Foto: Shutterstock
Būt labās attiecībās ar savu priekšnieku, protams, vienmēr nāk tikai par labu – tas palīdz ne tikai iekļauties kolektīvā, bet arī veiksmīgi sastrādāties. Taču, pat ja ar priekšnieku esat tik draudzīgi, ka pavadāt kopā arī laiku pēc darba, ir vērts novilkt robežu starp darba stundām un brīvo laiku, rūpīgi izvērtējot, kāda ir komunikācija katrā no dienas daļām.

Lai viss ritētu kā pa diedziņu, der ielāgot, ka ir lietas, kuras nekad nevajadzētu jautāt priekšniekam darba laikā. Un tāpat ir jautājumi, kas var šīs draudzībās attiecības sagandēt, ja nopietnajā darba vidē būsi pārāk familiāra ar savu priekšnieku. Lūk, daži jautājumi, kurus "Business Insider" iesaka nekad neuzdot draudzīgajam priekšniekam.

Darba vide un lietas ap to

Foto: Shutterstock

Tu esi par to pārliecināts?

Tavs priekšnieks noteikti nevēlas dzirdēt negatīvas noskaņas jautājumus vai pārliecības trūkumu. Ja par kādu lietu šaubies, izsaki to skaļi ar argumentiem, nevis netieši norādi, ka tavs boss varētu kļūdīties. Darba vides eksperte un vairāku ar šo tēmu saistītu grāmatu autore Lina Teilore iesaka iejusties priekšnieka ādā un padomāt, vai tevis izteiktais jautājums būs ar pozitīvu noskaņu, pārliecinošs.

Vai tas tiešām ietilpst manos darba pienākumos?

Neviens darba pienākumu apraksts nav akmenī kalts. Tavs priekšnieks sagaida no tevis, ka būsi pietiekami fleksibla un nesagādāsi problēmas ar to, ka ātri nevari izdarīt vienkāršas lietas, pat ja tas ikdienā neietilpst tavu darāmo darbu lauciņā.

Vai to nevar izdarīt kāds cits?

Atkal jautājums no tās pašas sērijas – paļauties uz to, ka priekšnieks pret tevi izturēsies labāk, tikai tāpēc, ka mēdzat aiziet uz kādu koncertu vai izstādi kopā, nav laba doma. Turklāt, tas, ka vēlies padarīt kolēģu darbu grūtāku, padara grūtāku arī tava priekšnieka darbu, par ko priekšnieks noteikti atcerēsies nākamo reizi, kad būs jāizšķiras par algas pielikumiem.

Kāds man būs labums no tā?

Darbs – tas nozīmē, ka reizēm arī nesavtīgi ir jāpalīdz kādam citam kolēģim, nesaņemot atlīdzību. Tavs priekšnieks noteikti izteiks nepatiku par to, ka neesi komandas locekle un meklē tikai savu labumu.

Man tiešām jāstrādā kopā ar viņu?

Jā, ir. Un nemaz necenties celt pamatskolas cienīgas drāmas. Darba vidē tam absolūti nav vietas. Kolēģus izvēlas tavs priekšnieks, un tikai tāpēc, ka tev kāds nepatīk, nenozīmē, ka viss tiks pakārtots tavām simpātijām. Priekšnieks no tevis sagaida to, ka sasniegsi labus rezultātus un izdarīsi savus darba pienākumus, kā nākas.

Sava un citu privātā dzīve

Foto: Shutterstock

Vai tu dzirdēji par …?

Izvairies no tenkošanas un pieņēmumiem par kāda personīgo dzīvi, jo šāda aprunāšana var nākt atpakaļ. Pat ja ar priekšnieku esat draugi, tenku tantes loma liek izskatīties tev neprofesionāli.

Kāpēc mani neviens neielūdza?

Pat ja jūties aizvainota, ka netiki ielūgta uz pēcdarba kokteiļiem kādā bārā, vajag saprast – pieaugušo pasaulē neviens ar tevi neauklēsies. Pieņem to, ka kaut kur tevi arī negaida.

Kāpēc viņš/viņa vienmēr …?

Čīkstēšana un pārmērīga ziņkāre par citu untumiem ir diezgan kaitinoša. Tāpēc paturi šo jautājumu pie sevis un vienkārši samierinies – neviens nav ideāls. Pat darbā.

Tu esi stāvoklī?

Ļoti retos gadījumos šim jautājumam ir pozitīva un priecīga atbilde. Lielākoties persona, kurai šādi pajautāsi vai nu vienkārši atbildēs noraidoši un jutīsies aizskarta, vai arī tu situāciju padarīsi tikai neērtu, jo varbūt šis cilvēks nevienam par priecīgo vēsti nevēlas darbā stāstīt.

Tavi un priekšnieka kopīgie plāni un personiskās lietas

Foto: Shutterstock

Ko mēs darīsim nedēļas nogalē?

Aizmirsti šī jautājuma uzdošanu savam priekšniekam/priekšniecei darba laikā. Ja jūs esat tuvas draudzenes – labi. Taču tādā gadījumā labāk būt diskrētai un plānot kopīgus pasākumus ar draudzīgo priekšnieku pēc darba, nevis tā laikā. Tas var tikai likt kolēģiem tevi nešpetni apskaust un zākāt par priekšnieka mīlulīti.

Kā tu vakar tiki mājās?

Pat ja pēc pāris mēriņiem uztraucies, kā tavs priekšnieks/priekšniece tika mājās, šo labāk uzdod privāti ar īsziņas palīdzību. Kolēģi, kas šādu jautājumu nejauši dzirdēs, var secināt ne tās glaimojošākās lietas par jums abiem, un tas ir neprofesionāli.

Tu esi tik tieva! Kāds ir tavs noslēpums?

Varbūt tas arī skan pēc komplimenta un nevainīga jautājuma, bet ja vien tava priekšniece vai priekšnieks nav paši stāstījuši par centieniem samazināt svaru, labāk izvairīties no šāda jautājuma. Tu nezini, vai tā ir īpaša diēta vai nopietna slimība, tāpēc labāk savu ziņkāri paturi pie sevis.

Tu netaisies iet pensijā?

Dažiem cilvēkiem jautājumi, kas saistīti ar viņu vecumu vai ilgajiem darba gadiem, var likties aizskaroši. Tāpēc, ja tavs priekšnieks izskatās, ka tuvojas pensijas vecumam, nesteidzies izdarīt secinājumus priekšlaicīgi un izvairies no šādiem jautājumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!