Foto: Shutterstock
Tuvojoties pavasarim, arvien vairāk cilvēku sāk domāt par savu figūru un ēšanas paradumiem. Lai iegūtu slaidākas aprises, cilvēki iesaistās dažādās tievēšanas programmās vai sāk ievērot striktu diētu. Nereti rezultāts patiešām patīkami pārsteidz, bet ilgtermiņā var nākties saskarties ar pilnīgi pretēju efektu – beidzoties programmai, liekais svars var atgriezties ar uzviju.

Lai saprastu, kāpēc tā notiek, vai diētas ir kaitīgas un ko darīt, lai iegūtu slaidākas aprises, uz sarunu aicinājām Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētāju Andi Brēmani. Apspriežot dažādus tievēšanas veidus, ārsts saka: "Ilgstoši stingri ierobežot ir slikti. Tas varbūt ir spriedums tam visam."

Foto: LETA
Tāpat viņš norāda – ticēt tam, ka pēc trīs mēnešu tievēšanas kursa būs atrisinātas visas liekā svara problēmas un varēs atgriezties pie vecajiem ieradumiem, nevar. "Ja trīs mēnešu kursos iemācīsies, ko darīt, lai būtu, tad būs," piebilst Brēmanis, "bet, ja es aizeju – re, kur es esmu, dariet ar mani, kas ienāk prātā, lai ir rezultāts, un es neko te nedarīšu, – tad nebūs."

Vērtējot dažādas diētas, kas paredz atteikšanos no noteiktiem produktiem vai pat uzturvielām, piemēram, ogļhidrātiem, speciālists iesaka to nedarīt ilgstoši. "Ja labpatīk sevi pamocīt, varat mocīties, bet ne ilgstoši," noteic ārsts. Piemēram, olbaltumvielas var palīdzēt aktivizēt vielmaiņu un sadedzināt vairāk kaloriju, bet ilgtermiņā liels olbaltumvielu daudzums rada nevajadzīgu slodzi organismam un negatīvi ietekmē aknu un nieru darbību.

Populāras un arī mazāk zināmas diētas var būt pirmais solis ceļā uz atbrīvošanos no liekā svara, bet tās nevar ievērot ilgstoši vai kampaņveidīgi. Labākais veids, kā uzturēt sevi formā, ir efektīvas izmaiņas ēšanas paradumos un fiziskās aktivitātes. Speciālists uzsver, ka lieliskai pašsajūtai un izskatam ar pareizu uzturu var nepietikt.

Brēmanis arī piebilst, ka ēdienam ir jāsagādā prieks un ēšana nav jāuztver negatīvi: "Laba apetīte ir labas veselības pazīme."

Labākā metode, lai atbrīvotos no liekā svara: ''Cik ir darītāju, tik variantu''

Foto: Shutterstock
Runājot par atbrīvošanos no liekā svara, jāņem vērā, ka viens un tas pats risinājums nederēs visiem. Uzmanība jāpievērš individuālām vajadzībām. "Kādi ir ilgtermiņa mērķi, kāds ir starta kapitāls. Tātad – cik ir darītāju, tik variantu," teic Brēmanis.

Speciālists uzsver, ka, ilgstoši zaudējot svaru, piemēram, trīs mēnešus pēc kārtas ik nedēļu atbrīvojoties no diviem trim kilogramiem, ir jāpievērš uzmanība savai labsajūtai. Kādam tas būs piemērots modelis, viņš jutīsies lieliski, bet cits šajā laikā mocīsies. Ir jāņem vērā ļoti daudzi faktori, piemēram, dzīvesveids – fiziski aktīvam cilvēkam ir pilnīgi cits enerģijas patēriņš nekā cilvēkam ar mazkustīgu dzīvesveidu. Viena un tā pati diēta šajā gadījumā noteikti nederēs, jo fiziski aktīvs cilvēks, ļoti iespējams, tās laikā būs badā un zaudēs enerģiju.

"Tā nekad nenotiks," par to, ka pastāv viens svara zaudēšanas modelis, kas var palīdzēt visiem, teic Brēmanis, "cilvēki ir ļoti dažādi, ir dažādi dzīvesveidi, vielmaiņas tipi, dažādi vecumi, dažādi dzimumi galu galā. Tur pašam individuāli viss ir jātestē."

Diētas ārsts skaidro, ka, lai sasniegtu iecerēto un atbrīvotos no liekā svara, ļoti nozīmīga ir cilvēka apņemšanās un vēlme to izdarīt. Ir cilvēki, kam izmaiņu veikšanai pietiek ar kādā rakstā pausta skaidrojuma par veselīgu dzīvesveidu izlasīšanu. Tomēr šādu cilvēku nav daudz. Tāpat ir cilvēki, kas spēj mācīties, apmeklējot veselīga uztura kursus vai saņemot ieteikumus attālināti. "Viss ir atkarīgs no cilvēka uzcītības," teic speciālists. Ir cilvēki, kam nepieciešamas privātas speciālista konsultācijas. Jo individuālāka pieeja, jo lielāka iespēja, ka rezultāts tiks sasniegts. Pats galvenais ir saprast, ka ēšanas paradumu modelis, kas noveda pie problēmas, noteikti nebūs risinājums. Tāpat cilvēkam ir jāsaprot, cik radikālām pārmaiņām viņš ir gatavs.

Tievēt nav slikti, bet jāieklausās organisma vajadzībās

Foto: Shutterstock
Ārsts stāsta, ka informācija par dažādām tievēšanas metodēm parasti izplatās divos veidos. Pirmo viņš dēvē par "tautas mutvārdu daiļradi", proti, kāds, kas ir pamēģinājis noteiktu diētu vai programmu, priecājas par rezultātu un iesaka to citiem. Tāpat tiek pamanītas svara zaudēšanas metodes, kuru izstrādātāji tās aktīvi reklamē.

Cilvēkam, izvēloties sev piemērotāko svara zaudēšanas metodi, ir jāpievērš uzmanība sava organisma vajadzībām un enerģijas patēriņam. Brēmanis pats cenšas pieturēties pie tā, ka jāēd ir tad, kad cilvēks ir izsalcis, un ēdiena daudzumam jābūt tādam, kādu cilvēks vēlas. Svarīgi ir pievērst uzmanību tam, kas tiek ēsts un kā tas tiek pagatavots, jo ir ēdieni, kas nesniegs sāta sajūtu un kurus cilvēks var vēlēties ēst teju visu laiku. Kā piemēru viņš min kartupeļu čipsus.

Kopumā dažādas programmas, kas mudina cilvēkus aizdomāties par liekā svara problēmu un rosina to risināt, speciālists vērtē pozitīvi, jo problēmas esot vismaz pusei Latvijas iedzīvotāju. Programmas palīdz kaut vai apzināties, ka problēma pastāv. Viņš norāda, ka tagad liekais svars bieži novērojams arī bērniem un nākotnē problēma, visticamāk, kļūs vēl aktuālāka.

"Tas, vai tā der konkrētajam cilvēkam, ir cits jautājums," piebilst Brēmanis, uzsverot, ka tievēšanas programmas palīdz cilvēkiem aizsākt meklējumus uz sev piemērotāko risinājumu cīņā ar lieko svaru.

Cilvēkam, kas plāno notievēt, izvēloties programmu mērķa sasniegšanai, Brēmanis iesaka pajautāt sertifikātus, kas apliecina, ka programmas izstrādātāji vai kursu vadītāji patiešām paši izprot, kas ir veselīgs uzturs. Tāpat palīdzēt var draugu un paziņu atsauksmes. Nevajadzētu paļauties uz teju neticamiem solījumiem. "Ja jums reklāmā sola septiņus kilogramus nedēļā, es teiktu – neticiet. Tā nebūs." Gadījumu, kad ir šādi rezultāti, ir ļoti maz.

Ārsts iesaka nepaļauties arī uz ilgstošiem un ļoti striktiem ierobežojumiem.

Ilgtermiņā strikti ierobežojumi var nozīmēt svara atgriešanos ar uzviju

Foto: Shutterstock
Brēmanis norāda, ka ļoti spēcīgi ierobežojumi ilgtermiņā var nest negatīvu rezultātu. Cilvēkam pēc laika var sākt trūkt uzturvielu un minerālvielu, kā arī vitamīnu. Reizēm to trūkums parādās tikai pēc ilgāka laika, jo organisms daļu vitamīnu, piemēram, D un B12, uzkrāj. Vitamīna B12 rezerves var būt pietiekamas pat vairākiem gadiem.

Tāpat ārsts norāda, ka ilgstošas diētas liek organismam ieslēgt taupības režīmu. Tas nozīmē, ka atbrīvoties no liekā svara kļūst grūtāk un, nemainot paradumus, pieņemšanās svarā notiek straujāk. Īslaicīgām diētām, kas piedāvā acīmredzamas pārmaiņas, rezultāta noturība ir sliktāka. Ir svarīgi paturēt prātā, ka pēc diētas perioda nevajadzētu atgriezties pie ieradumiem, kuru rezultāts bija liekais svars. Katram cilvēkam ir jāatrod uztura režīms, kas nodrošina labu pašsajūtu, enerģiju, darbaspējas un arī figūru.

Kampaņveidīgās diētas nereti beidzas ne tikai ar vielmaiņas pasliktināšanos vien. Ja ierobežojumi mudina domāt par to, kādus našķus, kārumus un kalorijām bagātus produktus ēdīsi pēc to beigām, izvēlētais modelis nav piemērots. Atkārtotiem mēģinājumiem ievērot vienu un to pašu diētu raksturīgs arī uzcītības zudums. Pirmajā reizē parasti visi noteikumi tiek ievēroti apzinīgāk, tāpēc arī rezultāts ir labāks.

Izmaiņas vielmaiņā, uzcītības zudums un vēlme pēc diētas izbaudīt visu, kas bija liegts, ir galvenie iemesli, kāpēc cilvēki mēdz pieņemties svarā pēc tam, kad ierobežojumi beigušies. Turklāt nereti svars pieaug vairāk, nekā tas samazinājās diētas laikā.

Ātra svara zaudēšana organismam var kaitēt

Foto: Shutterstock
"Tas īstenībā ir tas, kas galīgi neder," par solījumiem ātri zaudēt svaru ar dažādu diētu vai programmu palīdzību teic Brēmanis. "Ja mēs runājam par nopietnu attieksmi pret šo problēmu, tas nav tā – man tur pieci lieki kilogrami, ko vajag fiksi dabūt nost. Tas ir kaut kas cits. Šeit starta kapitāls ir 120 vai vēl vairāk." Ārsts uzsver, ka straujš svara zudums ilgstošā periodā noteikti nav tas veselīgākais veids, kā samazināt sava ķermeņa aprises.

"Liekais svars neuzkrājas ne dienā, ne nedēļā, ne pusgadā. Dažkārt tie ir 20, 50 vai 60 kilogrami. Viņi krājas vairāku gadu garumā," stāsta speciālists. Viņš norāda, ka atbrīvošanās no lielā svara nav tik ilga kā tā uzkrāšana, bet tai nevajadzētu būt zibenīgai. "Tas prasa zināmu laiku," piebilst Brēmanis. Protams, svaru ir iespējams zaudēt ļoti strauji, bet tas nav dabisks un organismam vēlams veids, kā atbrīvoties no svara.

"Ilgstoši neēdot vai ēdot maz, mēs riskējam ar uzturvielu deficītu." Pasliktināsies arī psiholoģiskais komforts un sociālās dzīves kvalitāte, jo radīsies vēlme izvairīties no dažādām viesībām un pasākumiem, kuros tiek pasniegts ēdiens. "Tas nedaudz tā kā atrauj no realitātes, ja runa ir par lielāku skaitļu samazināšanu ilgākā laika periodā," paskaidro ārsts. Viņš norāda, ka stingras diētas ievērošana salīdzinoši neilgu laiku, piemēram, nedēļu, lielu ļaunumu nenodarīs, bet ilgstoši ar šādām diētām aizrauties nevajadzētu.

Brēmanis norāda, ka mēnesis jau ir salīdzinoši ilgstošs periods. Ja diēta tiek ievērota pusgadu vai gadu, tā var atstāt nopietnas sekas uz organismu. Ar radikālām diētām jābūt uzmanīgiem, uzsver ārsts.

Ne visiem nepieciešams tievēt. Kā saprast, vai tas vajadzīgs

Foto: Shutterstock
Runājot par to, kā saprast, vai ir nepieciešams atbrīvoties no liekā svara, Brēmanis teic: "Nostājieties pie spoguļa un paskatieties, vajag vai nevajag." Protams, cilvēku gaumes un uzskati par to, kur ir robeža starp pievilcīgiem apaļumiem un lieko svaru, var atšķirties. Pastāv arī formulas un kritēriji, kas palīdz saprast, vai cilvēkam ir liekais svars.

"Nu, ir dažādas formulas," viņš saka. Viens no veidiem, kā cilvēki mēdz noteikt, vai viņiem ir jāatbrīvojas no liekā svara, ir salīdzināt, vai viņu svars ir mazāks par skaitli, kas iegūts, no auguma garuma centimetros atņemot skaitli 100."Sanāk, ka solīdas rezerves var pieļaut," piebilst Brēmanis. Tāpat nereti tiek izmantots ķermeņa masas indekss, ko aprēķina, svaru divreiz dalot ar auguma garumu metros.

Šeit pieejams ķermeņa masas kalkulators ar paskaidrojumu par to, ko nozīmē iegūtais skaitlis:

Izmantojot šos divus veidus liekā svara noteikšanai, netiek ņemts vērā ne cilvēka ķermeņa uzbūves tips, ne muskuļu masa vai citi parametri, bet tiek sniegts tikai vispārīgs ieskats. Precīzāku informāciju ir iespējams iegūt, izmērot zemādas tauku daudzumu vai ar speciālu ierīču palīdzību analizējot ķermeņa uzbūvi. Speciālists, iepazīstoties ar šiem datiem, var noteikt, vai nepieciešams zaudēt svaru.

Brēmanis arī piebilst, ka taukaudu esamība uzreiz nenozīmē, ka cilvēkam ir nepieciešams atbrīvoties no liekā svara. Sievietēm taukaudu daudzums var būt līdz pat 25 procentiem no svara, bet vīriešiem – no astoņiem līdz 18. Individuālo izvērtējumu ir iespējams veikt pie ārsta vai uztura speciālista. Ārsts arī norāda, ka veselībai bīstamākie un nelabvēlīgākie tauki ir tie, kas atrodas vidukļa rajonā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!