bērns, bailes, vakcīna, pote
Foto: Shutterstock
Bērnu asaras, spiedzieni un dažkārt pat fiziska aizstāvēšanās, kā piemēram, košana vai spārdīšanās, pošu laikā daudziem dakteriem nav sveša. Bērna trakošanu, ieraugot adatu, piedzīvo ne tikai ģimenes ārsti vai māsiņas, bet arī zobārsti. Atklājam efektīvus veidus, kā vecāki un ārsti var palīdzēt bērnam pārvarēt bailes no adatām.

"Manas meitas Elsijas bailes no adatām ir tik lielas, ka katru reizi, kad dodamies pie daktera, lai uztaisītu kārtējo poti, man viņa ir jātur klēpī un cieši jāapskauj, jo citādāk mazā spārdās, spiedz un visādi citādi neļauj dakterim izdarīt dūrienu," portālam "Todaysparents" atzīst meitenes tētis. Viņš skaidro, ka ikdienā Elsija ir mierīgs bērns, taču, ieraugot adatu, viņa pilnīgi mainās. "Jāatzīst, ka tas ir nedaudz biedējoši un skumji vienlaicīgi, un diemžēl tas turpina atkārtoties," stāsta tēvs. Vecāki atzīst, ka ir īpaši norūpējušies, jo viņu jaunākā meita, ieraugot māsas reakciju, uzskata, ka arī viņai būtu jābaidās no adatām.

Ar līdzīgu pieredzi var dalīties lielākā daļa vecāku. Kas ir tas, kas liek mazajiem tik ļoti baidīties no adatām? Sāpes, nepatīkamās sajūtas vai kāds traumatisks atgadījums? Psiholoģe un pediatrijas profesore Kristīne Čambersa atzīst, ka tieši trešais iemesls ir visbiežākais cēlonis cilvēku bailēm no adatām. "Esmu strādājusi ar simtiem bērnu un pieaugušo, kuri izjūt bailes no potēm. Gandrīz visi no viņiem ir spējīgi atcerēties vienu traumatisku ārsta apmeklējumu, pēc kura bailes ir pieņēmušās spēkā," stāsta psiholoģe.

Ir cilvēki, kuriem pieaugot, bailes no adatām samazinās vai pazūd pavisam. Par spīti tam, ir arī gadījumi, kad cilvēki izvairās doties pie ārstiem, jo baidās, ka, lai veiktu pilnvērtīgu veselības izmeklējumu, dakteris izmantos adatu. Šīs bailes, kas bieži vien pārvēršas fobijā, cilvēki iegūst jau bērnībā, tāpēc, lai bailes neradītu apgrūtinājumu vēlāk, vecākiem ir apzināti jācenšas palīdzēt bērnam tās pārvarēt.

Līdz 14 gadu vecumam Latvijā bērniem ir jāsaņem vismaz 20 vakcinācijas. Dažiem bērniem un viņu vecākiem tas nozīmē vismaz 20 mokošus ārsta apmeklējumus ar spriegšanu, kliegšanu, spārdīšanos un košanu.

  • Ar to, kādas vakcinācijas un kurā vecuma posmā bērniņam ir jāveic, vari iepazīties šeit.

Portāls "Todaysparents" piedāvā dažus vienkāršu paņēmienus, kā samazināt bērna bailes no potēm un cita veida procedūrām, kurās ir iesaistītas adatas. Šie paņēmieni palīdzēs bailes noturēt grožos un neļaus tām pārvērsties smagākā stadijā – fobijā.

Ieteikumi, kā samazināt bērna bailes

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ieteikumi, kā samazināt bērna bailes, ir atkarīgi no vecuma. Mazulim nederēs tas, kas der deviņgadīgam bērnam un otrādi.

Mazulis

Bērniem šajā vecumā ļoti svarīgs ir fiziskais kontakts. Tas ir visa pamatā. Portāla "ImmunizeBC" eksperti iesaka vecākiem būt mierīgiem un potes laikā bērnu turēt sev cieši klāt. Protams, par labāko veidu, kā turēt bērnu, jāvienojas ar ārstu, kurš veiks vakcīnu.

Zīdaini var nomierināt arī barošana ar krūti. To var darīt pirms, pēc vai potes laikā, ja tas ir iespējams. Tāpat tieši pirms vakcinācijas bērnam var dot cukurūdeni, kas smadzenēs atbrīvo dabiskās sāpju mazināšanas ķimikālijas.

Lai uztaisītu cukurūdeni, sajauc 10 mililitrus silta, bet ne karsta ūdens, ar vienu tējkaroti cukura. Pirms došanas bērnam, noteikti pārliecinies, vai tas nav par karstu. To var izdarīt, piemēram, uzpilinot nedaudz cukurūdens uz savas rokas.

Tāpat var lietot arī anestēzijas krēmus, kuri palīdz sāpju mazināšanai. "Premium medical" klīnikas ārsti stāsta, ka tā nepalīdzot vakcīnu gadījumā, taču to var lietot tad, ja zīdainim tiek ņemti asins paraugi. Uzņēmuma pārstāve stāsta, ka patiesībā sāp nevis duršanas process, bet brīdis, kad ķermenī tiek ielaists vakcīnas šķidrums. Ja vecāki uzskata, ka bērnam ir nepieciešams pirms asins nodošanas uzsmērēt anestēzijas krēmu, pēc tā ir jājautā māsiņai.

