Pēdējos gados arvien vairāk mēs novērtējam vietējo preci ne tāpēc, ka tā ir vieglāk pieejama, bet lai atbalstītu cits citu. Par to, ka latvieši ir čakli, radoši un izdomas bagāti, vairs nešaubas neviens, tieši tāpēc radās ideja to atgādināt sev un citiem un iedvesmoties no vietējo ražotāju veikumiem, kas pelnījuši slavas mirkli arī jūsu acīs. Rubrika ''Ražots Latvijā'' tiek atklāta ar dizaina lampām, kas ir pat nedaudz zīmīgi, kaut kā jauna sākumam – ar gaismu un dzirksteli acīs.

''Mammalampa''

Mamma Lampa

Lemjot par labu tam, ka rubrika ''Ražots Latvijā'' tiks atklāta ar vietējā ražojuma dizaina lampām, jau sākotnēji bija skaidrs, kas būs pirmā lampa šajā sarakstā. Vai tas būtu oriģināls dizains, meistarīgs mārketings vai tomēr ģeniāls izpildījums, jebkurā gadījumā ''Mammalampa'' ir neizdzēšama no atmiņas. Šī ražotāja lampas pirmo reizi tika iepazītas ar nu jau daudziem atpazīstamo ''The Bride'' sērijas lampu, kas atpazīstama pēc apvītās bizes. Izpildījums nudien neizskatās sarežģīts, tomēr šādu kompozīciju līdz šim neviens vēl nebija radījis, un šis ir vēl viens apstiprinājums tam, ka viss vienkāršais ir ģeniāls.

Mamma Lampa

Protams, šī slavētā lampa nav vienīgais ražotāja darinājums, pavisam nesen klajā nākusi arī jaunā kolekcija ar pavasarīgu toņu abažūrām, savukārt jau novērtēto veikumu sarakstā ir arī lampa ''The Queen'', kurai ar īpašu pieeju radīts rūsējuma efekts. Ja tiktu veidota labāko latviešu dizaina lampu izstāde, šī ražotāja veikumam noteikti jābūt iekļautam.

''LaLampa''

La Lampa

Iepazīstoties ar latviešu dizaina lampu piedāvājumu, radās patīkams pārsteigums, ka to nav nemaz tik maz, kā varētu gaidīt. Savu uzmanību ļoti strauji pievērsa ''LaLampa'' ražotās lampas, kas pieejamas tik daudz un dažādos izpildījumos, ka ir pat grūtības izvēlēties kādu iecienītāko. To starpā gozējas dažādu formu, izpildījumu stāvlampas, sienu un griestu lampas, kas nenoliedzami kalpo ne tikai kā gaismas ķermenis, bet arī kā interjera akcents.

La Lampa

Izrādās preču zīmes ''LaLampa'' izveidotājs Kristaps sākotnēji lampu kupolus līmēja hobija līmenī, taču nu tas kļuvis par biznesu un iedvesmojošu darbu ik dienu. Ne velti šie gaismas ķermeņi gozējušies dažādās pasaules izstādēs. Šī ražotāja piedāvājums izceļas ar krāsu dažādību, kupolu salikumiem un formu izpildījumu.

''Lampu dizaina darbnīca''

Lampu dizaina darbnīca

Divtik liels prieks iepazīt vietējos ģimenes uzņēmumus, kur katram iesaistītajam cilvēkam ir savi pienākumi - viens organizē darbu kopumā, cits popularizē produktu, bet vadošais dizainers pārrauga pasūtījumu izgatavotājus. Ticiet vai nē, bet šādi ģimenes uzņēmumi, kur veiksmīgi roku rokā strādā vairāki ģimenes locekļi, ir tik tiešām daudz, un arī dizaina lampu nozarē ir kāds atradums. Jau 17. gadu Latvijā darbojas dizaineru Aigara Lenkēviča un Ērikas Mālderes ģimenes uzņēmums - ''Lampu dizaina darbnīca", kas ne tikai piedāvā jau gatavus risinājumus, bet arī piepilda katra klienta individuālo projektu un ieceri par savu sapņu lampu. Interesanti, ka šo lampu izveidē tiek izmantots pašu radīts dažādu dabisko šķiedru un papīra abažūrmateriāls ar īpašu burzījuma faktūru, kas pēc lakošanas nodrošina ērtu lietošanu. Visi karkasi un atsevišķos gadījumos arī abažūri tiek veidoti no metāla, vēl arī no koka, filcētas vilnas, lina vai dabīgā zīda auduma, un pat ar kristāliem.

