Foto: Shutterstock
Saule, vējš, ūdens, sāls, karstums… Lai arī ne visas vasarai raksturīgās lietas šogad ir novērojamas, atvaļinājumu laikā matiem ir nepieciešamas īpašas rūpes. Šajā laikā tie ātrāk taukojas, bet gali kļūst sausāki un šķeļas. Arī peldēšanās upēs, ezeros, baseinos un jūrā ietekmē tavu matu stāvokli, tāpēc pēc izklaidēm neaizmirsti parūpēties arī par savu galvas rotu.

Ko darīt, lai mati izskatītos lieliski arī siltās un saulainās dienās, ko, cerams, šovasar varēsim vēl izbaudīt? Kā panākt, lai mati nepaliek sausi un nespodri pēc dienas, kas pavadīta pie jūras? Kā novērst matu sataukošanos vienas dienas laikā? Tie ir tikai daži no jautājumiem, kam jāpievērš īpaša uzmanība, runājot par matu kopšanu vasarā.

Saule, ūdens un citi sausinātāji – kā pasargāt matus

Foto: Shutterstock
Saule, sālsūdens un sviedri var padarīt tavus matu galus sausus, neaizsargātus un viegli lūstošus, norāda "Health". Lai pasargātu savus matus no saules, ieteicams valkāt cepuri ar platām malām. Tas pasargās matus gan no izžūšanas, gan palīdzēs ilgāk saglabāt matu krāsas toni. Noteikti lieto līdzekļus, kas matus mitrina un aizsargā no kaitīgajiem UV stariem

Vasarā matus sausina ne tikai saule, bet arī sālsūdens un dažādas ķimikālijas, ja laiks pavadīts, peldoties jūrā vai baseinā. Lai pasargātu matus un to krāsu, pirms peldēšanās ieteicams tos pilnībā samitrināt un ielikt tajos kondicionieri, kas nav jāizskalo. Tas nozīmē, ka peldēšanās laikā tavi mati uzsūks kondicionieri, nevis baseinā esošās ķimikālijas vai ļaus sālsūdenim tos sausināt.

Neaizmirsti arī par regulāru matu stiprināšanu un mitrināšanu, izmantojot matu masku. To vari pagatavota arī pati. Piemēram, sausu matu mitrināšanai lieliski noderēs skābais krējums. Par tā lietošanu matu stāvokļa uzlabošanai vari lasīt šeit, bet par sešām matu maskām, ko var pagatavot no ikvienā virtuvē esošiem produktiem, lasi šeit

Matu galiem nepieciešamas īpašas rūpes un regulāra griešana

Foto: Shutterstock
Sašķēlušies matu gali ir problēma, ar ko garu matu īpašnieces saskaras visu gadu, bet vasarā tā kļūst īpaši izteikta. Tāpēc neatliec matu griezumu uz rudeni! Ja tev šķiet, ka pienācis laiks doties pie friziera, lai nogrieztu bojātos matu galus, dari to! "Health" skaidro, ka vasarā mati aug ātrāk nekā citos gadalaikos, un, ja tu neapgriezīsi sašķeltos matu galus tagad, vēlāk nāksies nogriezt daudz vairāk, jo mati būs patiešām bojāti.

Sašķeltus matu galus salabot nav iespējams, tos var tikai nogriezt, uzsver "Women's Health". Turklāt nemēģini pati apgriezt bojātos matus, ja vien tev nav speciālu šķēru. Lai vēl vairāk netraumētu matus, tos drīkst griezt tikai ar šim mērķim paredzētām šķērēm. Ja sašķēlušos matu galus nenogriež, mati sašķeļas vēl vairāk.

Lai novērstu matu galu šķelšanos, centies pēc iespējas samazināt lietas, kas varētu tos bojāt, piemēram, intensīva matu ķemmēšana, kamēr tie ir mitri vai slapji. Ja izžuvušus matus izķemmēt nevari, sāc šo procesu ar matu galiem un lēnām virzies pie to saknēm – tā matus traumēsi krietni mazāk. Ja matus žāvē ar fēnu vai veido, izmantojot karstumu, noteikti neaizmirsti par līdzekļiem, kas aizsargā tavus matus no karstuma.

