Foto: Shutterstock
Sāpoša galva un milzu slāpes ir sajūtas, kas var liecināt – iepriekšējā vakarā lietots pārāk daudz alkohola. Labākais līdzeklis pret paģirām, protams, ir atturēšanās no grādīgo dzērienu lietošanas, tomēr gadās, ka par to atceramies tikai tad, kad jau ir par vēlu. Cenšoties uzlabot savu pašsajūtu, cilvēki ir gatavi darīt ļoti dažādas lietas, no kurām daļa neko nedos, bet citas, piemēram, "uzlāpīšanās" ar jaunu alkohola devu, var pat kaitēt.

Šajā rakstā piedāvājam iepazīties ar informāciju par to, kas tad var palīdzēt un kas izraisa nepatīkamās nākamās dienas sajūtas.

Par paģirām var liecināt dažādi simptomi, no kuriem daļu piedzīvo teju katrs uzdzīvotājs, bet daļa piemeklē tikai "īpaši izredzētos", raksta "Very Well". To, kāpēc daļa cilvēku piedzīvo īpaši smagas paģiras, zinātnieku nav vēl līdz galam izpētījuši. Paģiras parādās pēc pārmērīgas alkoholisko dzērienu lietošanas, un par tām var liecināt sekojoši simptomi:

  • Galvassāpes;
  • Slikta vispārējā pašsajūta;
  • Jutīgums un sāpes dažādās ķermeņa vietās;
  • Caureja;
  • Apetītes zudums;
  • Drebuļi;
  • Nespēks;
  • Slikta dūša un vemšana.

Ir cilvēki, kas bez jau nosauktajiem simptomiem, piedzīvo vēl smagākas iedzeršanas sekas, piemēram, grūtības domāt un koncentrēties, reiboņus (īpaši, pieceļoties kājās), paātrinātu pulsu un pazeminātu asinsspiedienu. Piedzīvojot paģiras, cilvēki var kļūt arī neveiklāki nekā parasti.

Kāpēc rodas paģiras

Foto: Shutterstock
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pēc alkohola lietošanas cilvēki jūtas slikti, ir organisma atūdeņošanās. "Ifl Science" skaidro, ka alkohols ir urīndzenoša viela, turklāt ballīšu karstumā cilvēki bieži aizmirst, ka nepieciešams padzerties arī ūdeni. Tomēr atūdeņošanās neierosina pilnīgi visus paģiru simptomus. Tā var ierosināt slāpes un neciešamas galvassāpes.

Alkohols kairina zarnas un kuņģi, radot ļoti nepatīkamas sajūtas. Tāpat alkohols veicina kuņģa skābes veidošanos un paaugstina zarnu un aizkuņģa dziedzeru sekrēciju. Šie procesi izraisa sliktu dūšu un vemšanu. Organismam kaitē gan grādīgie dzērieni, gan acetaldehīds – toksiska viela, kas rodas, organismam pārstrādājot alkoholu. Acetaldehīds cilvēkam ir 30 reizes toksiskāks nekā pats alkohols. Pētījumos ir noskaidrots, ka šī viela var izraisīt tādus simptomus, ko novēro paģiru laikā.

Pastāv teorija, ka paģiras ir saistītas arī ar cilvēka imūnsistēmas darbu un reakciju uz alkohola lietošanu. Šajā jomā nepieciešami padziļināti pētījumi, bet tiek pieļauts, ka šī reakcija varētu būt iemesls atmiņas zudumiem pēc pamatīgākas iedzeršanas.

Pētījumi par to, kāpēc vieni piedzīvo smagākas paģiras nekā citi, ir visai pretrunīgi. Ir pētījumi, kas apliecina – jaunieši piedzīvo vieglākas paģiras. Tajā pašā laikā ir pētījumi, kas pierāda – kļūstot vecākam, paģiras vairs nav tik smagas. Tomēr izvēlētais dzēriens gan varētu ietekmēt to, kāda pašsajūta būs nākamajā rītā, jo dažādu alkoholisko dzērienu sastāvs atšķiras un, piemēram, vīnā esot vairāk vielu, kas var radīt sliktu pašsajūtu, nekā džinā vai degvīnā.

