jāsniedz vienkāršas atbildes. Ja bērns ir vecāks (virs astoņiem gadiem), tad var atbildēt detalizētāk.

"Mamma un tētis tevi radīja. Sākumā tu biji ļoti mazs un augi mammas vēderā, līdz biji gana liels, lai nāktu ārā.

"Tu izaugi mammas vēderā. Bērniņš tur sāk augt, kad satiekas ola no mammas un sēkla no tēta."

Vaicā septiņus gadus vecs bērns, atnākot mājās no skolas: "Vai es esmu seksīgs?"

Ir ļoti daudz iemeslu, kāpēc sabiedrība ir apsēsta ar ārējo izskatu. Pat mazi bērni uztver šīs ziņas un var justies nedroši par savu izskatu. Būtu jānoskaidro, kāpēc šāds jautājums ir radies.
"Tu esi pārāk mazs, lai būtu seksīgs, bet tu esi skaists. Kur tu dzirdēji par seksīgumu?"

"Nē, taču tu vari būt seksīgs, kad būsi vecāks. Seksīgs nozīmē gan to, kā tu jūties, gan to, kā tu liec justies kādam citam."

Fоtо: Shutterstock

Sēžot ārā saulītē, tavs 11 gadus vecais dēls saka: "Kaut es būtu muskuļotāks."

Dažkārt pusaudzim ir vieglāk domāt par "ja vien", nenovērtējot to, kas viņam ir. Atgādini, ka ne viss slēpjas izskatā, bet arī tajā, kāds viņš ir kā personība, kā viņš izturas pret citiem, kāpēc viņa draugiem viņš patīk – tas ir svarīgākais.

Pusaudži viegli pakļaujas seksuālajām atsaucēm medijos, tāpēc tam var būt lielāks iespaids uz viņu uzvedību. Mediji bieži vien rāda "perfektu" ķermeni kā normālu, tas var ļoti ietekmēt meiteņu un puišu pašvērtējumu un apmierinātību ar savu ķermeni. Tas var arī ietekmēt viņu attiecības. Ir svarīgi, lai pusaudži zinātu, ka katram ir savas formas un izmēri, viņiem nevajadzētu ticēt visam, ko redz/dzird/lasa medijos.

"Kāpēc tu tā saki? Tu esi izskatīgs tāds, kāds tu esi."

"Vai tu domā, ka cilvēki uz tevi skatītos citādāk, ja tev būtu lielāki muskuļi? Kāpēc tu domā, ka tas būtu labāk?"

Kāpēc daži cilvēki precas, bet daži nē?

Fоtо: Shutterstock

"Kāpēc daži cilvēki precas, bet daži nē?" – jautā tavs deviņgadīgais bērns

Ir daudz dažādu ģimeņu. Tavs bērns ar tām visām sastapsies skolā. Tas var raisīt ziņkārību par šīm atšķirībām, jo bērns salīdzina sevi ar citiem.

"Nav tāda likuma, kas teiktu, ka visiem ir jāprecas, taču daudzi cilvēki to vēlas, jo kāzas būšanu kopā viņiem padara daudz īpašāku. Daži no mūsu draugiem ir precējušies, daži nav. Tie, kas nav precējušies, viens otru mīl tikpat ļoti, cik tie, kas ir precējušies."

"Lielākoties tā ir izvēle. Dažādi cilvēki domā dažādas lietas. Ja cilvēki ir reliģiski, viņiem tas var šķist ļoti svarīgi."

Kas man kaiš, ka viņa vairs negrib satikties?

Fоtо: Shutterstock

Tava 12 gadīgā dēla draudzene nav viņam zvanījusi jau vairāk nekā nedēļu. Kad tu viņam pajautā, vai viss kārtībā, viņš atzīstas, ka viņi ir izšķīrušies: "Kas man kaiš? Kāpēc viņa vairs negrib ar mani satikties?"

Centies atcerēties, kā tas bija, kad tu pats piedzīvoji savu pirmo šķiršanos. Kad esi jauns, ir viegli sākt domāt, ka tā ir tava vaina, ja attiecības beidzas. Tavas pirmās attiecības var ļoti celt pašapziņu, tāpēc, kad tās beidzas, šī pārliecība var tikt sadragāta.