Un atceries, ka arī tas, ko tu ēd, ietekmē tavu matu izskatu un veselību. Parūpējies, lai tavā ēdienkartē netrūktu produktu, kas satur omega 3 taukskābes un dzelzi.

Kā samazināt matu taukošanos karstās un sutīgās dienās

Foto: Shutterstock
Ja ārā ir nepastāvīgi laikapstākļi vai liels karstums, ikviens no mums vairāk svīst. Tas nozīmē, ka arī mati ātrāk kļūst taukaini un izskatās netīri. Ko darīt, lai matus nevajadzētu mazgāt katru rītu vai pat vairākas reizes dienā? Šādos brīžos noteikti var noderēt sausais šampūns, ko vari iepūst matos, atrodoties ne tikai savā vannasistabā, bet arī darbavietas tualetē. Galvenais matus pēc tam izķemmēt, lai tajos nav redzamas šī līdzekļa pēdas.

Tiesa, ar sausā šampūna lietošanu aizrauties nevajadzētu. Jau rakstījām, ka pārāk reta matu mazgāšana var tos bojāt, īpaši tad, ja matus regulāri veido, izmantojot dažādus kopšanas līdzekļus, kā arī ja lieto sauso šampūnu. Ja tiek lietoti dažādi matu kopšanas līdzekļi, tie var nobloķēt matu folikulus un izraisīt matu ieaugšanu. Jo retāk mazgāsi matus, jo vairāk līdzekļu sakrāsies uz tavas galvas ādas un vairāk cietīs mati.

Tāpat atgādinām, ka triholoģe Inga Zemīte pieņēmumu, ka bieža matu mazgāšana ir kaitīga, pieskaita pie izplatītākajiem mītiem, kas saistīti ar matu kopšanu. Cilvēki nereti domā, ka, bieži mazgājot matus, tie kļūst sausi, sāk pastiprināti taukoties vai izkrist. Matu speciāliste atklāj, ka mati jāmazgā tik bieži, cik tie kļūst netīri, jo ūdens, tāpat kā piemērots matu kopšanas līdzeklis, nekaitē mata veselībai un izturībai, kā arī nekādā veidā neietekmē to, cik lielā mērā izstrādājas sebums, kas matus padara taukainus.

Par vairākiem veidiem, kā novērst matu taukošanos, piemēram, mazgāt tos ar remdenu ūdeni vai pievērst īpašu uzmanību to kopšanas līdzekļiem, tu vari lasīt šeit.

Pareiza matu ieveidošana vasarā

Foto: Shutterstock
Lai mati būtu veseli visu gadu, arī laikā, kad tie ir pakļauti papildu stresam, īpaša uzmanība jāpievērš tam, kā tos veido. Ja pēc katras mazgāšanas matus žāvē ar fēnu, tu tiem nodari patiešām ļoti lielu ļaunumu: karstā gaisa plūsma sausina matus un veicina to lūšanu, skaidro "Health".

Matu veidošana atšķiras taisnu un sprogainu matu īpašniecēm. Ja tavi mati ir taisni vai nedaudz viļņoti, pēc mazgāšanas izsusini tos ar dvieli un atšķetini (izķemmē), izmantojot pirkstus. Pēc tam ieliec matos līdzekli to aizsardzībai, bet pabeidz ar veidošanas krēmu, lai matiem piešķirtu apjomu un vēlamo izskatu.

Ja tavi mati ir sprogaini, maigi izķemmē tos ar ķemmi, kurai ir ļoti reti zari. Dari to, kamēr mati vēl it slapji. Pēc tam izspied mitrumu, izmantojot dvieli. Nebužini matus ar dvieli, bet nosusini tos! Pēc tam matos ieliec līdzekli mitrināšanai, bet noslēgumā iezied matos putas vai līdzekli sprogainiem matiem. Kad mati izžūst, ar roku palīdzību, atšķetini savas cirtas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!