Foto: Shutterstock

Draugi ir neatņemama katra cilvēka dzīves sastāvdaļa. Tā ir otrā ģimene, kuru mums ir iespēja izvēlēties. Tie būs mums līdzās dzīves svarīgākajos notikumos, priecāsies par mūsu sasniegumiem, atbalstīs grūtā brīdī un palīdzēs sasniegt izvirzītos mērķus. Tāpat mums katram šķiet: "Mani draugi ir vislabākie." Taču, iespējams, tu vēl neesi to pamanījusi, bet kāds no tavu draugu loka nav nemaz tik labs, kā tev liekas.

Draugi mēdz būt dažādi – viens būs vislabākais ceļojumu kompanjons, otrs būs līdzās jebkurā diennakts stundā, kad tas nepieciešams, vēl kāds cits būs izcils naktslokālu apmeklēšanas partneris. Taču ir arī tādi draugi, kas nevar lepoties ar laba drauga statusu. Tie pieviļ, liek justies slikti, izsūc tevi un atstāj ar drūmām domām un bez spēka. Protams, ne visās draugu kompānijās ir šādi cilvēki, taču, ļoti iespējams, tu tos vēl neesi atpazinusi.

Lai tavā dzīvē nebūtu lieku pārdzīvojumu un tu laikus spētu atpazīt toksiskus draugus, iedvesmojoties no portāliem "Cosmopolitan", "Health" un "Your Tango", piedāvājam iepazīties ar pieciem draugu tipiem, kuriem labāk teikt ardievas.


Mūžīgais pievīlējs

Foto: Shutterstock
Iespējams, tev ir pazīstama šāda situācija – tavs draugs tev ir licis vilties, varbūt pat ļoti smagi vilties, taču ir solījis, ka mainīsies un šāda rīcība no viņa puses vairs nekad neatkārtosies. Tā kā jebkurš ir pelnījis otro iespēju, tu tādu arī draugam dod, bet varbūt šī nav pirmā un vienīgā reize, kad no viņa puses esi jutusies nodota? Taču kā lai zina, kad ir gana un labošanās iespēju skaits ir izsmelts? Lai gan, ļoti iespējams, katra no mums gribētu saņemt atbildi uz šo jautājumu, tomēr cilvēku savstarpējās attiecības ir dažādas un kompleksas, tāpēc nav vienas pareizās atbildes, kā zināt, kad ir gana.

Ir pētījumi, kas rāda, ka katra cilvēka izpratne par to, kas ir pēdējais salmiņš attiecībās ar jebkuru cilvēku, ir individuāla. Kāds nespēs piedot otram, ka tas nav bijis viņam līdzās tuvinieka bērēs, bet kādam citam pat partnera neuzticība, kas redzēta paša acīm, nebūs pēdējā pilīte, lai attiecības pārtrauktu.

Tāpēc, pirms steidz pārtraukt attiecības ar draugu, kurš tev licis vienreiz vilties, vai pirms centies viņam kaut kā atriebties, kopīgi apsēdieties un pārrunājiet visus apstākļus, kas noveda pie viņa rīcības, kā arī neaizmirstiet atklāt, kā šāda rīcība jums abiem liek justies. Uzdod sev dažus jautājumus, piemēram – vai es patiesi viņam varu piedot? Vai viņš vispār jūtas vainīgs un lūdz pēc piedošanas? Vai tas notiek pirmoreiz vai atkārtojas vairākkārt? Ko mana iekšējā balss man saka par šo draugu un to, kas mūs sagaida nākotnē? Šāda veida jautājumi tev var palīdzēt saprast, vai jūsu draudzībai ir nākotne vai to tomēr labāk izbeigt.


Plānu atcēlējs

Foto: Shutterstock
Varbūt tavā draugu lokā ir kāds, ar kuru jau vairākus mēnešus centies atrast kopīgu dienu, kad satikties un pavadīt kopā laiku. Taču viņš vai viņa nemitīgi pēdējā brīdī atceļ jūsu plānus, tādējādi sāk šķist, ka tikšanās plānošana ilgst mūžīgi un paņem pārāk daudz enerģijas. Ja šāds draugs tavā dzīvē ir, iespējams, ir pienācis laiks atmest kopīgajiem plāniem ar roku.

Pirms to dari, rūpīgi izvērtē, kāpēc tavam draugam ir grūtības ieplānot jūsu tikšanos. Ja atcelšanas iemesli ir patiesi nozīmīgi, piemēram, viņa vecākiem parādījušās nopietnas veselības problēmas vai draudzenei kuru katru brīdi var piedzimt bērniņš, tā vietā, lai uzmestu lūpu, ka atkal nākas pārcelt satikšanos, pajautā, kā vari būt noderīga. Varbūt tavs morālais atbalsts būs tieši laikā. Var būt arī tā, ka ilgi neesat tikušies, tomēr nemitīgā atcelšana nebūs šķērslis, lai atgūtu to sajūtu, kāda jums ir, kad esat kopā, – sirds siltumu, smieklus, tuvību, patiesu draudzību. Ja tas jūsu starpā valda, tad, iespējams, nevajag pārsteigties ar draudzības izbeigšanu.

Tomēr, ja, tavuprāt, esi izdarījusi visu, kas bija tavos spēkos, lai jūs beidzot satiktos, bet no otra neko atpakaļ neesi saņēmusi, ļoti iespējams, ir laiks pārtraukt tērēt savu enerģiju. Jā, mums katram ir sava personīgā dzīve un mēs visi esam aizņemti. Taču ilgstoša šāda attieksme no drauga puses tevī var radīt negatīvas emocijas, kuras tev nepavisam nav vajadzīgas.


