Vai tavas acis grauž, asaro, ir apsārtušas, ātri nogurst un sāp? Sausās acs sindroms ir pasaulē biežākais redzes diskomforta un apsārtušu, kairinātu acu iemesls. Par šo kaiti sūdzas ¼ acu ārsta pacientu. Ļoti bieži sausās acs sindroms tiek nepareizi diagnosticēts un ārstēts kā infekciozs vai alerģisks acu iekaisums. Sausās acs sindroma ārstēšanu parasti sāk ar “mākslīgo asaru” acu pilieniem.
To der zināt ikvienam

Pirmo reizi asaru svarīgo nozīmi aprakstīja Hipokrāts jau 450.g. pirms mūsu ēras.

Dienas laikā aiz plakstiņiem esošie asaru dziedzeri izdala aptuveni 400 pilienus asaru. Asaras satur dažādas barības vielas, vitamīnus, mikroelementus, skābekli, antivielas, fermentus.

Plakstiņu mirkšķināšanas dēļ acs priekšējā virsma tiek vienmērīgi pārklāta ar asarām, veidojot asaru plēvīti. Šī plēvīte ir tikai 0,01mm bieza, bet tai ir vairākas svarīgas funkcijas: acs mitrināšana, aizsargāšana, radzenes barošana, staru laušana.

Asaru plēvīte ir aizsargbarjera starp apkārtējo vidi un vissarežģītāko cilvēka maņu orgānu – acīm.

Pēc katras mirkšķināšanas asaru plēvīte tiek atjaunota un liekās asaras cauri iekšējā acs kaktiņā esošajiem asaru punktiņiem nokļūst deguna dobumā.

Kas ir sausā acs?

Acu slimībās ar terminu sausā acs apraksta stāvokli, kad ir nepietiekoša acs mitrināšana ar asarām. Parasti tas notiek asaru daudzuma, nepilnvērtīga sastāva vai nepietiekošas mirkšķināšanas dēļ. Nepietiekoša acs mitrināšana izraisa acu kairinājumu un redzes diskomfortu.

Kādi ir sausās acs simptomi?

  • acis bieži iekaist un ir apsārtušas,
  • graušana, svešķermeņa (smilšu) sajūta acīs,
  • asarošana, kas pastiprinās vējainā, aukstā laikā,
  • acis ātri nogurst sāk sāpēt (grūti lasīt, skatīties TV, vadīt auto),
  • pārejošas redzes asuma izmaiņas (miglošanās).
  • Simptomi parasti ir viegli vai vidēji smagi. Izteiktāki tie ir dienas beigās vai tūlīt pēc pamošanās.

    Slimība norit hroniski ar paasinājumiem un relatīva miera periodiem.

    Kas biežāk slimo ar sauso aci?

    Cilvēki pēc 40 gadu vecuma
    Pēc šī vecuma, sakarā ar sklerotiskām izmaiņām, sāk mazināties asaru daudzums un mainās to sastāvs. 60 gadu vecumā ar sauso aci slimo 75% cilvēku.

    Sievietes
    Vairumam sieviešu, sakarā ar hormonālām izmaiņām bērna zīdīšanas, menstruāciju laikā un postmenopauzē vērojamas sausās acs sindroma pazīmes. Vairāk nekā pusei sieviešu pēc 45 gadu vecuma ir sausai acij raksturīgie simptomi.

    Cilvēki, kuru profesija saistīta ar lielu redzes slodzi
    Jebkurš darbs ar paaugstinātu redzes piepūli un koncentrēšanos izraisa retāku mirkšķināšanu un nepietiekošu acs mitrināšanu. Normāli cilvēks mirkšķina acis līdz 22 reizēm minūtē, bet, piemēram, strādājot pie datora, apmēram trīs reizes retāk. Rezultātā acis netiek pienācīgi samitrinātas, rodas kairinājums.

    Acs priekšējā daļa ir ļoti labi inervēta, tāpēc kā atbilde uz šādu kairinājumu seko jau iepriekš minētie sausās acs simptomi. Līdzīgu stāvokli katrs var izraisīt pats, mēģinot kādu brīdi aizturēt acu mirkšķināšanu.

    Paradoksāli, bet jauniem cilvēkiem tipisks sausās acs simptoms ir asarošana. Tas izskaidrojams kā reflektora atbildes reakcija uz kairinājumu, bet šajā gadījumā izdalītās asaras nav pilnvērtīgas, jo izdalās no citiem asaru dziedzeriem.

    Medikamenti
    Sausās acs simptomus var izraisīt daudzi plaši lietojami medikamenti, kā, piemēram: visi biežāk lietojamie pretiesnu pilieni, pretklepus līdzekļi, sirds līdzekļi, pretsāpju līdzekļi, nomierinošie līdzekļi, hormoni, antihistamīni, kontraceptīvie līdzekļi, diurētiķi u.c.

    Citas saslimšanas
    Biežāk slimo cilvēki ar endokrinoloģiskām, kardioloģiskām, autoimūnām, onkoloģiskām, hematoloģiskām, psihiskām, kā arī infekcijas un citām saslimšanām.

    Acu saslimšanas
    Saslimstības biežums pieaug pie citām acu saslimšanām un pēc acu operācijām.

    Vai sausā acs ir jāārstē?

    Tas ir atkarīgs no slimības pakāpes. Sausā acs ir jāārstē, ja tās izraisītie simptomi ir traucējoši un rada redzes diskomfortu. Neārstēta sausā acs pazemina acs aizsargspējas pret citām acu saslimšanām – alerģiskiem, infekcioziem iekaisumiem.

    Acis kā maņu orgāns nodrošina ne tikai cilvēka redzi, bet reflektori ietekmē arī nervu sistēmu un atsevišķu hormonu izdalīšanos, tāpēc redzes pārslodze un sausās acs sindroms var būt par iemeslu vispārējiem simptomiem (nogurumam, nervozitātei, galvassāpēm).

    Kā ārstē sauso aci?

    Pirms ārstēšanas sākuma ir svarīgi izvērtēt saslimšanas iemeslus un iespējamos riska faktorus. Svarīga ir pareiza redzes korekcija (brilles, kontaktlēcas), ja tāda ir nepieciešama. Ļoti bieži sausās acs sindroms tiek nepareizi novērtēts un ārstēts kā alerģisks vai infekciozs acu iekaisums. Šāda nepareiza ārstēšana uz brīdi stāvokli var uzlabot, jo jebkurš acu medikaments acis nedaudz samitrina, bet drīz vien simptomi atjaunojas. Sauso aci parasti sāk ārstēt ar tā saucamajām “mākslīgajām asarām”.

    Mākslīgās asaras ir acu pilieni, kuru sastāvs ir tuvs cilvēka asarām. Šie acu pilieni novērš sausās acs simptomus, atjaunojot pilnvērtīgu asaru sastāvu. Pozitīvi ir tas, ka mākslīgo asaru iedarbība ir vērsta uz pašu saslimšanas cēloni, nevis tikai uz kādu no simptomiem.

    Modernākie mākslīgo asaru pilieni ir pietiekoši efektīva terapija lielākajai slimnieku daļai. Latvijas aptiekās var iegādāties ļoti kvalitatīvus mākslīgo asaru acu pilienus, kas jālieto vidēji 2 x dienā. Mēreni izteiktu sūdzību gadījumā mākslīgās asaras iesaka lietot pēc nepieciešamības, piemēram tikai darba laikā. Izteiktāku sūdzību gadījumā, rekomendējams 2-4 nedēļas medikamentu lietot regulāri vismaz 2 reizes dienā, bet pēc tam pāriet uz brīvāku lietošanas režīmu.

    Sausās acs ārstēšanai nevajadzētu lietot pilienus kas satur asinsvadu sašaurinātājus vai citas aktīvas vielas, jo to iedarbība nav vērsta uz normālas asaru darbības atjaunošanu, bet tikai uz atsevišķiem simptomiem.

    Smagākos gadījumos pielieto asaru punktu oklūziju vai ķirurģisku iejaukšanos.

    Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!