Foto: Shutterstock
Kā mēdz teikt, visam pienāk pirmā reize, un tāpat ir ar pirmo seksuālo pieredzi. Daži cilvēki to gaida ar patīkamu satraukumu, bet citi, iespējams, no tās baiļu dēļ bēg. Protams, viss nezināmais ir satraucošs un var izraisīt trauksmes sajūtu, taču tas nenozīmē, ka pirmajai reizei jābūt mulsuma pilnai un nepatīkamai. Tāpēc pirms seksam saki ''jā'', pārliecinies, ka tam esi gatavs.

Psihoterapeite Inita Lēna-Goldšteina stāsta, ka neviens jau nevar pateikt, kad ir pienācis tas īstais brīdis – to var sajust tikai pats. ''Manuprāt, ļoti svarīga ir pašapziņa, savas vērtības un robežu apziņa, ka tas ir tavs ķermenis, ka tas pieder tikai tev un nevienam citam. Protams, katram jau pirms tam ir priekšstati par to, kā tas varētu būt, un ir svarīgi, ka ir arī priekšstats par to, kā gribētu, lai tas notiek. Bet nekādā gadījumā nevajadzētu ļauties apkārtējo spiedienam – iespējams, partnera šantāžai, ka attiecības tikas izbeigtas, ja jums nebūs seksa, vai tam, ka citi jau sen stājušies seksuālās attiecībās. Ir gadījumi, kad tas tiek izdarīts spiediena rezultātā, bet sasteigtas dzimumattiecības var ietekmēt tālākās attiecības un izjūtas pret seksu.''

Speciāliste skaidro, ka galvenais, lai pirmā pieredze notiek apzināti. ''Ir jāapzinās, ka tas ar tevi notiks, ka tu to gribi. Iepriekš arī vajadzētu padomāt, kur tas notiks un kad. Tāpat jādomā par izsargāšanos ne tikai no nevēlamas grūtniecības vai slimībām, bet arī lai tas nenotiek alkohola vai narkotiku reibumā, jo tā būs pirmā reize, kuru tu atcerēsies visu mūžu. Tāpēc ir jauki, ja šāda pirmā pieredze notiek attiecībās, kurās ir ne tikai kaisle, bet arī cieņa, iejūtība, rūpes un spēja izrunāties. Protams, nekad nav garantijas, ka attiecības pēc tam nebeigsies, bet vismaz pieredze paliks ar gaišām atmiņām nevis ar riebumu vai sāpēm.'' Viņa īpaši uzsver, ka tam jānotiek apzināti, ka neviens tevi nedrīkst piespiest un ka tu drīksti teikt ''nē'', jo jāatceras, ka svarīgāk ir paša labsajūta, kā izpatikt otram.

Jautāta, kā nepatīkama vai sasteigta pirmā seksuālā pieredze var cilvēku ietekmēt, Lēna-Goldšteina skaidro: '' Ja ir nepatīkama pieredze, var rasties nepatika pret seksuālām attiecībām, var rasties arī bailes vai kauns. Pirmā reize var ietekmēt to, vai sekss arī turpmāk būs jauna tavas dzīves sastāvdaļa vai tomēr nē.''

Foto: Shutterstock
Runāt par intīmo tuvību ne visiem ir viegli, tāpēc atklāt to, ka pieredzes seksuālajā dzīvē tev vēl nav, var būt liels izaicinājums, taču psihoterapeite stāsta, ka nav neviena labāka veida, kā to otram atklāt, kā vienkārši pasakot. ''Noslēpt to tāpat nevar un nemaz nevajadzētu, jo, manuprāt, nevainība ir ļoti liela vērtība. To pasakot otram, viņam būtu jāciena, ka tu esi atklāts un ka tu šo pirmo pieredzi vēlies dalīt ar viņu. Protams, var būt neērti un kauns, bet ja tu vari otram pateikt, ja otrs uzklausa, saprot un ir gatavs arī gaidīt, tad tas kaut kādā ziņā nosaka to, ka otrs būs iejūtīgs un ka pirmā pieredze būs laba.''