Ieteikumi paģiru mazināšanai

Foto: Shutterstock
Uzreiz jāteic, ka nepastāv līdzekļi, kas maģiski izdziedēs paģiras, tomēr ir tādi, kas var palīdzēt uzlabot pašsajūtu. "Medical News Today" uzsver, ka ir ļoti būtiski dzert daudz ūdens, uzņemt organismam nepieciešamās uzturvielas, kā arī atpūsties, ļaujot organismam atjaunoties pēc indēšanas ar alkoholu. Parasti pašsajūta uzlabojas 24 stundu laikā. Vienmēr paturi prātā, ka labākais līdzeklis pret paģirām ir neļaušanās pārmērībai, lietojot alkoholu.

Ja nevari paciest galvassāpes, bezrecepšu pretsāpju līdzekļi var palīdzēt, bet miegs, ūdens un veselīgs ēdiens būs efektīvāki. Noteikti nevajadzētu ļauties kārdinājumam nedaudz iedzert, lai justos labāk. Tas var paildzināt paģiru simptomus, kā arī palielina risku iedzīvoties alkohola atkarībā. Ņem vērā, ka slāpju veldzēšanai piemērotākais dzēriens ir ūdens. Izvēlies ēdienus, kas nekairina kuņģi un palīdz paaugstināt cukura līmeni asinīs. Noderēt var augļi, jo produkti, kas satur fruktozi, palielina ātrumu, ar kādu tavs organisms pārstrādā alkoholu.

Neļaujies arī mītiem par brīnumlīdzekļiem, kas palīdz uzlabot pašsajūtu. Kā vienu no tiem "Men's Health" min treniņus – alkoholu nevar "izsvīst" tik vienkārši, jo treniņš vielmaiņu nepaātrina, tikai rada vēl lielāku slodzi sirdij. Arī kafija nav nekāds brīnumlīdzeklis – tā var palīdzēt pamosties un mazināt nogurumu (īpaši, ja ikdienā bez šī dzēriena nevari iztikt), bet tā neārstē paģiras. Tā kā arī kafijai piemīt urīndzenošas īpašības, atceries, ka jādzer vēl vairāk ūdens.

Gultas prieki pēcsvētku rītā – kāpēc gribas un vai palīdz

Foto: Shutterstock
Daļa cilvēku, iespējams, ir piedzīvojuši situāciju, ka pēc pamatīgas ballītes, paģiru laikā, tiek novērota izteikta vēlme mīlēties. "Men's Health" norāda, ka tas nav nekas neparasts, īpaši vīriešiem. Viņi bieži asociē piedzeršanos un ballītes ar iespēju mīlēties. Vēlme to darīt nezūd arī nākamajā rītā, īpaši, ja dzērumā ir piedzīvotas problēmas un mērķis tā arī nav sasniegts. Jā, alkohols var būt vainojams problēmās ar erekciju.

Tāpat jāņem vērā, ka cilvēki, lietojot grādīgos dzērienus, piedzīvo alkohola miopiju, kas viņus padara uzņēmīgākus pret seksuāliem stimuliem. Iedzēruši cilvēki bieži ignorē apkārt esošos signālus, kas varētu mazināt vēlmi ļauties kaislei. Daļai šīs sajūtas turpinās arī paģiru laikā, un tas nozīmē, ka viņi daudz vieglāk pakļaujas seksuāliem kairinājumiem.

Lai arī vēlme mīlēties patiešām var būt lielāka, tas nenozīmē, ka rezultāts būs iepriecinošs. Sekss paģiras nekādā veidā neārstē, bet tas var palīdzēt uz laiku nedomāt par nepatīkamajām sajūtām, ko radījusi piedzeršanās iepriekšējā dienā. Iespēja nedomāt par paģirām var likt seksam šķist vēl patīkamākam nekā parasti, protams, ja mīlēšanās laikā izdodas aizmirst par nepatīkamajām iedzeršanas sekām.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!