Foto: Shutterstock
Mēdz sacīt, ka cilvēks ir tas, ko viņš ēd, bet, runājot par vēzi, varētu apgalvot, ka cilvēks slimo tā, kā viņš ēd. Lai arī nav maģisku recepšu un brīnumlīdzekļu cīņā ar šo smago slimību, speciālisti uzskata, ka uzturam ir liela nozīme vēža profilaksē vai tieši otrādi - veicināšanā, tāpēc tavs uzturs var ievērojami ietekmēt gan risku ar to saslimt, gan iespējas izveseļoties un izdzīvot.

Pareizs un veselīgs uzturs var samazināt risku saslimt ar vēzi pat par 30 procentiem. Dietoloģe Laila Meija uzsver, ka tas, ko cilvēks ēd, ir ļoti svarīgi, un tas ietekmē ne vien risku saslimt ar vēzi, bet arī atlabšanas procesu. Ir ļoti svarīgi sekot, lai cilvēks būtu labā fiziskā stāvoklī, un viņa uzturs nebūtu nepilnvērtīgs.

Lai arī pastāv ieteikumi, produkti un produktu grupas, kas var palīdzēt samazināt risku saslimt ar vēzi, Meija iesaka konsultēties ar speciālistu un nepaļauties uz brīnumainiem solījumiem. "Ļoti bieži slimnieki ar onkoloģiskajām slimībām ir izmisuši un meklē brīnumu, pievēršoties daudzām, es teiktu, dīvainām un zinātniski nepamatotām diētām. Rezultātā cilvēks sev kaitē, jo vēl vairāk veicina organisma bojāeju. Kad uzturs ir pārāk nabadzīgs, netiek saņemtas uzturvielas un olbaltumvielas, organisms sāk izmantot pats sevi."

Arī tad, ja vēlies izvairīties no saslimšanas, tavam uzturam ir nozīme, norāda Meija. "Protams, pareizs uzturs mums nedod garantiju, ka vēzis neattīstīsies, bet uzturs ir ietekmējamais faktors, ko mēs paši varam mainīt, un ir zināms, ka tas mazina risku saslimt ar vēzi līdz pat 30 procentiem, kas ir ļoti daudz."

Veselības pamatā uzturs bez pārmērībām un pārspīlētiem aizliegumiem

Foto: Shutterstock
Informatīvajā materiālā "Saki vēzim – nē!", kas paredzēts gan slimības profilaksei, gan informācijas sniegšanai cīņas ar vēzi laikā, Meija uzsver, ka nepastāv superprodukti, kas spētu pasargāt no vēža. Uzmanība ir jāvelta uzturam kopumā un pārtikas produktos esošajām vielām, nevis jākoncentrējas uz atsevišķiem produktiem.

Veicināt vēža attīstību var brīvie radikāli, bet to kavēt dažādi antioksidanti, kas atrodami augu valsts produktos. Pastāv dažādās uztura sastāvdaļas, kas var kavēt vēža augšanu, piemēram, sojas izoflavoni vai linsēklu lignāni, tie darbojas līdzīgi hormoniem un var kavēt tādu vēža formu, kas ir atkarīgas no hormoniem, attīstību. Šīs vielas var kavēt krūts vai prostatas vēža izplatīšanos.

Tomēr apgalvot, ka cilvēki, kas uzturā lieto tikai augu valsts produktus, ir pasargāti no vēža, vai ka viņu risks saslimt ir mazāks, nevar. Ir noskaidrots, ka pastāv saistība starp sarkanās gaļas lietošanu uzturā un saslimstību ar vēzi, bet saistība nenozīmē, ka gaļas ēšana ir slimības cēlonis, raksta "The Guardian". Pats galvenais nosacījums veselīgam uzturam ir, lai tajā nav pārmērību un tas apmierina cilvēka pamatvajadzības.

Atteikšanās no veselām produktu grupām un konkrētiem produktiem bez konsultācijas ar speciālistu ne vienmēr ir laba doma, jo var novest pie noteiktu uzturvielu deficīta. Cīnoties ar smago slimību, tas var kaitēt. Ja trūkst uzturvielu, var samazināties muskuļu masa, kas pasliktina cilvēka spēju izturēt vēža ārstēšanu. Minerālvielu, īpaši kalcija, trūkums ķīmijterapijas laikā var novest pie kaulu blīvuma mazināšanās. Tāpat uzturvielu trūkums pasliktina pašsajūtu, izraisa vājumu un sliktu garastāvokli, kas vēl vairāk apgrūtina jau tā smago ārstēšanās procesu.

Bez ārsta ziņa nevajadzētu lietot uztura bagātinātājus, jo tie var ietekmēt slimību ārstējošo medikamentu darbību. Tāpat nevajadzētu paļauties uz dažādu superproduktu vai dabīgo līdzekļu brīnumainajām spējām. Tiesa, ir produkti, kas var palīdzēt justies labāk, bet tas nenozīmē, ka tie ārstē vai aizstāj terapiju, kuras uzdevums ir cīnīties ar vēzi.

Ieteicamie produkti un ēšanas paradumi

Foto: PantherMedia/Scanpix
Sabalansēts uzturs ir galvenais nosacījums, ja vēlies, la ēdiens palīdzētu uzveikt vēzi, raksta "Web Md". Iespējams, ka slimības laikā ir nepieciešams uzņemt papildu kalorijas un olbaltumvielas. Lai to noskaidrotu, konsultējies ar uztura speciālistu, kam ir zināšanas šajā jautājumā.

Viens no nosacījumiem, kas var palīdzēt tavam organismam cīnīties ar vēzi, ir svaigu augļu un dārzeņu lietošana uzturā – centies ēst tā, lai vismaz puse no tavas porcijas katrā ēdienreizē būtu svaigi produkti. Ēd ļoti daudz zaļumu un salātu, ja vien ārsts nav norādījis, lai izvairies no svaigu produktu lietošanas uzturā. Tāpat ieteicams balto miltu izstrādājumus aizstāt ar pilngraudu produktiem un samazināt cukurotu ēdienu daudzumu uzturā. Tajos ir ļoti daudz kaloriju, bet patiešām maz uzturvielu.

Vērts vismaz pāris reizes nedēļā ieturēt arī kādu veģetāru maltīti un izvairīties no iepriekš pārstrādātas, treknas sarkanās gaļas. Tā vietā ieteicams izvēlēties liesu gaļu un zivis.

Informatīvajā materiālā "Saki vēzim – nē!" Meija iesaka parūpēties par to, lai katrā maltītē divas trešdaļas vai pat trīs ceturtdaļas no porcijas būtu dārzeņi un augļi, to skaitā arī pākšaugi. Viņa arī min, ka ir vairāki produkti, kuru pozitīvā ietekme cīņā ar vēzi ir zinātniski pierādīta. Tie ir mellenes, dzērvenes, ķirši, āboli, linsēklas, pilngraudu produkti, sīpolu ģints augi, zaļie lapu dārzeņi, kafija, tēja, pākšaugi un ķirbis.

Ko un kā neēst, lai sevi pasargātu

Foto: Shutterstock
Vēža pacientiem, kā arī profilakses nolūkos ir jāpatur prātā, ka uzturā nedrīkst lietot ēdienu ar pelējumu. Lai sevi pasargātu, ar pelējuma kārtas noņemšanu nepietiks. Tāpat jāuzmanās no dioksīniiem un polihlorētajiem bifeniliiem – toksiskām vielām, kas var veicināt vēža veidošanos. Šīs vielas, kas rodas rūpnieciskos degšanas procesos, nonāk pārtikas ķēdē, pārsvarā dzīvnieku valsts produktos, visvairāk zivīs un jūras produktos no piesārņotiem ūdeņiem.

Ieteicams pievērst uzmanību ne tikai uzturā lietotajiem produktiem, bet arī to apstrādes veidam. Vēža veidošanos var veicināt cepti, kūpināti, žāvēti un grilēti produkti. Īpaši tas attiecas uz gaļas produktiem. Tāpat jāizvairās ēst piedegušus ēdienus, piemēram, apdegušām maizes garozā ir daudz kancerogēnu vielu.

Tāpat "Web Md" atgādina, ka vēža ārstēšanas laikā cilvēkam bieži ir novājināta imunitāte, tāpēc īpaša uzmanība ir jāpievērš ēdiena drošībai. Rūpējies, lai visi uzturā lietotie produkti ir svaigi, mazgā augļus un dārzeņus, kā arī pievērs īpašu uzmanību virtuves piederumu un trauku tīrībai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!