Bailes var būt ne tikai no sarunāšanās, bet arī no pašas pirmās reizes. Lēna-Goldšteina skaidro, ka tā ir pavisam normāla parādība, jo, jebko darot pirmo reizi, tev ir nedrošība. ''Es tās nesauktu par bailēm, bet par nedrošību. Protams, tev tāda ir, jo tas nekad iepriekš nav noticis. Tāpat tu uztraucies no tā, kā otrs uztvers tavu ķermeni un tavu sniegumu. Šajā brīdī cilvēks jūtas nedrošs, jo tā ir atklāšanās, tā ir atkailināšanās gan fiziska, gan arī dvēseliska. Tas ir ļoti jūtīgs brīdis, un pēc tam, kad esi atklājies un atdevis savu dārgāko, ir sāpīgi, ja otrs iespļauj sirdī. Protams, ir rozā brilles, kuru dēļ mēdzam pieņemt neapdomīgus lēmumus arī attiecībā uz dzimumdzīvi, bet tam tomēr vajag pieiet ar prātu,'' noslēgumā uzsver speciāliste.

Turpinājumā lasi pirmo seksuālo pieredžu stāstus, kuros cilvēki atklāj savas tā brīža emocijas un sajūtas. Tāpat uzzini lietas, par kurām padomāt pirms nolem, ka īstais brīdis ir tagad.

Mulsums, neziņa, bailes: pirmās reizes pieredzes stāsti

Foto: Shutterstock
''Mana pirmā reize bija ļoti patīkama – ar puisi, ar kuru biju kopā un kuram uzticējos,'' atminas Kristīne. ''Tuvojos 16 gadu vecumam un zināju, ka nenožēlošu, ja mana pirmā reize būs tieši ar viņu, ko patiesi nenožēloju arī šodien. Puisis bija ļoti rūpīgs un saudzīgs. Atceros, ka man sāpēja un viņš teica, ka, ja es tomēr to nevēlos un neesmu tam gatava, mums tas nav jādara. Taču es zināju, ka tas tāpat kādreiz notiks, tāpēc man jāpiecieš sāpes, jo arī nākamajās reizēs tādu vairs nebūs. Tāpat arī priecājos, ka neviens no mums nebija iereibis, kā notiek lielai daļai jauniešu. Diez vai es sev piedotu, ja mana pirmā reize notiktu bezfilmā un ar svešinieku,'' viņa secina.

Arī Maijas pirmā reize bija kopā ar puisi, kuram uzticējās. ''Es biju ļoti nobijusies. Man arī ļoti sāpēja, tāpēc es priecājos, ka viss ātri beidzās. Pēc tam kādu laiku nevarēju saprast, kāpēc cilvēkiem patīk sekss, jo tas taču rada sāpes. Tāpēc arī centos izvairīties no mīlēšanās, bet otrajā reizē jau viss bija kārtībā. Tas, kas visu pirmajā reizē padarīja sarežģītu, bija neveiklā poza, kurā bijām. Lai gan bija sāpīgi, tas tomēr bija jauki, un es neko nenožēloju, jo puisis mani mīlēja, neuzmācās un neko neuzspieda,'' viņa stāsta.

Taču ne visas pirmās seksuālās pieredzes ir vienādas – ir arī tādas, kuras nelabprāt atceramies. ''Man nepatīk atcerēties manu pirmo reizi, jo tas bija ļoti neveikli, sasteigti un nepatīkami. Toreiz biju piedzērusies, un tas notika ar nepazīstamu puisi. Man arī sāpēja, tādēļ es ļoti ātri visu pārtraucu,'' savā pieredzē dalās Laura.

