Fоtо: Shutterstock
Lai arī mēdz teikt, ka mode vien griežas uz riņķi, un ik pa laikam aktuāls kļūst kaut kas, kādreiz jau bijis, interjera jomā ir dažas lietas, kas pēc dizaineru domām varētu arī pazust uz neatgriešanos. Var jau būt, ka pēc gadiem kaut kas atkal uzjundīs aktualitātēs, tomēr šobrīd grūti tam noticēt, ka jūsmosim par dekoratīvajām tapešu apmalēm vai mākslīgajiem ziediem katrā telpā.

''Elle Decor'' apkopojis ļoti interesantas interjera sastāvdaļas, kas uzjundīs sentimentālas atmiņas ne vienam vien, bet iespējams, vēl kādam atklās, kas tad kādreiz bijis pēdējais modes kliedziens.

Viens no pirmajiem elementiem, kas nāk prātā, runājot par modi interjerā, ir sienu apdare. Savulaik nemaz nebija runa, ka varētu būt kas labāks par tapetēm, turklāt jo interesantākiem musturiem klātas, jo labāk. Šādas tādas interesantas iezīmes par tapešu lietojumu Latvijā vari uzzināt šeit.

Tapešu jomā visai populāri savulaik bija kombinēt vairākus tapešu veidus, izmantojot vēl dekoratīvo tapešu apmales jeb bordes. Visbiežāk tās izskatījās sekojoši: lielākā daļa sienas bija neitrālā krāsā, tad sekoja dekoratīvā tapešu apmale, rotāta ar zīmējumiem, musturiem, attēliem, un tad apakšējā daļa nolīmēta ar kādu citas krāsas tapeti. Bieži to līmēja arī tuvāk griestiem, bet jebkurā gadījumā šāda apmale bija būtisks akcents interjerā, un jo pamanāmāka, jo labāk.

Pieminot iekšdarbus, visai bieži kādreiz griestos pavērās skats uz dekoratīvu apmetumu, ko mēdza dēvēt par "biezpienu". Graudainais, grubuļainais segums, kas savulaik bija īsta modes lieta, nu vairs labākajā gadījumā parādās mājas fasādēs, ne vairs iekštelpās un griestos. Ja ne graudainais, tad citas faktūras apmetums griestos bija teju obligāts – nevarēja izvēlēties vienkārši gludus griestus, ja ir tik daudz iespēju musturiem, grebumiem un grafikām putuplasta paneļos.

Ja savulaik damasta motīvs bija teju neatņemama katra mājokļa sastāvdaļa, kas parādījās gan aizkaros, gan gultas veļā, pārvalkos un pat lampu abažūros, tad tagad tas piedien vien vintage stila interjeram. Starp citu, damasta musturi arī bija visai aktuāla tendence tapešu motīvos 90. gados, un nevis nelielos daudzumos, bet šādi tika noklātas visās sienās, līdz ar to kopskats izskatījās visai raibs.

Kas attiecas uz mēbelēm, pirms daudziem gadiem tieši priedes koka mēbeles bija kulta lieta, pēc kā alka teju katrs. Šobrīd, paskatoties uz šī koka mēbelēm, uzreiz jūtama senatnīguma elpa un nemaz negribas ko līdzīgu savā dzīves telpā, neskatoties uz to, ka mainījušās tehnoloģiskās iespējas. Priedes koka mēbeles savulaik bija atrodamas teju katrā istabā – guļamistabā tas bija skapis, viesistabā kumode un plaukti, bet virtuvē masīvs galds. Mūsdienās labprāt tās nokrāsojam baltas, un skats uzreiz ir mūsdienīgāks.

Pieskaroties mēbeļu tematam, teju katra mājokļa obligāta sastāvdaļa bija arī stikla kafijas galdiņš. Lai arī šobrīd atzīstam tā nepraktiskumu gan kopšanas, gan lietošanas ziņā – redzams paliek katrs pirkstu nospiedums un trauku šķendēšana pret virsmu kļūst tracinoša, tas nemazināja vēlmi katram kādu laiku pabaudīt tā lietošanu.

Arī tādu smalku lietu kā aksesuāru jomā ir lietas, kas laikam ejot, zaudējušas savu aktualitāti. Piemēram, mākslīgie ziedi reti kurās mājās vēl tiek novērtēti. Tā vietā labāk izvēlēties dabīgos augus, kas izdaiļo telpu un pie viena padara arī gaisu veselīgāku. Savulaik mākslīgie ziedi parādījās gan vāzēs, gan kā dažādu telpaugu imitācija. Vai atceries, ka savulaik bija aktuāli dekoratīvā traukā likt arī plastmasas augļus, kas izskatījās ļoti pietuvināti īstajiem? Šobrīd gan grūti iedomāties uz galda stāvam bļodu ar mākslīgiem augļiem.

Iespējams, kādam joprojām tas patīk, tomēr veikalos arvien retāk atrodamas spuldzītes, kas ir spilgtas kā prožektori. Pat šobrīd pieejamās LED spuldzes nekonkurē ar tām, kas savulaik bija populārākā izvēle – it īpaši vannasistabā apkārt spogulim. Tā vietā priekšroku dodam mājīgam, siltam un pēc iespējas dabīgam apgaismojumam pietuvinātai gaismai arī vannasistabā.

Ja redzam vertikālās žalūzijas kādā ofisā, ārsta kabinetā vai kādā citā sabiedriskā vietā, tas šķiet visai pieņemami, bet savulaik šāda tipa žalūzijas bija goda lieta arī mājoklī. Grūti ko tādu iedomāties omulīgo aizkaru vai radošo romiešu žalūziju vietā, vai ne?

Vēl kāda interesanta nianse, kas bija vairāk novērojama daudzdzīvokļu namos – dubultās stikla flīzes kāpņu telpās, kas neviļus allaž raisījušas asociācijas ar peldbaseinu telpām. Lai arī šādi risinājumi tiek pielietoti vēl joprojām, piemēram, atdalot mājoklī priekšnamu no dzīvojamās telpas, taču dizaineri reti kad vēl izvēlas šādu risinājumu, jo to vietā nākušas citas, krietni interesantākas alternatīvas. Savulaik šī tendence parādījās visdažādākajos izpildījumos arī iekštelpās, taču ne viens dizainers atviegloti nopūšas, ka šis ir noiets etaps un tā vietā nācis kas gaumīgāks.

Ļoti interesanti gremdēties atmiņās, atgādinot sev tās interjera tendences, kuras strauji pārņēmām eiroremonta ērā, kad teju visiem vajadzēja bāra tipa leti virtuvē un fototapetes ar pludmales ainavu. Un kas to lai zina, varbūt pēc divdesmit un vairāk gadiem atskatīsimies uz šo laiku un vieglu smīnu atminēsimies interjera tendences, par kurām jūsmojam tagad?

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !