Foto: Shutterstock
Līdz ar siltā un saulainā laika iestāšanos Jūrmalas Pašvaldības policijas Glābšanas dienests aicina ievērot svarīgākās drošības prasības, lai atpūta pie jūras vai citām ūdens tilpnēm neradītu nepatīkamus starpgadījumus vai traģēdijas ar letālām sekām.

 • Statistika liecina, ka lielākoties negadījumu cēlonis ir spēku pārvērtēšana un atrašanās peldvietās alkohola reibumā. Tāpat Glābšanas dienests aicina ievērot sabiedriskās kārtības noteikumus un atcerēties, ka droša atpūta primāri atkarīga no paša atpūtnieka. 
 • Priekšroku vajadzētu dot oficiālajām peldvietām, kurās regulāri tiek pārbaudīta ūdens kvalitāte un peldvietas atbilstība higiēnas un atpūtas standartiem. Ja gadās izvēlēties nepazīstamu peldvietu, atcerieties, ka nepazīstamā vietā lekt ūdenī kategoriski aizliegts! 
 • Ieteicams peldēt vietās, kur ūdens ir līdz krūtīm, paralēli krastam. Nepārvērtējiet savus spēkus un nepeldiet tālu no krasta.   
 • Pludmalē vislabāk atpūsties vietās, kur tuvumā ir glābšanas dienesti (Jūrmalā uz 12 oficiālajām pludmales peldvietām ir septiņi glābēju posteņi). Glābēji var laikus pamanīt krīzes situāciju un steigties palīgā. 
 • Savukārt, ja tuvumā nav glābēju, reāli jāizvērtē savi spēki un situācija – vai spēsiet izglābt līdzcilvēku, jo slīkstoša cilvēka glābšana var apdraudēt pašu glābēju. Varat meklēt priekšmetus, ko pasviest slīkstošajam (virve, koka gabals, bumba vai tml.) un saukt palīgā profesionāļus - glābējus no stacijas vai pa tālruni 112.
 • Ūdenī nevajag jokojoties skaļi saukt "Palīgā! Slīkstu!", jo situācijā, kad tiešām būs vajadzīga palīdzība, neviens jums vairs nepievērsīs uzmanību.
 • Bērnus bez pieskatīšanas nedrīkst atstāt ne mirkli! Glābēji aicina nebaidīties lūgt palīdzību, jo aktīvajā atpūtas sezonā, kad pludmalē atpūšas daudz cilvēku, bieži nākas meklēt noklīdušus bērnus. 
 • Jo ātrāk meklēšana uzsākta, jo mazāks stress vecākiem un pašam bērnam. Īpaši bīstami ir atstāt bērnu bez pieskatīšanas guļam jūrā uz peldmatrača: vējš un straume to var iepūst jūrā, un var nepietikt spēka, lai tiktu krastā. Laicīgi jāpārbauda bērnu peldlietas, piemēram, vai piepūšamie uzrocīši nav cauri. 
 • Nelietojiet alkoholu - tieši alkohola iespaidā notiek daudzas nelaimes: dūša ir "liela", tiek pārvērtēti savi spēki, prātā iešaujas vairāk dullību, biežāk izceļas konflikti. Turklāt, karstā saulē alkohola iedarbība ir divtik spēcīga un reibums iestājas ievērojami ātrāk. 
 • Ierodoties pludmalē, iepazīties ar noteikumiem, kas izvietoti pie glābšanas stacijām. Pievērsiet uzmanību informatīvo karogu sistēmai – ja pludmalē pacelts sarkanais karogs, tas nozīmē, ka laika apstākļu dēļ peldēties nedrīkst. 
 • Dienas laikā šie informatīvie karogi var mainīties - ja, piemēram, ceļas vējš, tuvojas negaiss, ir lieli viļņi, glābēji izvieto brīdinājuma signālu – sarkano karogu.
 • Nemēslojiet atpūtas vietās, lai, piemēram, neveidojas pudeļu lauskas, uz kurām var sagriezties. Arī pašiem atpūta sakoptā vidē sagādās lielāku prieku.
 • Ilgstoša uzturēšanās saulē nav veselīga, tāpēc nevajag pludmalē sauļoties visu dienu. Jālieto saules aizsargkrēms un galvassega, lai neiedzīvotos saules apdegumos, saules dūrienā un sliktā pašsajūtā. Intensīvā ultravioletā starojuma dēļ saulē nav ieteicams uzturēties laikā no plkst. 11.00 līdz plkst. 15.00. 
 • Ja peldaties, jāizvēlas ūdens noturīgs aizsargkrēms, kas laiku pa laikam pēc peldes ir jāatjauno. Karstā saulē nav ieteicamas intensīvas sporta aktivitātes, jo organisms jau tā cīnās ar karsto gaisa temperatūru un pastiprināti svīst. 
 • Nepieciešams dzert daudz šķidruma, vislabāk - nesaldinātus dzērienus. Pēc pārkaršanas saulē ūdenī ejiet lēnām, lai neizraisītu strauju ķermeņa temperatūras maiņu, kas var izraisīt krampjus vai sirdsdarbības traucējumus. 
 • Atpūtu var sabojāt arī garnadži - pieskatiet savas mantas, nelieciet somu pa tvērienam, ja iespējams, nedodieties uz pludmali ar dārgām rotaslietām, svarīgiem dokumentiem, lielu naudas summu. 
 • Ja līdzās ir kādi uzticami atpūtnieki - kaimiņi, palūdziet tiem pieskatīt mantas, kamēr peldaties. Ja novietojiet automašīnu stāvvietā, pārbaudiet, vai neesat atstājis vaļā logus, lūkas, aizslēdziet auto. Neatstājiet automašīnā bērnus vai dzīvniekus, jo pārkaršanas gadījumā sekas var būt letālas.

Padomi apkopoti pēc Jūrmalas Pašvaldības policijas Glābšanas dienesta priekšnieka Andra Krauļa sniegtās informācijas par biežāk sastopamajām problēmsituācijām un risinājumiem to novēršanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!