''Mana pirmā reize notika, svinot Jāņus. Bijām aizbraukuši pie drauga uz vasarnīcu, un kādā brīdī ar draugu nolēmām aiziet līdz jūrai, kur satikām divas meitenes. Runājāmies, pēc brīža jau skūpstījāmies un kopīgi gājām atpakaļ uz vasarnīcu, kur nozudām vienīgajā brīvajā istabā. Bija interesanti un mazliet sasteigti, jo jau pavisam drīz draugi klauvēja pie durvīm. Tā arī viss beidzās,'' stāsta Viktors. Viņš prātuļoja, ka, iespējams, bijis nepieciešams gaidīt īsto meiteni, lai pirmā reize notiktu attiecībās ar jūtām, taču nav gribējis arī gaidīt par ilgu, tāpēc izmantoja iespēju. ''Varbūt ir sajūta, ka mazliet pietrūka tas pirmās reizes neveiklums, bet citādi esmu apmierināts ar to, kāda tā izvērtās.''


Lai arī to ne vienmēr atzīstam, vēlamies, lai pirmā seksuālā pieredze notiek kopā ar kādu, kuram jau ir iepriekšējā pieredze, lai blakus būtu kāds, kurš saprot, ko dara, un kurš var palīdzēt kliedēt satraukumu un neziņu. Un Roberta pirmā reize bija kopā ar pieredzējušāku meiteni. ''Man bija 17. Patiesībā viss izdevās tikai ar otro reizi, jo pirmajā, kad bija tāda iespēja, es nobijos. Taču nebija ilgi jāgaida līdz nākamajai reizei, kad abiem bija īstais noskaņojums un, protams, arī izsargāšanās līdzekļi. Tā kā meitene bija pieredzējušāka, viņa mani centās ierobežot, jo biju par strauju un šķita, ka viss beigsies pārāk ātri. Tomēr viss bija tieši tā, kā tam jānotiek. Kad viss bija beidzies, man galā skanēja kāda dziesma, par neko citu nespēju domāt. Iespējams, tas tāpēc, ka gaidīju kaut ko vairāk vai ķermenis nesaprata, kas notiek. Tagad zinu, ka tikai ar laiku sāc izbaudīt procesu.''

Tomēr ir arī tādi, kas savu pirmo reizi vēlas dalīt viens ar otru, kā noticis Sabīnes gadījumā. ''Man šķita, ka tas notiks pēc tam, kad būšu sasniegusi pilngadību, bet ne viss notiek tā, kā iecerēts. Patiesībā tā bija mana iniciatīva, jo es jutos gatava. Sapratu, ka mīlu savu draugu un vēlos arī attiecības ievirzīt nopietnākā līmenī. Protams, toreiz nejutos mierīga – bija satraukums, jo tas ir kaut kas jauns un nezināms. Bet tas viss bija tikai uz īsu mirkli un ātri pazuda. Man arī nebija kauns, iespējams, tāpēc, ka viens otru jau ļoti ilgi pazinām. Un es pavisam noteikti neko nemainītu, ja arī tiktu dota tāda iespēja,'' viņa atminas savu pirmo reizi.

Sabīne arī skaidro, ka, viņasprāt, mūsdienās ir retums, kad puisis un meitene viens otram ir pirmie, bet joprojām ir attiecībās, kā ir viņas gadījumā. ''Tas šķiet tik īpaši, un gribas to sargāt. Un labākais ir tas, ka starp mums ir bezgalīga mīlestība. Iespējams, pat tā dēļ, ka esam pirmie viens otram un viss, kas noticis, ir zelta vērts, negribas strīdiem dot virsroku, bet gribas cīnīties par mīlestību.''

Izsargāšanās, sarunāšanās un ieceres. Kas jāzina pirms seksam teikt ''jā''

Foto: Shutterstock
Lai gan ne katram iespējams jau laikus ieplānot dienu, kad ļausies pirmajai seksuālajai pieredzei, tomēr to nevajadzētu uztvert kā pasaules galu, nedz pieiet tai vieglprātīgi. Tāpat ir lietas, par kurām, pirms pirmajam seksam saki ''jā'', ir jāpadomā. Piemēram, pavisam noteikti tev tam ir jābūt gatavai/am – to nedrīkst sasteigt, jo citādi pieredze var būt neveiksmīga un nepatīkama.