Sliktais piemērs

Foto: Shutterstock
Kāds tavs draugs vai draudzene nemitīgi tevi aicina sev līdzi naktsdzīvē, kura tiek aizvadīta, daudz smēķējot un lietojot alkoholu. Tu esi sākusi ievērot jaunu diētu un dodies uz sporta zāli, taču tavs draugs uz to skatās nicinoši un tevi kaitina, tavā klātbūtnē ēdot burgeri vai citu našķi. Šie ir tikai daži piemēri, kas raksturo "sliktā piemēra" draugu. Tāpēc, ja tava drauga rīcība tevi provocē uz neapdomātu, muļķīgu rīcību vai pat sliktu uzvedību, pavisam noteikti ir laiks draudzības saites pārraut.

Ir vairāki pētījumi, kas pierāda, ka ne tikai garastāvoklis (vienalga, labs, slikts vai jebkāds cits) ir lipīgs, tāda ir arī rīcība, rakstura īpašības, pat veselības stāvoklis, piemēram, vientulība, aptaukošanās, arī šķiršanās. Tāpat pētījumi rāda, ka tavus ar uzturu saistītos paradumus ietekmē cilvēki tev apkārt – ja ēdīsi ar kādu kopā, ļoti iespējams, pasūtīsi to pašu, ko otrs.

Taču, līdzīgi kā ar citiem draugu tipiem, arī ar šo nesteidz pārāk ātri izbeigt draudzību. Varbūt viņā ir kādas labās īpašības, kuras arī tu esi pārņēmusi, piemēram, punktualitāte vai spēja visā saskatīt labo. Tāpat, iespējams, tu jūti, ka šis draugs savu uzvedību var mainīt, kā arī ir vērts ar šo draugu aprunāties brīžos, kad viņa uzvedība tev nav pieņemama, – paskaidro, kāpēc šobrīd nevēlies būt viņa klātbūtnē. Varbūt atradīsit risinājumu.


Tenkotājs

Foto: Shutterstock
Tenkotāja šarms slēpjas tajā, ka viņš ir neizsakāmi draudzīgs, vienmēr atrodas temats, par kuru ar viņu parunāt, un šķiet, ka visiem viņš patīk. Zem šīs draudzīgās attieksmes slēpjas informācijas izvilināšana, pat ļoti intīmas informācijas, kas pēcāk tiek pastāstīta visiem citiem. Savukārt, apspriežot tavu personīgo dzīvi kopā ar citiem un noklausoties, kas tiem par tevi sakāms, tenkotājs atgriežas pie tevis un atklāj, ko par tevi patiesībā it kā domā citi.

Nepatīkamākais draudzībā ar šādu cilvēku – nekas nav paturēts noslēpumā. Visi, kurus tenkotājs pazīst, zina, kā tu pagājušonedēļ, būdama par daudz iereibusi, skūpstījies ar savu bijušo vai kā tavs partneris mīlēšanās laikā tevi nosauca citā vārdā. Tāpat viss ar tevi notikušais tenkotāja stāstītajā iegūs jaunas krāsas un noskaņu, kā arī šāds draugs tavu prātu un domas piepildīs ar nesvarīgām tenkām, baumām par citiem apkārtējiem, kas tev neviļus var likt pret tiem pat izjust naidu vai cita veida negatīvas emocijas.

Labā ziņa ir tā, ka šādu draugu ir viegli atpazīt. Ļoti iespējams, tu, jau iepazīstoties ar tenkotāja aprakstu, zini, kurš viņš vai viņa ir. Savukārt, lai nedodu tenkotājam varu, turpmāk vairs nepiedalies mēles trīšanā kopā ar viņu, izliecies nedzirdam, ja viņš piemin kāda cita privātās dzīves detaļas, kā arī izvairies par sevi atklāt par daudz. Šāds draugs pēc kāda laika atskārtīs, ka tu vairs tajā nepiedalies, un pats sāks no tevis distancēties.


Emociju vampīrs

Foto: Shutterstock
Tas ir draugs, kurš pēc jūsu tikšanās tevi atstāj iztukšotu – tu es nogurusi, nomākta, iespējams, pat nelaimīga, taču nespēj saprast, kāpēc. Emociju vampīri var atklāties dažādās lomās: upuris, kontrolētājs, nemitīgais runātājs, drāmas karaliene, narciss. Tāpat šāda tipa cilvēki ne tikai izsūc visu tavu enerģiju, bet ar laiku var atstāt arī paliekošas sekas, piemēram, tu vari sākt justies nevērtīga, nemīlama u. tml.

Tāpēc, ja pēc tikšanās ar kādu draugu tu jūties nemierīga, sāpināta, nenovērtēta vai vienkārši nogurusi, centies saprast, kāpēc tā ir. Protams, dažkārt mums nākas satikties ar draugiem arī viņu sliktajās dienās, piemēram, nebūs labi atteikt draudzenei kafijas randiņu, ja viņu tikko pametis draugs un gaidāma saruna, kas, visticamāk, liks tev justies neērti vai pat sabojās omu. Šādā situācijā nepatīkamas emocijas un, iespējams, spēku izsmēlums var būt pat gluži dabiska lieta. Taču, ja tavā dzīvē ir kāds draugs, kurš pirmajā vietā liek sevi, ir slikts klausītājs, cenšas tevi ierobežot un kontrolēt vai vienkārši liek tev justies neizsakāmi slikti bez pamatota iemesla, iespējams, ir pienācis laiks šim draugam teikt ardievas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!