Lampu dizaina darbnīca

Iepazīstoties ar šī ražotāja piedāvājumu, nav ne mazāko šaubu, ka meistari ir apveltīti ar zelta rokām, jo mums atliek vien apbrīnot, cik gan dažādi un oriģināli var izveidot lampas no neparastākajiem materiāliem. No pieejamā piedāvājuma savu popularitāti jau ieguvušas lampas ar jau piedēvētiem nosaukumiem, piemēram, ''Dana'', ''Dole'' "Vēju gaidot" vai ''Balle'', kas ir atpazīstamas ne tikai pēc oriģinālā izpildījuma, bet arī pēc vārda.

''Ip Lik''

Ip Lik

Laikā, kad visiem ierastās stikla kupola lampas kļuva apnicīgas, radās jauna metode ar apaļu kupolu lampām, kas veidotas no dzijas. Lai arī šādas lampas izveidi var izmēģināt katrs pats, tomēr pieredzējušas rokas to izdarīs daudz labāk un kvalitatīvāk, turklāt mākslinieku radošā fantāzija meistarus apveltījusi ar nebeidzamu piedāvājuma dažādību. Spilgts piemērs šajā dizainu lampu kategorijā ir ''Ip Lik'' veidotās lampas, kas ar savu gaismu spēli dvēselisko gaišumu katrā mājoklī rada īpaši mājīgu noskaņu.

Ip Lik

Lampas ir īstens roku darbs, kurā ar koka, līmes un dzijas palīdzību tiek radītas griestu, galda lampas un virtenes, kas kalpo ne tikai praktiskiem nolūkiem, bet arī noskaņas radīšanai. Interesanti, ka šajā piedāvājumā ir daudz un dažādi oriģinālu formu diegu lampu risinājumi, kas iepriekš nav manīti, un tieši tāpēc šīs lampas izceļas un nepaliek nepamanītas.

''Šmita Lampas''

Šmita Lampas

Nenoliedzami gaisma visos laikos ir iedvesmojusi cilvēci, to it īpaši var attiecināt uz neparastā dizaina ''Šmita Lampas'' produkciju, kas no visa pārējā atšķiras ar to, ka par pamatu tiek izmantotas iztukšotās vīna pudeles. Ja šāda dizaina lampa atrodas uz radošās personības galda, iedvesma gluži vienkārši nevar neatnākt. Varētu pat teikt, ka izmantotajām vīna pudelēm tiek dāvināts dzīves turpinājums, jo tās rūpīgi pārveidotas par gaismas avotu. Kas nav mazsvarīgi, tiek izmantotas tieši vīna pudeles, jo tās jau reiz pieredzējušas saules gaišumu, kad tajās nonācis vīns no saules apspīdētajām vīnogām.

Šmita Lampas

Skaists ir ne tikai šo lampu stāsts, bet arī izpildījums, kas, pateicoties vīna pudeļu formai, iekļaujas jebkurā interjerā, piešķirot tam īpašu noskaņu un akcentu. Oriģinālā dizaina lampās gaisma veidota, izmantojot energoefektīvas LED diodes, tāpēc šis gaismas ķermenis lieliski izskatīsies gan viesistabā, uz palodzes, bāra letes vai naktsgaldiņa. Šķiet, nav labāka dāvana kādam vīna baudītājam, kā dizaina lampa no vīna pudeles, jo tā ir dāvana ar pievienoto vērtību, turklāt katra lampa tiek īpaši rūpīgi iesaiņota skaistā koka kastītē.

''Dream Room''

Dream Room

Roku darbs ir iedvesmojošs, tas vienmēr tiek novērtēts un aplūkots ar citu skatienu, un divtik liels prieks ir tad, ja oriģināldarbs ir patiesi oriģināls. To pavisam noteikti var attiecināt uz ''Dream Room'' radītajām dekoratīvajām lampām, kas tapušas, saliekot kopā divu cilvēku pieredzi, izglītību, sapņus un degsmi. Profesionālais tandēms ar Oskaru un Tifāniju galvenajās lomās, radījis virkni ar dažādām noskaņu lampām, kas izpildījumā ne visiem uzreiz asociēsies ar lampām, bet tieši tāpēc tās ir tik īpašas.

Dream Room

Katra lampa tiek veidota no dabai draudzīgiem materiāliem vai otrreiz pārstrādātiem resursiem. Šajā noskaņu lampu piedāvājumā kaut ko savai gaumei tīkamu atradīs ikviens, jo dizaini papildināti ar dažādiem motīviem, piemēram, latvju zīmēm, simboliem, ornamentiem, zīmējumiem un rakstiskiem papildinājumiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!