Tik pat svarīgi, cik jautājumus ir uzdot arī reizēs, kad ar seksu nodarbojies jau divdesmito vai trīsdesmito reizi, ir arī justies droši uzdot jautājumus savas pirmās pieredzes laikā, raksta ''Cosmopolitan''. Neviena saruna ar draudzenēm, vecākiem vai informācijas uzmeklēšana internetā nevar tevi sagatavot tam, kā jutīsies tu, kā jutīsies tavs partneris un kas jums abiem patīk. Vienīgais veids, kā visu noskaidrot, ir runājot un uzdodot jautājumus. Šis var palīdzēt ne tikai tad, ja tavs partneris ir pieredzējušāks, bet arī tad, ja jums abiem tā ir pirmā reize – šādi tu vari iedrošināt otru, ka arī viņš vai viņa var ar tevi brīvi runāt.

Iespējams, sekss ir viena no pārspriestākajām tēmām tavā draugu lokā, taču atceries, ka tu nedrīksti savu pirmo pieredzi salīdzināt ar kāda cita pirmo pieredzi. Un tas attiecas ne tikai uz kādas draudzenes vai drauga romatisku vakaru sveču gaismā un kopā ar mūža mīlestību, bet arī uz filmās redzēto. Uzstādot nepiepildāmas ieceres, tu savā pirmajā seksuālajā reizē vari vilties, lai gan, iespējams, tā bijusi daudz veiksmīgāka un patīkamāka kā daudziem citiem. Protams, ir normāli, ka tu iesmej vai nedaudz kaunies par kādu no savām pagātnes seksuālajām pieredzēm, bet tev nebūtu tās jānožēlo.

Tāpat, stājoties jaunās attiecībās, otram nav obligāti jāizstāsta visa tava seksuālās pieredzes bagāža – tā ir tava pieredze un tava izvēle stāstīt vai nē. Taču, ja tā ir tava pirmā reize un tev ir raizes, ka, ja otram par to nepastāstīsi, tas var ietekmēt tavu labsajūtu un atbrīvošanos, tad, iespējams, labāk partnerim to atklāt. Ja brīdī, kad esi to pateikusi/cis, bet otrs par to satraucas vairāk kā tu, visticamāk, viņš vai viņa nav īstais cilvēks, ar kuru ļauties pirmajai reizei.

Noteikti neaizmirsti par kontracepcijas līdzekļiem! Neviens, kas seksam saka ''jā'' pirmo reizi, nevēlas pēc šīs reizes kļūt par tēvu vai māti. Tāpat, ja zināsi, ka izsargājaties, tas var palīdzēt atbrīvoties, jo visa procesa laikā nebūs jādomā par nevēlamu grūtniecību. Kā arī, ja tavs partneris ir pieredzējušāks, izsargājoties tu pasargā sevi no iespējas saķert kādu no seksuāli transmisīvajām slimībām.


Sarunāšanās ir svarīga ne tikai seksa laikā, bet arī pēc tā. Iespējams, procesa laikā ir grūti saprast, kas izraisa diskomfortu, tāpēc arī pēc tam, kad pirmā reize jau ir aiz muguras, ar partneri aprunājies par to, kas tev patika, kas nepatika, ko vajadzētu pamainīt. Tāpat, ja abi jūtaties droši to apspriest jau tagad, varat izrunāt, ko vēlēsities pamēģināt kādā no nākamajām reizēm. Tāpat neuztraucies, ja pirmajā seksuālajā pieredzē nav izdevies sasniegt kulmināciju – neuztver to kā savu pienākumu, bet gan mērķi, pie kura kopā ar savu partneri strādāt.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!