Visi jūtas slikti, kad beidzas attiecības – pastāsti, ka tas nav nekas neparasts. Pastāsti dēlam, ka tas, ko viņš jūt, ir normāli un pāries pēc kāda laika.

Izstāsti, ka pats esi bijis šādā situācijā, ka viņš ar laiku jutīsies labāk. Tajā pašā laikā mēģini viņam parādīt, ka viņš ir īpašs, atgādinot par viņa draugiem, kuriem viņš rūp.

"Tev nekas nekaiš. Cilvēki bieži šķiras, jo viņu jūtas ar laiku mainās vai viņi vienkārši atsvešinās. Izšķirties ar kādu, kurš tev daudz nozīmē, ir ļoti skumji, taču katras attiecības tev ļauj uzzināt vairāk par to, kas un kāds tu esi, ko tu vēlies no cilvēka, ar kuru tev ir tuvas attiecības."

"Atceries visas savas labās īpašības, kas sākumā lika tavai draudzenei ar tevi satikties. Jūs kopā piedzīvojāt daudz ko labu, taču atrast kādu, kas ir piemērots tieši tev, ir ļoti grūti. Tāpēc lielākā daļa cilvēku nepaliek kopā ar savu pirmo partneri, viņi to dara, kad ir vairāk nekā 20, 30 gadus veci. Daži tā arī nekad neatrod sev īsto. Centies izbaudīt laiku ar saviem draugiem tagad un mācies no iegūtās pieredzes, lai nākotnē attiecības būtu veiksmīgākas".

Kad man sāks augt krūtis? Kāpēc man vēl nav mēnešreizes?

Fоtо: Shutterstock

"Kad man sāksies pubertāte? Kad man būs krūtis?" tava 11 gadus vecā meita jautā, jo viņas draudzenei tikko sākušās mēnešreizes.

Ir svarīgi būt atvērtam pret savu meitu jau no viņas pirmā jautājuma par pubertāti, neatkarīgi no tā, cik jauna viņa ir. Meitenēm būtu jāzina, ka ir pilnīgi normāli, ja mēnešreizes sākas 10–15 gadu vecumā, dažkārt pat ātrāk (astoņu gadu vecumā). Nedrīkst aizmirst arī puišus, kuriem var būt savi jautājumi un bažas par šo tēmu. Tieši zēni bieži vien tiek atstāti neziņā. Bērniem bieži rodas bažas, kad citi attīstās ātrāk vai lēnāk par viņiem, tāpēc viņiem ir nepieciešama pieaugušo palīdzība, lai to saprastu.

"Katrs attīstās citādākā laikā. Vai esi pamanījusi, kādas izmaiņas savā ķermenī, par kurām tu gribētu parunāt?"

"Tas var notikt jebkurā brīdī. Tas noteikti būs, pirms tev paliks 16. Parasti vienas ģimenes sievietēm tas notiek līdzīgi, man mēnešreizes sākās, kad man bija 14, droši vien arī tev tā būs."

"Man šķita, ka visām meitenēm manā vecumā ir mēnešreizes. Kāpēc man vēl nav?" jautā tava 13 gadus vecā meita.

Fоtо: Shutterstock

Katrs attīstās citādāk, pubertāte nav izņēmums. Pastāsti savai meitai, ka viņa nav vienīgā 13 gadus vecā meitene, kurai nav mēnešreižu. Patiesībā pubertāte zēniem un meitenēm var sākties 8–18 gadu vecumā.

Taču, ja tu vai tava meita esat noraizējušās par mēnešreižu nesākšanos, tad iedrošini meitu parunāt ar ģimenes ārstu, piedāvā iet kopā ar viņu, ja viņa vēlas.

"Viss ir kārtībā, tu neesi vienīgā. Daudzām meitenēm mēnešreizes nesākas līdz pat 16 gadu vecumam vai pat ilgāk. Tev tās drīz sāksies, bet tikmēr izbaudi to, ka tev nav jādomā par higiēniskajām paketēm un tamponiem."

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !