Foto: Shutterstock
Ja viena daļa cilvēku ar neviltotu sajūsmu uztver silto laiku un saules starus, tad citiem tie sagādā raizes, jo ādu pārklāj milzīgs daudzums mazu brūnu punktiņu - līdz ar saules biežāku parādīšanos, klāt ir arī vasarraibumi.

Daudziem vasarraibumi šķiet piemīlīgi, citi steidz izmēģināt arvien jaunas metodes cīņā ar tiem. Bet ja nu esi kļuvis par „saules izredzēto” – vai vērts cīnīties ar vasarraibumiem? Vai ir iespējams no tiem izvairīties? Bet varbūt pieņemt to kā savu īpašo individualitātes un atšķirības zīmi? Atbildi uz šo un citiem jautājumiem sniedz skaistumkopšanas portāls Intensa.Pro.

Kādēļ vieniem ir, citiem nav?

Vasarraibumi neveidojas visiem cilvēkiem, noslieci uz to rašanos nosaka ģenētiskās īpatnības, tātad – iedzimtība. Vasarraibumu rašanās iemesls ir ģenētiski ieprogrammētas melanocītu struktūras izmaiņas. Melanocīti ir ādas šūnas, kas izstrādā pigmentu melanīnu. Šīs šūnas nosaka cilvēka ādas krāsu un iespējamo iedeguma intensitāti. Saules staru ietekmē melanocīti darbojas aktīvāk un izstrādā lielāku pigmenta daudzumu. Melanīns aizsargā ādu no ultravioletā starojuma. Ja melanīna daudzums, kas nokļūst epitēliju šūnās, ir pazemināts, uz ādas parādās vasarraibumi.

Vasarraibumi nav slimība, to parādīšanos reizēm mēdz dēvēt par disharmoniju. Ir cilvēki, kam vasarraibumi rada psiholoģisku problēmu, jo uzskata tos par ādas defektu. Visbiežāk vasarraibumi parādās cilvēkiem ar gaišu ādas krāsu, pelēkām vai gaiši zilām acīm, dabiski blondiem un rudiem matiem. Šādu cilvēku āda satur mazāk pigmenta, tādēļ ir jutīgāka pret sauli, taču tā arī vieglāk absorbē saules gaismu, kas nepieciešama D3 vitamīna izstrādei.

Gēniem, kas piedalās ādas pigmentācijā, ir liela nozīme arī cilvēka imūnsistēmas darbības nodrošināšanā, un tiem ir ietekme arī uz veselības stāvokli kopumā. Šo gēnu pētījumi, kas patlaban pasaulē tiek veikti, ir ļoti nozīmīgi, jo tie var sekmēt izpratni par ādas slimībām, kuras rodas ģenētiskās noslieces mijiedarbībā ar apkārtējo vidi, piemēram, melanomu.

Vasarraibumi un pigmentācijas plankumi ir atšķirīgas lietas, tomēr nezināšanas dēļ cilvēki tos pielīdzina vienu otram. Pigmentācijas plankumus izraisa vai nu veselības problēmas, vai arī hormonālas izmaiņas organismā.

Maldīgs ir uzskats, ka sauļošanās solārijā pigmentāciju nekādi neietekmē – mazākā mērā, taču arī solārijs veicina raibumu rašanos.

Izvairīties, likvidēt vai sadzīvot?

Profilakse ir viens no vienkāršākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā izvairīties no vasarraibumu parādīšanās. Āda, kurai ir nosliece uz vasarraibumu veidošanos, ir ļoti rūpīgi jāsargā no saules:

  • Jālieto aizsarglīdzekļi ar iespējami augstu SPF;
  • Jānēsā platmales un saulessargi;
  • Jāizvairās no uzturēšanās saulē tās aktivitātes periodā.

Jāzina, ka no vasarraibumiem nav iespējams atbrīvoties vienā piegājienā un uz visiem laikiem. Un varbūt tas nemaz nav nepieciešams?

Ja nu tomēr esat nolēmusi mazināt saules buču daudzumu, ir iespējami vairāki varianti. Lai cik pārliecinoši jums kāds stāstītu par brīnumlīdzekli, kas atbrīvos jūs no vasarraibumiem uz visiem laikiem, neticiet – tāda nav! Jebkura procedūra ir jāatkārto periodiski, arī balinošie līdzekļi nesniegs noturīgu rezultātu – atliek vien nokļūt saulē bez pienācīgas aizsardzības un vasarraibumi atgriezīsies.

Ādu balinošie līdzekļi ir viens no variantiem, kā cīnīties pret vasarraibumiem. Atkarībā no ražotāja un veida, tiem ir atšķirīga iedarbība. Šos līdzekļus var iedalīt 3 iedarbības grupās:

  • Izbalina ādas krāsu;
  • Aktīvi stimulē atjaunošanās procesus, pastiprinot atmirušo ādas šūnu lobīšanos no ādas virsmas;
  • Līdzekļi, kuriem piemīt visas iepriekšminētās iedarbības.

Šādus līdzekļus ieteicams lietot rudens un ziemas periodos, kad saule nav pārāk aktīva, taču lai arī saule ir šķietami neaktīva, tomēr tik un tā jālieto saules aizsarglīdzekļi. Ja netiks ievēroti drošības pasākumi, vasarraibumi veidosies vēl vairāk.

Tātad – ja jūsu ādai ir tendence uz vasarraibumu veidošanos, saules aizsarglīdzekļi jālieto visu gadu.

Ir sievietes, kas nevēlas intensīvi balināt ādu, bet gan nomaskēt esošos vasarraibumus. Šādam mērķim var izmantot korejiešu ražojuma BB krēmus – šajā valstī mītošās meitenes un sievietes ir kā apmātas ar vienmērīgi gaišu sejas ādu, tādēļ arī vietējie ražotāji dara visu, lai izdabātu savām pircējām.

Korejiešu ražotāji veltījuši lielas pūles, lai krēmiem pa spēkam būtu gan maskēt jau esošos vasarraibumus, gan cīnīties pret tiem ar balinošo sastāvdaļu palīdzību. BB krēmiem, kas ražoti Eiropas un Amerikas sieviešu vajadzībām, nav tik augsta vasarraibumus maskēšanas spēja.

Arī skaistumkopšanas saloni piedāvā procedūras, ar kuru palīdzību vasarraibumus var padarīt mazāk uzkrītošu vai atbrīvoties no tiem.

Šim nolūkam tiek izmantotas arī lāzera tehnoloģijas. Lāzera procedūras laikā frakcionētais lāzers, nenoārdot ādas aizsargbarjeru, nokļūst dermā un darbojas no iekšpuses, atjaunojot ādu, koriģējot grumbas un nevienmērīgu pigmentāciju. Parasti procedūras tiek veiktas kursa veidā, kura garums atkarīgs no katra gadījuma individuāli. Tāpat vasarraibumu mazināšanai var veikt arī augļskābju un ķīmiskos pīlingus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!