Bērndārznieks

Pirms potes veikšanas, pabrīdini bērnu, ka šajā reizē, dodoties pie ārsta, tiks veikta arī vakcīna. Labāk ir nerunāt par šo nepatīkamo piedzīvojumu vairāk nekā nedēļu iepriekš, jo tad tavs mazais visu atlikušo laiku līdz ārsta apmeklējumam var būt nemierīgs un satraukts. Tāpat ir ieteicams ar bērnu aprunāties arī pēc vakcīnas veikšanas. Pārrunājat piedzīvoto pieredzi un sajūtas. Iespējams, bērns pats tev atklās, kas viņam vislabāk palīdz pārvarēt bailes.

Vakcinācijas laikā centies novērst bērna uzmanību no adatas. Neļauj viņam uz to skatīties. Novērs mazā uzmanību ar dziedāšanu, kādu skaitīšanas spēli vai līdzi paņemto rotaļlietu.

Tāpat kā mazuļiem, arī bērniem šajā vecumā reizēs, kad ir nepieciešams noņemt asinis, māsiņai var palūgt uzsmērēt anestēzijas krēmu.

Skolas vecuma bērns

Uzmanības novēršana no adatas var palīdzēt arī skolas vecuma bērniem. Tāpat var mēģināt arī veikt dziļas ieelpas un izelpas, kas var palīdzēt samazināt sāpes.

Ja redzi, ka tavs bērns sāk satraukties, izskaidro, cik pote ir nepieciešama un ka sāpēs būs īslaicīgas. Nekādā gadījumā nemelo bērnam. Viņam ir jāzina taisnība, tāpēc necenties viņu apmānīt, sakot, ka tas nesāpēs.

Gluži tāpat kā ar mazākajiem, arī ar skolas vecuma bērniem ir ieteicams pārrunāt ārsta apmeklējumu. Sarunas laikā centies izcelt vakcīnas procesa pozitīvo pusi.

Pēc veiksmīgi izturētas vakcīnas, vari bērnam piedāvāt apbalvojumu, piemēram, saldējumu vai kādu citu gardumu. Psiholoģe gan atgādina, ka apbalvojumu nevajadzētu izmantot kā veidu, lai pierunātu bērnu doties uz vakcināciju. Piemēram, tu vari bērnam teikt - "Mēs varam aiziet pēc kaut kā garšīga pēc tam, kad tev tiks uztaisīta pote" tā vietā, lai teiktu "Ja mēs aiziesim uz poti, tu varēsi dabūt kaut ko garšīgu."

  • Šie nebūt nav vienīgie ieteikumi, kas var palīdzēt bērnam pārvarēt bailes no potēm. Ar citiem padomiem vari iepazīties šeit.

Vecāku un ārstu sadarbība

Foto: Shutterstock

Lai veiksmīgi tiktu pārvarētas bailes no vakcinācijas, vecākiem un ārstam ir jāstrādā komandā.
Pirms potes veikšanas aprunājies divatā ar ārstu un izstāsti, ka bērnam ir bail no adatām, un, iespējams, vakcīnas veikšana aizņems daudz vairāk laika, nekā paredzēts. Dažkārt bērna uztraukumu un bailes var palīdzēt pārvarēt arī ārsti, piemēram, izstāstot kādu joku. Speciālisti ik dienas saskaras ar bērniem, kuri nelabprāt vakcinējās. Iespējams, ārsts zina kādu efektīvu metodi, par kuru tu iepriekš nezināji.

Tāpat jūsu kopējā sadarbība var noderēt gadījumos, kad bērns satrakojas un viņu ir nepieciešams pieturēt. Pediatre Janna van Tondere atzīst, ka ir gandrīz neiespējami nomierināt kliedzošu bērnu un mierīgi pierunāt viņu vakcinēties. Šādos gadījumos vislabāk ir bērnu pieturēt. Ja vecākiem tas šķiet nepieņemami vai viņi nevēlas to darīt paši, tad pediatre iesaka atstāt telpu un ļaut to izdarīt māsiņām.

Tāpat vecākiem nevajadzētu atrasties telpā, kurā bērns tiek potēts, gadījumā, ja viņi paši izjūt bailes no adatām. Šādos gadījumos bērnu pie ārsta būtu jāved kādam citam ģimenes loceklim. Ja mazais redzēs, ka pat pieaugušais ir satraucies un nervozs ieraugot adatu, viņš nebūt nejutīsies iedrošināts.

Bērnam pieaugot, palielinās viņa sapratne par vakcinācijas nozīmi un nepieciešamību, un vecāku aktīva līdzdalība potēšanās laikā nav nepeiciešama. Protams, ne vienmēr tā notiek. Dažkārt ir situācijas, kad pirmsskolas vecumā bērns neizrāda lielu nepatiku pret adatām, taču, sākot iet skolā, viņa attieksme pret to mainās. Tam var būt divi iemesli – bara instinkts vai traumējoša pieredze.

Ja bailes pārtop fobijā

Foto: Shutterstock

Ja bērns potes laikā histēriski kliedz, raud, spārdās un dažreiz pat kož, visticamāk, ka bailes no adatām ir pārvērtušās fobijā. "Daži bērni pat nespēj izteikt vārdu "adata". Tāpat ir redzēti gadījumi, kad pat medicīnas spirta smarža bērnam var radīt satraukumu un nepatīkamas sajūtas," stāsta bērnu psiholoģe Čambersa.

Ja bailes ir sasniegušas kritisko robežu un pārtapušas fobijā, būtu ieteicams vērsties pie psihologa, kas salīdzinoši viegli un ātri palīdzēs tikt pāri bailēm no adatām. "Pašu spēkiem cilvēki var ar šo fobiju cīnīties vairākus gadus, taču ar pieredzējuša eksperta palīdzību to var uzvarēt pat viena vai divu mēnešu laikā," atzīsta psiholoģe.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!